CP dezmembrare

Creat de gexU, Feb 24, 2014, 10:07 PM

« precedentul - următorul »

gexU

o parere vizavi de intocmire CP pt dezlipire: Am un CF (imobil pe intravilan) unde sub A1= teren 1000 mp intabulat in baza legii 18 cu proprietar A cu cota 1/1.
 sub A1.1 Casa nr 1. intabulat in baza unei succesiuni. la proprietari sunt 3 copii X cota 2/6, Y cota2/6, si Z cota 2/6 de sub A1.1. decedati. Eu dezmembrez terenul nu am treaba cu casa, in CP se poate trece doar proprietara de sub A1? celelalte acte nu le am , ca nu sa mai facut succesiunea la casa sa ajunga toto proprietara A si la casa.

Mit

Nu poti face abstractie de casa. Trebuie s-o treci in CP.

Anton Pann

nu se prea intelege cine sunt proprietarii pe teren si cine pe casa, IN CARTEA FUNCIARA ! 
La dezmembrare , toti proprietarii terenului trebuie sa fie in viata, ca sa poata semna la notar. Din cate inteleg, copii proprietarului sunt decedati ?! sau copii sunt proprietari doar pe casa ? Casa se trece in lotul respectiv cu vechii proprietari care sunt actualmente in  Cf .

Modificat de Anton Pann (24-02-2014 20:25:52)

gexU

COnform CF-ului actual  Prop X traieste si  are terenul de sub  A1 in cota 1/1.
Casa care este la A1.1 sunt cei trei copi care sunt decedati. conform Cf-ului proprietar al terenului este dna X cu 1/1.

Anton Pann

DA, ar trebui sa mearga o dezmembrare cum vrea d-na , ea ramane proprietara pe terenul din cele trei parcele  si pe constructii raman vechii proprietari adica copii decedati.  Si PAD ul si CP ul contine casa.

Modificat de Anton Pann (24-02-2014 23:19:57)

bad wolf

Dar ce intere are dna X sa -si parceleze terenul?
Sper sa gasesc cararea corecta !

gexU

Vinzare o parte din teren. In mod normal si tehnic dezmembrarea ar  trebui sa mearga, pe urma actele de dezmembrare la notar este alta poveste, Logic  ar trebui sa poata face dezm si notarul fara a solicita sucesiunea dupa copii. De aia am intrebat poate cineva sa mai intilnit cu situatii de genul.

severcoman

#7
Citat din: gexU...Eu dezmembrez terenul nu am treaba cu casa...

...oare?...

Anton Pann

bad wolf . ai pus o intrebare tare ciudata . si va genera ....discutii aiurea. In speta asta este vorba despre o dezmembrare clasica , fara nici o problema : un lot ramane cu casa, celelalte doua fara constructii , totul este clar si simplu . Pe lotul cu casa, este un proprietar pe teren si trei proprietari pe casa . Dezmembrare se face la notar . Ce nu stiu sigur si asta trebuie sa se intereseze gexU daca notarul face actul doar cu proprietarul terenului sau are nevoie si de semnatura proprietarilor casei , caz in care se complica problema.

severcoman

#9
Citat din: bad wolfDar ce intere are dna X sa -si parceleze terenul?

sigur, nimeni nu a precizat cate loturi vor rezulta, dar, admitand ca vor fi cel puttin, doua unul cu terenul de sub constructie-enclava, iar al doilea restul de teren, ce va fi vandut! atunci, in viitorul dosar la instanta expertul va trebui sa stabileasca totusi un acces-servitute etc pentru mostenitorii celor trei defuncti...in vederea folosirii comode etc...

severcoman

#10
Citat din: gexU...In mod normal si tehnic dezmembrarea ar  trebui sa mearga, pe urma actele de dezmembrare la notar este alta poveste...

e ceva, ai sesizat bine : aceasta dezmembrare (proprietari diferiti pe constructie si teren) nu e tocmai normala, de cele mai multe ori!... gaseste solutia!

severcoman

#11
Citat din: severcoman..in viitorul dosar la instanta ...

iar un alt expert va stabili valoarea lipsei de folosinta, nu?!- pentru terenul de sub constructie, in favoarea proprietarului terenului...

gexU

:hi:  Vor fi 2 locturi, 500 mp cu casa si teren, si 500 doar teren, am discutat cu cei de la cartea funciara si fiind un sg prop pe teren care solicita dezmembrarea ii ok din punctul lor de vedere. Ramine de stabilit partea notarului daca vrea sa faca actul de dezmembrare.
O zi buna, si multumesc pt raspunsuri, lucrarea am bagat-o la cadastru. cind o sa fie gata revin cu clarificari.

severcoman

#13
Citat din: gexU:hi:  Vor fi 2 locturi..i.

bine ca n-a fost mai rau!... putem continua pana cand rezolva cu notarul...

Modificat de severcoman (27-02-2014 22:22:22)

gexU

Asa cum am promis, revin cu lamuriri. Azi am ridicat doc de la ocpi. totul a decurs fara probleme, s-a acceptat propunerea dezmembrarii, propr au mers la notar, De aci in coloo treaba este la notar. O seara buna si la mai multe lucrari.