Achizitionare canal frecventa radio

Creat de florinD, Feb 02, 2016, 11:49 AM

« precedentul - următorul »

florinD

Buna ziua. Am inteles de la niste colegi ca cei care folosesc GPS-uri in configuratie baza+rover cu transmiterea corectiilor prin radio vor fi obligati sa achizitioneze un canal de frecventa radio.

Vezi www.ancom.org.ro

Astept comentarii, pareri, sfaturi.

Multumesc.http://www.fileshare.ro/e3172016953

Mit

Cred ca este vorba despre modemuri de putere mare ( de genul 30W), nu pt. cele de 1.5W cu care sunt echipate in mod uzual sistemele GPS baza-rover.

Ionica34

E vorba despre modemurile care depasesc 10 miliwati.
Adica, pentru orice geodez care foloseste radio pentru baza - rover.

danutza


severcoman

#4
Citat din: danutzaAtunci, sa ma caute pe campuri.

ar putea veni pe unde..., adica "pe unde", dar nu atunci cand vei masura din priviri, ci atunci cand vei interfera cu frecventele unor institutii; te vor astepta la baza !
*(roger! receptie!)

george_m

Confirm cele spuse de Ionica34.Amenda este de 5000 de ron.Te gasesc foarte usor cu radare mobile instalate pe masini de teren.Am scapat doar cu avertisment fiind la prima abatere.Licenta nu costa mult dar trebuie depusa o documentatie la ANCOM.

djxhouse

george_m
cummm???? sa inteleg ca deja ai fost prins? si ti-au dat avertisment?
 :uimit:  :uimit:  :uimit:

John Doe

Cred ca e inca una din legile mioritice, care exista dar nu se prea aplica fiindca n-ai cum. Dar exista.
Ca si legea cu dronele, ca trebe permisiune de zbor, spatiu aerian asigurat (sau care era termenul?), ca daca nu faci asa iei niste amenzi fantastice. Stiu pe unii care chiar s-au inscris la AAR cu un maldar de hartii mai greu ca drona, dar stiti voi pe cineva care a luat amenda fiindca a zburat fara permisiune?

Ionica34

John, la radio stiu pe cineva care si-a luat avertisment, nu stiu daca a platit amenda.
La drone, nu stiu inca pe nimeni.
Asta nu inseamna ca nu exista posibilitatea de a se intampla.

ace

#9
ce depaseste 1W esti pasibil de amenda ;)
Citat din: Ionica34E vorba despre modemurile care depasesc 10 miliwati.
Adica, pentru orice geodez care foloseste radio pentru baza - rover.