Va rog ajutati-ma

Creat de rupebuci11, Oct 18, 2012, 11:51 PM

« precedentul - următorul »

rupebuci11

salut
nu sunt din domeniu asa ca poate exprimarile mele  referitoare la datele tehnice sunt cam pe nicaieri dar sper  ca cineva ma poate ajuta cu cateva raspunsuri
Mi-am achizitionat 2 GPS   care pana acum ai foloseam  baza + rover
acum m-am  gandit sa simplificam lucruriile si sa incerc in fast survey.. , scula e un magelan promark 3 RTK, avand instalat binenteles fast survey-ul , folosind ca si conexiune la internet bluetooth-ul si un telefon mobil , avand si cont facut la ROMPOST.. dar pana acum nemai folosind varianta aceasta
Intrebarile mele sunt;
1 =ce anume mai exact trebuie sa ai intalat pe el sa functioneze??
2=ce setari trebuie facute?
3= daca vreau sa folosesc direct cordonate stereo 70 si sa descarc dxf-ul ce trebuie sa am mai exact pe el ???

Modificat de rupebuci11 (18-10-2012 20:54:56)

Mit

Cred ca ar trebui in primul rand sa-ti schimbi user-ul. ;)

nicu1000

La ce distanta de o statie ROMPOS lucrezi ? Daca esti la mai mult de 10km nu e treaba: dureaza vreo jumatate de ora sa se fixeze.

rupebuci11

deci pana la urma tot post procesare cu baza+rover  e mai folositor, avand in vedere ca fata de un  rompost am cateodata si distante de 60.. 70 km
Multumesc de raspunsuri,  m-am cam lamurit de fast survey :P
si imi cer scuze pt nik' , este un cont mai vechi .. am sa mil schimb  :rusine:

nicu1000

Nu este problema de Fast Survey, este problema numarului mic de informatii pe care le poate primi un PM3 (cu sau fara soft RTK) si asta duce la cresterea timpului de fixare a solutiei.
Din testele mele am stat cam 1 ora sa se fixeze la 22km si apoi se poate pierde repede solutia fixa si iar float si tot asa.
Succes!

moholea

In alta ordine de idei, am si eu o nelamurire. Lucrez cu o leica 530, ma conectez la rompos prin telefon. De obicei cand vede minim 5 sateliti comuni, se fixeaza in 10-20 sec. Azi, am avut 6-7 sateliti comuni si nu se fixa. Ce alte variabile pot interveni atunci cand nu se fixeaza desi are destui sateliti? Conexiunea la rompos era ok, primeam corectii.

crs

e ceva similar unei retro - daca nu acopera toate cadranele nu ai precizie buna. Daca esti sub un perete si receptionezi doar dintr-o parte (180 grade ai cer deschis) nu iti va da precizie cu doar 4. Similar si sub vegetatie. Asta e un motiv.

dtoni


moholea

Multumesc pt raspunsuri, m-am gandit si eu la astea (asa k sa fac pe desteptul). Ati simtit cumva vre-o imbunatatire dupa mega revizia romposului de luna trecuta? Stabilitate, acoperire etc

Mit

Se mai intampla atunci cand de ex. ai masurat in Timis si maine masori la Tulcea. De regula, in 15 min. se updateaza almanacul. Restartezi si... spor.

moholea

Nu e cazul. Sambata iar m-am mirat. Am masurat pe deal, in conditii aproape perfecte. noroc ca terminasem de masurat, am mai vrut sa iau cateva puncte, s-a deconectat cu 6 sateliti comuni si nu s-a mai fixat. Se poate sa n-ai pdop bun pe deal in conditii de deschidere aproape ideale?

Mit

Sunt perioade cand PDOP-ul sau GDOP-ul sunt mari, chiar pe varful Everest-ului.
Exista setare la SR530 a.i. sa nu masori peste un GDOP sau PDOP presetat, asta ca sa nu masori cum zic eu, "prin balarii"; daca vrei sa masori oricum, seteaza un GDOP mare si gata. Verifica-ti setarile. Lucrezi de mult cu SR530, sau esti incepator?

moholea

SUnt incepator. Punctul il pot memora indiferent de precizie, cred pdop si gdop sunt deja  setate pe o valoare mare. Problema e ca nu se fixeaza cateodata chiar daca conditiile par a fi foarte bune. De vre-o doua ori s-a intreupt conexiunea pe net "de la ei", a trebuit sa-i dau din nou sa se conecteze la rompos ceea ce ma face sa cred ca poate erau ceva probleme cu reteaua si calitatea semnalului sa nu fi fost in parametri. Mit, accept sugestii sau idei

Mit

Bineinteles ca problema ta poate sa fie si din cauza retelei GSM. Pt. verificare, masoara cateva puncte in Cluj, unde sigur ai 3G excelent.

crs

se poate sa fie problema cu pierderea netului sau conexiunea proasta. Daca nu primeste corectiile de la baza poti avea si 10 sateliti (mai rar, ma rog) si tot sa nu ai precizie (din moment ce nu primesti corectiile).
mie mi se intimpla destul de des chestia asta (din cauza reliefului se perdea conexiunea cu baza) tot cu leica (530 si 1200)