Acoperire GPS

Creat de Arcturus, Oct 01, 2012, 09:14 PM

« precedentul - următorul »

Arcturus

Salutare. As vrea sa stiu daca in zona Cartisoara (jud. Sibiu) catre tunelul de la Balea exista acoperire GPS buna in vederea unor masuratori. Multumesc

Modificat de Arcturus (02-10-2012 08:03:19)

dtoni

ce intelegi prin acoperire gps buna?

John Doe

M-a intrebat si pe mine, i-am sugerat sa cauta un iPhone sau un GPS auto, unele modele au harti cu gradul de acoperire cu semnal de la sateliti. Concret si adevarat nu poti sa stii pana nu mergi acolo.

Arcturus

#3
Citat din: dtonice intelegi prin acoperire gps buna?
E drept ca nu m-am exprimat destul de precis. Voiam sa stiu daca cineva a mai lucrat in zona aia si daca se poate masura cu GPS-ul. Sunt zone in care GPS-ul pur si simplu nu merge si acesta este motivul pentru care voiam sa stiu dinainte daca zona Cartisoara-Balea face parte din categoria zonelor slab "acoperite".

Arcturus

#4
Citat din: John DoeM-a intrebat si pe mine, i-am sugerat sa cauta un iPhone sau un GPS auto, unele modele au harti cu gradul de acoperire cu semnal de la sateliti. Concret si adevarat nu poti sa stii pana nu mergi acolo.
Corect insa ma gandeam ca poate cineva a lucrat in zona aia si imi poate da unele informatii inca dinainte de a merge personal acolo. Multumesc oricum!

ARICIUDANC

Exista softuri pentru planificarea sesiunilor gnss. Eu folosesc Trimble office planner si pot sa spun ca e decent la detalii in sensul ca se poate filtra pe gps, glonass, ofera datele pe toate DOP urile, dar coordonatele zonei de lucru nu se stabilesc cu acuratete. Spor la treaba!

Mit

#6
Citat din: Arcturus
Citat din: dtonice intelegi prin acoperire gps buna?
E drept ca nu m-am exprimat destul de precis. Voiam sa stiu daca cineva a mai lucrat in zona aia si daca se poate masura cu GPS-ul. Sunt zone in care GPS-ul pur si simplu nu merge si acesta este motivul pentru care voiam sa stiu dinainte daca zona Cartisoara-Balea face parte din categoria zonelor slab "acoperite".

Poate te referi la faptul ca nu poti masura RTK folosind corectiile prin RomPos.
Daca ai baza-rover, nu mai depinzi de semnal GSM, masori RTK prin radio sau faci postprocesare. :hi:

florinbh

#7
Citat din: ArcturusSalutare. As vrea sa stiu daca in zona Cartisoara (jud. Sibiu) catre tunelul de la Balea exista acoperire GPS buna in vederea unor masuratori. Multumesc

Daca ai semnal GSM poti sa folosesti statia permanenta BLK3 (Black Light) din Sibiu. Avem 3 statii permanente montate in Timisoara, Cluj si Sibiu. Tarife de acces : 55 euro + TVA / luna sau 5 euro + TVA / zi. Functionare ireprosabila - o alternativa la ROMPOS.

florinbh

#8
Citat din: ArcturusSalutare. As vrea sa stiu daca in zona Cartisoara (jud. Sibiu) catre tunelul de la Balea exista acoperire GPS buna in vederea unor masuratori. Multumesc

Daca ai semnal GSM poti sa folosesti statia permanenta BLK3 (Black Light) din Sibiu. Avem 3 statii permanente montate in Timisoara, Cluj si Sibiu. Tarife de acces : 55 euro + TVA / luna sau 5 euro + TVA / zi. Functionare ireprosabila - o alternativa la ROMPOS.