Gps Leica 900 vs 1230 RTK cu modem GSM

Creat de SSamuel, Feb 07, 2012, 12:43 PM

« precedentul - următorul »

SSamuel

Buna
daca poate sa imi spuna cineva diferentele dintre 900 si 1230 care este mai bun din punct de vedere al preciziei si al posibilitati de upgrade pe viitor.

nicky

Leica 900 a fost gandit doar pt masuratori RTK, adica fara sa poata face determinari precise prin metoda statica. Leica 1200, face parte din clasa superioara a echipamentelor Leica si poate fi folosit atat pt RTK cat si pentru static sau rapid static. Deasemeni difera si nr. de canale disponibile pe cele doua variante, nr. de inregistrari ce pot fi stocate pe secunda, etc.
 Pentru Europa de Est, Leica a lansat si varianta Leica 900 cs ( abrevierea de la country specific sau country settings, nu mai retin exact ), care in fapt e o varianta mai ieftina a receptorului Leica 1200, dar imbracata in hane de Leica 900. Daca conteaza, precizez ca difera si culoarea carcaselor : Leica 900 - Rosu si Leica 1200 - Verde.

Dpdv al upgrade -ului, Leica 1200 poate fi upgradat pt a receptiona si noile tipuri de unde emide de  viitoarele constelatii satelitare.

Concluzie : daca vrei Leica si ai de ales intre seria 900 si seria 1200, eu as alege clar 1200.

SSamuel

Deci 900 cs face static? sau numai 1230 face

anamaria_s

Buna! cei care aveti GPS Leica 900, am si eu nevoie urgenta de un manual sau carte tehnica in care sa fie descris produsul cat mai detaliat, cat si modul de lucru al Gps-ului. Multumesc!

anamaria_s

Buna! cei care aveti GPS Leica 900, am si eu nevoie urgenta de un manual sau carte tehnica in care sa fie descris produsul cat mai detaliat, cat si modul de lucru al Gps-ului. Multumesc!