Ajutor Post Procesare

Creat de cadian, Noi 25, 2012, 06:39 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Am nevoie de ajutorul unui coleg. Am masurat cu Leica Sr20 2 puncte si nu le poate fixa cu lgo. Am salvat si in rinex si in format sr20. Daca se poate uita cineva peste ele . Nu stiu sa umblu foarte mult prin setari, poat exista o posibilitate sa fixeze punctele. Multumesc


http://dl.transfer.ro/transfer_ro-25nov-e4bc50a32d18.zip" target="_blank">http://dl.transfer.ro/transfer_ro-25nov ... a32d18.zip

ARICIUDANC

Se creaza un proiect, se importa raw data(date brute) sau rinex (depinde daca e permis importul de rinex) se stabileste controlul adica baza si se prceseaza in wgs, dar pentru stereo 70 trebuie creat un sistem local cu parametrii sai

cadian

Nu ati inteles. Stiu sa procesez, dar mi-a dat float la puncte. Am crezut ca poate stie cineva sa faca anumite modificari, dezactiveze sateliti. Etc incat sa fie fix all nu float. Am pus si rinex in link ca sa se poata importa si in alte programe de procesare.

Mit

@cadian,
Te-ai grabit s-ajungi la slujba de duminica la biserica.
In manualul LGO scrie ca trebuie sa stationezi peste 20 min pt. o baza cu L=10-15km cand masori cu L1L2; iar tu ai stationat sub 17-21 min cu L1.
Ce pretentii vrei sa ai ? Solutiile sunt float. Trebuie sa mai masori inca o data.
Am vazut ca aveai borne la 2-3 km de tine (Teius, Musunoaia, vf. Guretului).  :hi:

cadian

Multumesc mit. Oare daca cumpar rinex de la statia permanenta nu o sa mearga.  Chestia e ca au fost lucrari unde distanta intre baza si rover era mai mare si mi-a dat solutie fixa. Bornele de care si mentionat tu nu prea sunt accesibile. Oricum multumesc de sfat. Atunci cand ai nevoie mai mare , atunci te lasa gps-ul.

Mit

Ai zis ca stii sa procesezi, dar ar trebui sa stii si sa-ti verifici masuratoarea.
Ai avut o buna parte din stationare doar 5 sateliti la rovere, ba mai mult, semnalul de la doi dintre ei a fost intrerupt de vreo doua ori (au fost obstructii banuiesc).
Nu compara niciodata doua masuratori. Nu poti face analogie pt. simplul motiv ca, conditiile din timpul masuratorilor difera. Poate ca atunci cand ai prelucrat baza mai mare influenta ionosferei a fost redusa si poate ai avut 8 sateliti, nu 4-5 ca acuma.

Mit

Poti cumpara rinex de la st. permanenta cu conditia ca vectorii prelucrati sa fie mai scurti decat cei masurati de tine. Dar nici atunci rezultatul nu poate fi garantat. :hi:

ARICIUDANC

Pe testate iti pot spune ca daca iti programezi sesiunea gps astfel incat sa ai pdop mai mic de 3 si respecti urmatoarele durate de stationare nu o sa dai gres: Minim 15 min chiar daca baza e mai aproape de 1 km la care adaugi 5 min pe km dar nu mai departe de 15 km(solutia a fost fix, dar facand si alte teste acuratetea era pe la 25 cm)