1 2 sau 3 gps

Creat de justinmeal, Aug 19, 2011, 01:15 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Semnalul radio e pentru corectii; daca nu are semnal GPS, si nu inregistreaza la ce sa aplice corectiile?

In general, se sta cateva secunde/km distanta pana la referinta; 2 secunde la Leica1200 de exemplu, vreo 5 secunde la altele. Nu stiu sa-ti spun fix cat sa stai tu ca sa dea bine, depinde de sateliti, teren, echipament, etc. - fa si tu niste probe sau intreaba dealerul echipamentului, mai bine.

crs

poate ma insel dar credeam ca gps-urile ce functioneaza cu L1 L2 functioneaza si in rtk... si de asemenea se pot conecta intre ele fie prin modem radio, fie prin modem GSM...

John Doe

Da, cam asa si este. Cand lucrezi fara conexiune intre ele, la birou procesezi simultan masuratorile de la baza si rover, iar la masuratorile roverului se aplica aceleasi corectii de  la baza, ca sa iasa coordonatele punctului fix pe care ai stat cu ea.
 La RTK corestiile astea se transmit automat, instantaneu si ai direct rezultatele.
Tot cam asa e si la ROMPOS, numai ca baza e statia OCPI fixa iar corectiile le primesti prin Internet.

cadinvest

Eu personal as opta pentru 2 receptoare L1 L2
Cu conditia minima ca receptoarele sa poata fi upgradate la RTK (la nevoie)
RTK ul este viitorul,iar ROMPOS ul ca idee nu e rau...insa bolsevicii care stau pe la birouri si nu vad decat jumatatea plina a paharului il fac din pacate sa fie inoperabil.
Degeaba avem echipamente de zeci si sute de mii de euro daca nu le putem folosi eficient.Directiva 1 reprezinta tocma ceea ce eu am afirmat mai sus.
Intr-adevar exista posibilitatea de a te verifica din spider net (softul ce guverneaza reteaua Rompos) insa exista extraordinar de multi inspectori care au ramas cu pregatirea la nivelul anilor '80
din nefericire pentru noi...asa au ramas si cu mentalitatea...iar noi platim taxe si impozite   SA TRAIASCA BINE!!!! :hi:

justinmeal

#19
Citat din: cadinvestEu personal as opta pentru 2 receptoare L1 L2
Cu conditia minima ca receptoarele sa poata fi upgradate la RTK (la nevoie)
RTK ul este viitorul,iar ROMPOS ul ca idee nu e rau...insa bolsevicii care stau pe la birouri si nu vad decat jumatatea plina a paharului il fac din pacate sa fie inoperabil.
Degeaba avem echipamente de zeci si sute de mii de euro daca nu le putem folosi eficient.Directiva 1 reprezinta tocma ceea ce eu am afirmat mai sus.
Intr-adevar exista posibilitatea de a te verifica din spider net (softul ce guverneaza reteaua Rompos) insa exista extraordinar de multi inspectori care au ramas cu pregatirea la nivelul anilor '80
din nefericire pentru noi...asa au ramas si cu mentalitatea...iar noi platim taxe si impozite   SA TRAIASCA BINE!!!! :hi:


CUM adica "inoperabil" ?? ...ca unii spun ca il folosesc in mod curent la lucrari...

cine foloseste (depune lucrari) cu "succes" folosind (doar) RTK/ROMPOS, sa ne zica si noua daca merge treaba sau nu.... sau cat de prost merge ....

John Doe

Nu se accepta RTK prin ROMPOS, desi preciziile se incadreaza in cele pe care le-am gasit eu in Normele de aplicare a cadastrului general, ca in alt loc chiar nu stiu sa scrie de asa ceva concret.
Se mai intampla ca unii de pe la OCPI sa nu faca diferenta intre o retea de indesire a celei de stat si o retea de ridicare (sau sprijin) pe care o folosesti la tarlaua ta, si sa-ti ceara niste precizii mai ceva ca la punctele de ordinul I.

justinmeal

#21
Citat din: John DoeNu se accepta RTK prin ROMPOS, desi preciziile se incadreaza in cele pe care le-am gasit eu in Normele de aplicare a cadastrului general, ca in alt loc chiar nu stiu sa scrie de asa ceva concret.
Se mai intampla ca unii de pe la OCPI sa nu faca diferenta intre o retea de indesire a celei de stat si o retea de ridicare (sau sprijin) pe care o folosesti la tarlaua ta, si sa-ti ceara niste precizii mai ceva ca la punctele de ordinul I.



In "Decizia nr. 1 privind realizarea masuratorilor GNSS cinematice" scrie la art. 3 ca
Anexa 15b - Fisa de masuratori cinematice prin tehnologie GNSS trebuie sa contina ..............., in cazul determinarilor cinematice in mod RTK-Cinematic in timp real (cu corectii de la ROMPOS sau de la o statie de ref.).

S-a mai schimbat ceva de la decizia asta incoace ?

Tot la art. 3 scrie ce trebuie sa contina Anexa 15b in cazul masuratorii cinematice a punctelor "DE DETALIU".... Adica nu se refera decat la punctele de detaliu, si nu se refera la punctele din reteaua de sprijin, ridicare ???


Eu tot nu sunt lamurit... sa-mi iau un GPS RTK sau nu? Il pot folosi practic la lucrari care sa imi fie receptionate sau nu?

John Doe

Stiu ce scrie in anexele alea, dar lucrarile nu la tine le avizez ci la OCPI. Pot sa dau multe (prea multe) exemple de situatii similare; uneori poti sa mergi la avizat cu regulamentul in mana, alteori nu.

Cat despre Anexa 3... cred ca trebuie sa iei un baros in cap ca sa poti scrie asa ceva. Cu barosul ai avea insa o scuza.

justinmeal

#23
Citat din: John DoeStiu ce scrie in anexele alea, dar lucrarile nu la tine le avizez ci la OCPI. Pot sa dau multe (prea multe) exemple de situatii similare; uneori poti sa mergi la avizat cu regulamentul in mana, alteori nu.

Cat despre Anexa 3... cred ca trebuie sa iei un baros in cap ca sa poti scrie asa ceva. Cu barosul ai avea insa o scuza.


Nu am priceput in totalitate ce ai vrut sa spui. Detaliaza daca poti.
Si OCPI-ul nu tine cont de regulament si anexe? chiar si dupa ceva explicatii ?

John Doe

Bun. De exemplu:
-  la un OCPI s-a cerut o precizie de 1cm la punctele retelei de ridicare. De unde e precizia asta? Masuratorile se fac prin ROMPOS, statiile fixe sunt la 20 si 70km de zona. Zona e de ses.
- la masuratori prim ROMPOS, s-au cerut trei vectori pentru fiecare punct nou determinat, statii fixe sunt doar doua utilizabile. Unde scrie ca trebe trei? la retele de ridicare?
- s-au achitat tarifele pentru datele de la statiile fixe acum 2 luni. Nici azi n-au venit determinarile statiilor fixe din ziua solicitata. De ce ?

Ca sa nu mai zic de formatul fisierelor solicitate, de modul de verificare, de... multe alte chestiuni pe care le stim cu totii. Nu ma mai lungesc aici, s-a mai discutat de ne-am saturat, ai rabdare pana ajungi si tu la OCPI cu niste determinari GPS si-ai sa vezi.

bad wolf


                  Se pare ca la ANCPI implicit la OCPI-uri a fost uitata una dintre sarcinile principale pe care le are: aceea de a indesi reteaua geodezica si ca nu persoanele particulare au aceasta obligatie (revin :Ordinele Presedintelui ANCPI nu au putere de LEGE).

Modificat de bad wolf (29-08-2011 01:36:27)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit


                  Cred... ca ai vrut sa scrii "uitata"; dar aceasta uitare a fost voita de catre ANCPI.

Privind pozitionarea, la momentul actual avem o f.f.f. mare problema in Romania cu baza geodezica.
Cum spuneai, OCPI-urile ar trebui sa indeseasca reteaua geodezica si sa redetermine TOATE semnalele (aici includ si bisericile, si antenele de orice fel, si turnurile de apa si alte cate si mai cate.

Dar poate ca si ei stiu ca astia or sa piarda alegerile si asteapta sa vada la ce munca or sa-i puna viitorii sefi. http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">



               

MirceaBogdan


                  la firma la care lucrez folosim un sistem Sounth S82-T. uneori apar si probleme de conectare la internet, dar avem in permanenta 3 cartele de date(orange,cosmote si vodafone). se intampla ca in unele locuri ca o retea sa nu aiba semnal, dar din cele 3 una merge intotdeauna, poate mai greu, dar merge. pana acum nu am abandonat vreo lucrare (fie cat de limitrof satucul sau parcela) din cauza lipsei de semnal a internetului.