ajutor

Creat de TYN89, Apr 10, 2012, 07:09 PM

« precedentul - următorul »

TYN89

vreau si eu sa iau legatura cu un  utilizator promark 3 rtk pt a ma lamuri cu mici detalii privind acest aparat...poate cineva sa ma ajute?

Ionica34

spune problema si te ajutam.

TYN89

cum pot sa setez si eu aparatu' pt a putea lucra direct in stereo?exista posibilitatea asta?

Ionica34

Pentru a utiliza direct in Stereo trebuie sa faci localizare. Adica sa iti determini sau sa ai 4-5 puncte de coordonate cunoscute in ETRS89 si Stereo 70 in zona ta de lucru, si sa faci localizarea pe acestea.

george75m

Cum functioneaza Promark 3 RTK ca rover Rompos VRS ?
Daca imi determin parametrii de zona, il pot folosi pentru trasarea cu o precizie acceptabila (in jur de 10 cm)  a limitelor de parcela ?
As vrea sa fac upgrade la RTK pentru un singur receptor pentru determinari in zone in care este greu sa ajungi la o borna de referinta si pentru trasari de precizie medie.
Stiu ca ar trebui sa fac upgrade la 2 receptoare care sa-si transmita corectiile prin radio, dar nu dispun de banii necesari.

madageo

Cine ma poate ajuta sa interpretez o harta topografica pt o lucrare de semestru la master??? MUltumesc!

Mit

In primul rand, terbuie sa stii semnele conventionale. Restu... doar sa te ajute vederea. Daca te intereseaza ceva punctual, spune.

madageo

Fac master on line si nu stiu sa fac interpretarea ceruta. Helpppppp!!!

madageo

Tema este aceasta:
Referatul se concepe pe baza realizarii unei harti pe care studentul masterand sa o poata utiliza in cadrul lucrarii de disertatie.
 
titlul referatului: Realizarea şi interpretarea hartii ........
 
Referatul trebuie sa contina obligatoriu 3 parti
 
1. pregatirea realizarii hartii
- titlul harti pe care urmeaza sa o realizati
- ce materiale / informatii / vectori etc. sunt necesari pentru realizarea hartii alese (ex. retea hidrografica, limite administrative, model numeric al terenului etc. informatii dependente de fiecare tip de harta ales de catre student)
- provenienta elementelor utilizate de student pentru realizarea hartii (ex. retea hidrografica realizata prin digitizare pe baza hartii topografice cu scare 1: ....georeferentiata in proiectie ......, model numeric descarcat de la ....., model numeric realizat prin interpolare curbelor de nivel digitizate pe baza hartii topografice cu scara 1: .... georeferentiata in proiectie ...... etc.)
- ce soft s-a utilizat si care sunt pasii de realizare a hartii (ex. a fost utilizat programul ArcGIS cu extensiile ....., pentru realizarea hartii..... au fost suprapuse temele a, c, b, etc. in ordinea mentionata astfel incat sa fie vizibile informatiile ....., pentru tema b a fost folosita urmatoarea legenda ..... )
 
2. Harta realizata
 
3. interpretarea geografica a harti realizate .

Mit

D-le @madageo,
Ia cursul de cartografie si acolo ai raspunsurile. Daca ai participat si la laboratoare, daca ai executat cu manuta ta reteaua hidrografica, etc, treaba e ca si rezolvata. :hi:

John Doe

Ne-ai spus in ce consta masteratul tau. Bun, si? cu ce te putem ajuta?

madageo

Ceea ce am de facut nu e tema de disertatie, e o lucrare de semestru la care nu ma descurc pt ca nu am avut cum sa particip la laborator si nu stiu mare lucru de cartografie ca nu am avut treaba cu ea nici in facultate. Trebuie sa fac o harta si s o interpretez dar asta e pb ca sunt f confuza.

madageo

Sunt din judetul Neamt si trebuie sa realizez aceasta harta cu interpretare dar.......

John Doe

Aha, acum am inteles dar intervine alta problema: vrei sa-ti dai masterul din ceva ce n-ai facut. O sa-ti fie cam greu... masterul scoate ingineri super-instruiti (cel putin asa se presupune), ai sa te lauzi cu el mai tarziu asa ca ia un curs de carto si incearca sa meriti ceea ce vrei. Sper sa reusesti, bafta. Daca nici pentru asta nu e timp, atunci...
Cursuri de cartografie cred ca poti gasi pe forum.

madageo

Lucrarea mea de disertatie este gata si asteapta sa fie depusa in mai, asa ca ai presupus f rau. E legata de fenomenul de zapor, deci e de hidrologie nu topo.
Ceea ce caut e pe cineva care sa ma ajute cu ac lucrare de semestru, contracost, bineinteles ca nu e ceva interzis. O zi buna!