z local ajutor

Creat de cadian, Dec 10, 2013, 08:13 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Buna seara. Incepator fiind in ale gps-ului... Z-ul (cota punctului) pentru mine e o mare variabila , prea variabila.
 Am inceput un proiect care are ca punct de reper un cui bine materializat pe un pod. X si Y sunt in stereo, Z este in local.  Folosessc ca soft pe controller programul SurvCE. Acesta imi da posibilitatea cand setez baza sa ii introduc coordonate locale, procedez corect ? M-am verificat in felul urmator. Mi-am transmis cu nivela cateva puncte pe care le-am ridicat cu gps-ul cu baza setata pe Z-ul local. A iesit bine, dar parca nu am incredere. Nu stiu daca procedez bine.  Precizez ca as prefera sa lucrez cu cota local, nu trasa in sistem rompos. Sper ca am fost destul de clar. Multumesc

cadian

Voi cum procedati in cazul Z-ului local ?

AlexGIS

Nu e prea clar, mai ales la partea cu sistemul ROMPOS. Eroarea de determinare a cotei punctelor ridicate nu are legătură cu felul în care a fost determinată cota bazei. În controller nu setezi geoidul?

Cum ai ieșit față de citirile cu nivela?

Modificat de AlexGIS (10-12-2013 18:38:29)

cadian

Sistem rompos ma refeream la sistemul Rompos. X-ul Y-ul si Z -ul calculate cu corectiile de la Rompos. (De la o statie de referinta. Etc) proiectul a fost realizat in stereo (x,y) iar z in sistem local. Acum urmeza sa trasez platforme, drumuri santuri etc. Cum pot utiliza aceasta cota locala fara sa trebuiasca translatat tot proiectul din z-ul local in z marea neagra sau alt sistem de referinta.  Referitor la neintelegerea ta. Programul cu care lucrez carlson surv ce are mai multe optiuni cand setez baza (pe un punct cunoscut: din lucrare anterioara, punct masurat anterior, sistem local,) cum fac sa lucrez direct in in cota locala ?

crs

treaba se face in felul urmator (zic ce as face eu, personal) cu diferite programe, nu am incercat cu survce dar trebuie sa fie cam la fel:

Trebuie sa ai o lista cu bazele ce le poti folosi, trebuie sa fie mai multe, dispuse de-a lungul drumului ce il ai de facut. Pui lista intr-un txt in gps (nr. baza, x,y,z) si te duci pe teren si le masori in ce sistem vrei tu (wgs84, etrs...) dupa care ii zici programului sa iti creeze sistem de coordonate. Iti va cere fisierul ascii ce il ai din proiect si cel cu bazele masurate (in wgs...) si iti va face un sistem local, aproximat la cel folosit in proiect (iti apar toate bazele masurate de dine cu erorile aferente, ceva gen retro la o statie totala - alegi ce iti place, scoti ce nu). Poti folosi cotele separat de x si y , poti alege o singura cota de referinta, etc Dupa ce il ai poti proba niste baze sa vezi cum merge, din experienta iti spun ca e acceptabil (am lucrat la autostrazi in spania cu acest sistem).

Pt. punctele de nivelment mergi de pe bazele existente, ceea ce am scris e valabil pe volume, trasari pina la ultimul strat (in general nu conteaza prea mult 1-2 cm de eroare pina la asfalt). Podurile si alte lucradi de genul le faci cu statia totala. Bazele pt un pod le poti pune cu gps-ul... nu conteaza daca e deplasat tot podul cu 2-3 cm, trebuie doar sa iasa la lungimile din proiect.

Poate ca multi o sa ma critice dar uneori trebuie sa fim realisti :D
Stiu sa fac si lucrari "de precizie" dar trebuiesc sa merite.

crs

sistemul de care zic (al tau local) il poti face si in PC cu un soft dedicat (LGO de ex)