La ce ma ajuta datumul Dealul Piscului 1970

Creat de myth, Iun 15, 2009, 07:30 AM

« precedentul - următorul »

bad wolf


                  
ace a scris:


bad wolf a scris:


ace a scris:

Pai cand s-au facut prima data hartile pt Romania s-a folosit pct fundamental Dealul Piscului.Dupa ce au venit tatucii din est a trebuit sa ne raportam la sistemul lor cu Pulkovo si sistem de cote Marea Baltica ca de...

Iar nu ai dreptate !
Sistemul Sterografic  1970 se aolica chiar de atunci, iar harti militare avem cu mult mai vechi, in Sistem Gauss -Kruger , Bucuresti 1933  , in unele zone sunt folosite in alte sisteme.
(eram gata sa spun SISTEMURI )
Succes!


Îmi pare rău dar de contrazic
Sistemul Stereo70 s-a aplicat din 1971,sistemul Gauss-Kruger din 1951 cu Pulkovo 42,iar când s-au făcut hărțile pentru România s-a folosit elipsoidul Hayford 1910 cu Dealul Piscului punct fundamental.
Punctul fundamental este punctul pe care se bazează orice proiecție.Practic noi ne-am legat la Gauss-Kruger la Pulkovo.
Când faci referire la o proiecție automat te referi și la cote:nu merge Stereo70 fără sistemul de cote Marea Neagra 1975.
Ce legătura are ca nu am terminat facultatea?
Sa știi ca poate avem aceeași vârsta sau ma rog trecuți de 30-40 ani.
IPGG iti spune ceva?


Sa stii ca imi spune ! Si am colaborat foarte bine cu ei inainte de 1989 !
Ca varsta ma propii mai mul de dangolesti.
in legatura cu cotele nu ma poti contrazice !
Sistemul de proiectie nu are legatura cu sistemele de cate.
Pot fi combinate oricum. Iti spun asta din practica ! Intraba-l si pe dangolesti sivezi ce-ti va spune !
Daca ai lucrat la IPGG e posibil sa fi colaborat pe vremea cand   lucram la EM Mehedinti!
Bafta !

Modificat de bad wolf (22-06-2009 13:15:58)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

ace


                  Am lucrat la IPGG(Prospectiuni SA-prezent) în perioada 2002-2005,dar condițiile de pe teren m-au făcut sa renunț.In prezent la o companie străina de geofizica,condiții cu mult peste ce se ofera în România și nu ma refer numai la bani.
Atunci scuze cu sistemul de proiectie.

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

bad wolf


                  
ace a scris:

Am lucrat la IPGG(Prospectiuni SA-prezent) în perioada 2002-2005,dar condițiile de pe teren m-au făcut sa renunț.In prezent la o companie străina de geofizica,condiții cu mult peste ce se ofera în România și nu ma refer numai la bani.
Atunci scuze cu sistemul de proiectie.

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



Atunci, nici-o sansa!
Am colaborat cu IPGG din 1984 pana in 1995 !


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
bad wolf a scris:


ace a scris:

Am lucrat la IPGG(Prospectiuni SA-prezent) în perioada 2002-2005,dar condițiile de pe teren m-au făcut sa renunț.In prezent la o companie străina de geofizica,condiții cu mult peste ce se ofera în România și nu ma refer numai la bani.
Atunci scuze cu sistemul de proiectie.

 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



Atunci, nici-o sansa!
Am colaborat cu IPGG din 1984 pana in 1995 !

Nu ai de ce sa te scuzi, dar aceste discutii sunt constructive.
Te rog sa ma crezi ca am lucrat in mai multe sisteme de proiectie (oficiale) atat cu cota la marea baltica, cat si cu cota locala.
Si..interesant, anul trecut am lucrat 4 luni, am lucrat la o cale ferata(cu caracter international) din Romania intr-un sistem local de coordonate, dar cu cota conform Sistemului Marii Negre 1975.
Bafta!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

myth


                  
bad wolf a scris:


myth a scris:

cuvantul de datum are sens si intr-u sistem de coordonate proiectat, si avand in vedere ca Dealul Piscului e in zona Stereo 70, am banuit ca ar putea fi vreo legatura intre cele doua. Acum am aflat ca nu este niciuna. Ace a explicat corect(adica are sens ce spune si eu il cred, nu ca as da eu aprobarea ca e corect, avand in vedere ca pana acum nu stiam asta) faptul ca Pulkovo este datum pentru Sistemul 42, adica de acolo se incep masuratorile pentru S42, adica elipsoidul Krassovsky este fixat in acel punct, adica e orientat pe acel punct. Credeam ca denumirea de "Sistem42" poate fi folosita si pentru Sistemul de coordonate proiectat folosit in Romania, dar am aflat ca nu se poate si de aici confuzia, si greseala pe care am scris-o mai sus, adica am folosit denumirea de Sistem42, atat pentru sistemul proiectat cat si pentru cel geocentric.


Ti-am transmis prin mail , o prezentare a sistemului de proiectie Stereo '70. Vei observa ca , cu exceptia elipsoidului folosit, nu are nicio legatura cu Pulkovo, iar de la sistemul Gauss pastreaza doar impartirea si nomenclatorul foilor de plan.
Sa auzim de bine

Multumesc mult pentru fisier. Majoritatea informatiilor de acolo le stiam(nu pe toate totusi, cum ar fi adancimea planului secant), in fisier proiectia e facuta pe o sfera, totusi Stereo 70 e o proiectie oblica pe un elipsoid.
Scrisesem un text lung, atat de lung incat mi-a expirat sesiunea si cand l-am trimis, n-am reusit ca nu eram logat, dupa ce m-am logat, nu mai aveam textul, prin urmare, atasez doar fisierul cu intrebarea.
Cum e stereo 70, albastru sau rosu(din imagine) ?


580/258px  16.8KB



               

myth


                  
ace a scris:

Geodetic datum – Un set minim de parametri
necesari pentru a defini locaţia şi orientarea sistemului de referinţă local în raport cu sistemul de referinţă global.
Datum – Orice cantitate sau set de cantităţi care
poate fi utilizat ca referinţă sau bază în scopul calculării altor cantităţi.
"Projections
    * there are a few unusual projections often encountered with Romanian data
    * Stereo 70 ("stereo şaptezeci"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">
          o "Hristow" Oblique Stereographic, units are meters
          o Ф0 = 46° North and λ0 = 25° East of Greenwich
          o False Easting = False Northing = 500 km
          o m0 = 0.999750
          o uses the "Dealul Piscului 1970" Datum (Krassowsky 1940 ellipsoid)
    * Gauss-Kruger ("GK"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">
          o GK is a German ancestor of UTM; like UTM, it is a set of Transverse Mercator zones
          o Zone 4 or 5 was used for Romania
          o Zone 4 is: False Easting = 4500000, False Northing = 0, Central_Meridian = 21, Scale_Factor = 1, Latitude of Origin = 0
          o Pulkovo 1942 datum (Krasovsky 1940 ellipsoid)"
Are o mare legatura si datumul pentru cote.
Cand spui ca folosesti Pulkovo,ala se refera si la cotele de la Marea Baltica,cand spui ca folosesti Stereo70 normal folosesti cotele Marea Neagra 1975,nu poti sa folosesti un datum pentru X si Y iar alt datum pentru cote.Un datum contine cele trei X,Y si Z.
Tu ai zis mai devreme ca lucrurile sunt lasate "in cel mai pur stil balcanic" sa stii ca asa este.
Armata foloseste alt sistem de coordonate pentru care nu-i mai trebuie ca calculeze parametri.
Dar noi civilii D-zeu cu mila.Chestiile astea mergeau cand eram in blocul sovietic.
Acum ar trebui sa trecem pe UTM care e folosit worldwide,dar.....si nimeni nu ar mai avea de obiectat.


 http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">

Nu, n-ar trebui, am senzatia ca postez a doua oara mesajul asta, imi cer scuze daca e asa.
Nu ar trebui pentru ca proiectia UTM are deformatii mai mici pentru suprafete intinse in special de la Vest spre Est. Pentru Suprafete mici, cele mai bune sunt proiectiile azimutale, iar dintre proiectiile azimutale, pentru suprafete aproximativ rotunde(cum e Romania) cea mai buna proiectie e proiectia Stereografica. Iar Stereo 70 e stereografica oblica, pentru ca nu e nici la pol, nici la ecuator, ca ar fi fost stereografica polara, respectiv stereografica transversala daca era. Probabil tot proiectia stereografica va fi folosita si la anul cand Romania va trece la alt sistem de coordonate, a carui denumire inca nu o stiu, probabil Stereo 2010(?) care e pe ETRS89 cu elipsoid GRS80.
Fiecare proiectie e buna la ceva, ca daca una rezolva toate problemele, nu-si mai batea nimeni capul sa le inventeze si pe celelalte.



               

myth


                  nu pot sa fac altceva decat sa-mi cer scuze, nu am ce sa modific pentru ca nu stiu cu ce am gresit. Nu am avut intentia sa ofensez pe nimeni. Citatul l-am folosit pentru a avea sens postarea, deoarece nu este in relatie directa cu topicul, ci doar cu un post. Atunci cand am citit nu m-am uitat cine a postat, ma interesa doar informatia pentru a face legatura cu ce aveam de zis. Daca moderatorii considera ca informatiile postate de mine nu sunt de folos nimanui si nu contribuie decat la cresterea tensiunii dintre utilizatori, ii rog sa-mi stearga postul.


               

gabone407


                  salutare.... se tot vorbeste de stereo, wgs, etrs...
are totusi cineva sa ne prezinte un exemplu practic de calcul al celor 7 parametri ai transformarii Helmert? Mai precis: am la dispozitie datele de la 4 statii permanente cu coordonate ETRS89, le transform cu Transdat in sistem Stereo'70. Ma intereseaza calculul parametrilor Helmert ( calcul cu sau fara model distorsiune) pentru zona incadrata de  aceste statii cunoscute.  Cunosc teoria dar practica ma omoara. Multumesc anticipat  http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

Gerhart1970


                  
myth a scris:

Merci pentru linkuri, dar in afara de primul, pe care il citisem deja, celelalte nu prea au relevanta. Nu caut doar o metoda de transformare a coordonatelor, ci vreau sa inteleg pe deplin Sistemul de coordonate folosit oficial in Romania, Sistem 42, sau Stereo 70, ambele denumiri sunt folosite de ANCPI. Si m-am impiedicat de problema asta, am observat ca acolo este dat pulkovo ca si punct fundamental pentru Romania, dar in alte surse este prezentat Dealul Piscului ca si punct fundamental. Mai bine o iau mai de jos.
Ce reprezinta punctul fundamental pentru un sistem de coordonate?


Am citit acest topic si chiar daca a trecut mult timp de la ultima postare, vreau sa fac o completare pentru a se intelege mai bine notiunea de punct fundamental, pentru cei care vor mai intra din curiozitate pe acest topic (ca mine).
Punctul fundamental este punctul in care a fost orientat elipsoidul de referinta. Asta se datoreaza faptului ca elipsoidul Krassovsky nu este geocentric, adica centrul lui nu se afla in centrul de masa al Pamantului (spre deosebire de WGS84 si GRS80 care sunt geocentrice), ci elipsoidul este "lipit" de geoid intr-un anumit punct de pe suprafata geoidului, numit punct fundamental. Prin cuvantul "lipit" se intelege aici ca elipsoidul este astfel pozitionat in punctul fundamental incat normala la suprafata elipsoidului coincide cu normala la geoid (verticala locului) in punctul fundamental. Astfel se spune ca elipsoidul este "orientat la Pulkovo" (atentie, "la Pulkovo", si nu "catre Pulkovo" ) pentru datumul Pulkovo 1942. Elipsoidul astfel orientat la Pulkovo a fost folosit in Romania la proiectia Gauss-Krüger. Pentru proiectia Stereo70 s-a folosit acelasi elipsoid Krassovsky, dar orientat in punctul fundamental "Dealul Piscului", cu scopul ca suprafata elipsoidului sa aproximeze mai bine suprafata geoidului pentru Romania, adica diferenta dintre cele doua sa fie cat mai mica. In punctul fundamental cele doua suprafete, elipsoid si geoid, coincid (mai bine zis cele doua suprafete sunt tangente in punctul fundamental), si mai mult, si normalele la cele doua suprafete coincid, adica se suprapun perfect, fiind pe directia verticalei locului. Acest lucru este valabil doar in punctul fundamental, insa pe masura ce ne indepartam de acesta, datorita ondulatiilor geoidului, cele doua suprafete nu vor mai fi "lipite" ci se  "desprind" una de alta, iar normalele la elipsoid si geoid vor avea un mic unghi intre ele.

Prin orientarea (pozitionarea) diferita a elipsoidului Krassovsky in cele doua puncte fundamentale (Pulkovo si Dealul Piscului), centrul elipsoidului se va afla in fiecare din cele doua cazuri in alt loc fata de centrul de masa al Pamantului. Aceasta este explicatia faptului ca exista pentru acelasi elipsoid parametri de transformare dx, dy, dz diferiti pentru tari diferite intre WGS84 si Krassovsky, asa cum s-a aratat mai inainte, spre exemplu Albania si Romania:

In Albania the map datum is S-42 (Pulkovo 1942) :
    delta A: -108.0
    delta F (x10000): +0.00480795
    delta X: +24.0
    delta Y: -130.0
    delta Z: -92.0
In Romania the map datum is S-42 (Pulkovo 1942) :
    delta A: -108.0
    delta F (x10000): +0.00480795
    delta X: +28.0
    delta Y: -121.0
    delta Z: -77.0
Note here that (magic numbers define reference ellipsoids, see below) :
    delta A = 6378137 - 6378245
    delta F (x10000) = ( 1/298.257223563 - 1/298.3 ) * 10000

Valorile dx, dy si dz nu reprezinta altceva decat componentele distantei pe cele 3 axe ale sistemului de referinta cartezian geocentric, intre centrul elipsoidului Krassovsky si centrul elipsoidului WGS84, identic cu centrul de masa al Pamantului. De asemenea, acesti parametri vor fi diferiti chiar si pentru Romania pentru cele doua sisteme de coordonate utilizate, Gauss-Krüger si Stereo70. In primul caz elipsoidul fiind orientat la Pulkovo, vom avea niste valori pentru parametri, iar in al doilea caz, pentru transformarea unor coordonate Stereo70, vor trebui utilizati alti parametri, elipsoidul fiind orientat in punctul fundamental Dealul Piscului. Cu privire la acesti parametri de transformare se mai poate vorbi mult, dar aici am vrut doar sa arat semnificatia punctului fundamental, sper ca am reusit sa ma fac cat de cat inteles.

Modificat de Gerhart1970 (16-10-2013 02:37:29)



               

goguletz


                  Chiar foarte bine. Multumim pentru postare!

_______________________________________
http://www.topo-online.ro" target="_blank">www.topo-online.ro
http://www.firmecadastru.ro" target="_blank">www.firmecadastru.ro