ajutor problema gps

Creat de cadian, Mar 03, 2014, 05:30 PM

« precedentul - următorul »

adrianc

Pot fi mai multe "greseli".
Cand ai facut static ai gresit inaltimea antenei pe undeva - prin faptul ca a fost un punct izolat si restul s-au verificat se elimina ipoteza
Cand ai pus baza prima sau a doua zi ai gresit inaltimea antenei... si revin la ce am spus mai sus, probabil NU
A doua zi nu ai asteptat sa se initializeze conexiunea sau in zona aceea nu ai avut solutie fixata. Stiu mai multe modele de GPS care desi au solutie DGPS cu precizie metrica iti indica solutie fixata (probabil nu L1/L2) si precizie ok. In carnetul de teren iti spune realitatea. Verifica acolo si revino. Preferabil si cu niste fisiere de masuratori
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

Am facut ridicari pe 25-30 de km si nu am avut mai mult de 7cm diferente intre nivelment si GPS (static, rompos, rtk radio - le-am folosit pe toate ca imi place sa fac teste).
Si acei 7cm i-am obtinut intr-o zona in care mi se intrerupea semnalul radio in spatele unei cai ferate in rambleu inalt si a unei paduri, la o distanta de 8 km de baza.
La muncă! nu la întins mâna.

crs

Nu trebuie sa descurajati omul. Personal sint adeptul masuratorilor cu gps in astfel de cazuri. Cistigi f. mult timp si ai si un control mult mai bun asupra ceea ce faci (binenteles daca stii ce faci). Dar din greseli invatam toti.

Eu faceam treaba in felul urmator (in caz ca ajuta pe cineva sau poate altcineva ma corecteaza):
1 Pun GPS-ul baza intr-un punct (poate fi oarecare sau o baza/borna) si il las sa inregistreze rinex pt. postprocesare.
2 In acelasi timp ma duc cu roverul (conectat la baza, binenteles) si imi masor noile puncte/borne - viitoare baze. Astea le masor direct in wgs84 (deocamdata nu am sistemul local). Sint mai multe variante de masurat, unii le stationeaza 15 min de ex (stop&go), altii le masoara de mai multe ori si fac mediile, etc
3 Merg la birou, descarc ambele gps-uri, imi determin prin PP baza dupa care imi determin si punctele stationate cu roverul (in functie de coordonatele bazei).

Asta in cazul in care nu am baze din proiect.

In acest fel in caz ca ceva e gresit poate fi doar baza din pct. 1 pe care nu am determinat-o bine in PP. Restul ar trebui sa se inscrie in tolerante.
Binenteles ca se pot proba toate punctele dupa aceasta treaba, masurindu-le direct in sistemul creat (un stereo70 de ex).

Alta treaba ce nu trebuie neglijata - de fiecare data cind mergi la lucru in santierul respectiv, iti verifici roverul pe o baza/punct cunoscuta sa vezi ca esti bine (si inregistrezi in gps acel punct sa poti demonstra si altora daca e cazul). Oricind poti gresi.

cadian

Nu prea apuca sa stau la calculator. Scriu de pe telefon. Nu ma demoralizeaza nimeni. Am foarte multe de invatat de la toti de pe forum, e ca sim cum as avea 20 de colegi, e un lucru bun. Gps-ul pe care firma la care lucrez il detine nu poate exporta fisier rinex cand se utilizeaza in configuratie baza+rover, poate exporta fisier de date brute , .rw5 are extensia, ascii (sub diferite forme, cu posibilitatea de a afisa pdop vdop hdop solutie etc). dxf, dwg, xml. Pana la urma am ridicat inapoi portiunea respectiva, punctele de baza au fost verificate intre ele, fara erori mari, la una am avut 3 cm pe Z. De acum inainte nu o sa mai ridic nimic pana cand nu stiu ca sunt in regula cu bazele determinate initial. Multumesc. Acuma de preludiu ce sa zic, toata lumea a innebunit cu gps-ul, fiind firma privata, patronul e interesat de rapiditate, si cat mai putine resurse folosite. Asa ca incercam sa ne mulam pe cat se poate. Multumesc tuturor de sfaturi. Daca mai e interesat cineva de unul din formatele de mai sus, o sa le trimit.