Firmware Leica SR530

Creat de Mit, Dec 12, 2011, 07:43 PM

« precedentul - următorul »

Mit

Zilele trecute am avut o problema cu firmware-ul de la unul dintre receptoare, in sensul ca dupa cateva ore de inregistrat static nu mai "vedea" controller-ul. Am reincercat instalarea firmware-ului si primeam un raspuns de eroare.
In urma unui telefon la un dealer Leica, mi s-a recomandat trimiterea in Elvetia a receptorului, contra sumei de 600 EUR.  :uimit:
Azi, am rezolvat in sfarsit problema, singur-singurel.
Cei care va veti intalni cu astfel de problema, va ajut la un pret de bun simt.
Am inceput sa urasc politica Leica de a jecmani utilizatorii. :x

heruvim

Un pret de bun simt??? dar cu bunul simt cum ramane?? problemele astea candva se rezolvau cu doua trei beri!!!Respect.

Modificat de heruvim (14-12-2011 07:58:40)

Mit

Lucrarea in sine dureaza cam 3 ore. Mai pune drumul pana la posta ca sa ridici coletul (aparatul), apoi trebuie sa-l trimiti tu clientului inapoi.
Fa tu asta pt. 4 beri. :nebun:
Daca cei de la Leica-mi cereau 100 EUR, in 5 min. eram la ei.
D-le @heruvim, nu din instalare firmware am facut avere, stati linistit, iar de bun simt, as dori sa va controlati limbajul.  :hi:

Alin B.

daca un cablu banal de descarcare costa la leica aproape de 200euro , se intelege ca o reparatie va costa cateva sute de euro. Din pacate nu doar leica are politica asta, ci cam toti producatorii mari de echipamente topo. In consecinta, sa ne rugam sa nu se strice aparatele !  :hi:

danutza

Din pacate, nu avem alternativa, chiar daca vom cumpara Stonex, ei apartinand tot de Hexagon, deci ca atare, aceeasi politica.
Ca fapt divers, am platit 50 EUR acum 2 ani pt. o reimprospatare a softului la o statie totala Leica, la Budapesta.
Este bine ca @Mit ne semnaleaza o situatie care se poate rezolva pe cont propriu, fara a plati 600 EUR !!!
Imi vine in cap raspunsul lui Papaiani din "Pacala":
- Din ce traiesti?
- Din prostia altora!
 :D

Anton Pann

Nu stiu pretul lui Mit , dar cum suna oferta ... este de bun simt . A scris ca "la 100 de euro, era...in 5 minute la ei" . Eu zic ca daca Mit o rezolva cu 300  ....tot este super.  Nu sunt 600.

topograful linistit

Am avut si eu o problema, dar hardware cu un controller Leica.
Asemenea lui @Mit am fost indrumat catre Elvetia. Pretul... exorbitant.
Am rezolvat problema cu un electronist TV, contra 70 lei.

heruvim

Ce limbaj???Ca nu inteleg.Sa sti domnule Mit ca in virtutea bunului simt am ajutat colegi care aveau probleme similare GRATUIT.Si rezolvarea lor a costat mai mult de 3 ore de batai de cap.Iar in final m-am bucurat ca un copil  atat pentru cele trei beri  cat si pentru faptul ca am putut ajuta un coleg la ananghie. :hi:

Modificat de heruvim (12-01-2012 07:32:22)

topo_nel

am si eu o problema cu firmware la un controler - pentru antena gs08. daca crezi ca ma poti ajuta. astept raspuns. mersi

florinbh