Virtual RINEX Service

Creat de Sorin100, Oct 30, 2010, 12:54 PM

« precedentul - următorul »

Sorin100

Stie cineva cand va deveni operational 100% acest serviciu?
Adica fara sincopele din prezent?
Foloseste cineva acest serviciu? As dori sa fac schimb de experienta.

Multumesc!

Sorin100

Va fi un serviciu furnizat de ROMPOS. Am crezut ca stie mai multa lume de el.
In principiu pui GSP-ul pe un punct si ii determini coordonatele cu ajutorul acestui serviciu.

dtoni

2.4 Stadiul actual şi perspectiva ROMPOS
În prezent Central Naţional de Servicii ROMPOS din cadrul ANCPI îşi
desfăşoară activitatea pe baza standardelor preluate de la EUPOS şi se are în vedere
implementarea tuturor cerinţelor incluse în aceste standarde.
- O activitate importantă este cea de îndesire a RN-SGP cu 10 staţii deja
achiziţionate şi care vor fi instalate în perioada următoare, iar în anul 2009 se va
ajunge la un număr de peste 70 de staţii. Se vor integra şi un număr de circa 6
staţii din ţările vecine, astfel încât se va ajunge la densitatea proiectată de circa 70
km între aceste staţii.
- Se vor moderniza staţiile mai vechi (6 staţii) prin schimbarea antenelor şi/sau
receptoarelor;
- Se are în vedere achiziţia a două staţii de monitorizare a integrităţii sistemului
(conform fig.2);
- Se vor testa şi implementa module noi ale softului de management al sistemului
(verificarea calităţii datelor, managementul utilizatorilor, generare date în format
V-RINEX ş.a.).


in concluzie ar trebui sa fie functional serviciul VRS dar din cate stiu eu nu sau montat toate cele 70 de statii de referinta ci in jur de 40

Mit

VRS este prescurtarea de la statie de referinta virtuala;
Banuiesc ca daca ANCPI-ul transmite corectii diferentiale de la o VRS, atunci ar putea sa furnizeze si RINEX-ul de la VRS pt. postprocesare.  :hi:

Sorin100

Deci eu folosesc acest serviciu in acest moment. Este adevarat ca are un caracter experimental. Da rezultate excelente. Rapiditate ce sa mai spun, doar cu L1 stau 15 min si gata. Oriunde in tara determin puncte fara sa caut borne cu coordonate duble ETRS89 - STEREO70. Avantajos nu?
Eram curios cand va fi gata, oficial pe piata.

bad wolf

Nu cred ca oriunde in tara ci doar in judetele in care a fost implementat ROMPOs-ul, iar in istem RTK stationezi doar cateva secunde so poti obtine coordonatele chiar in Stereo &0 , daca receptorul are softul respectiv.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Sorin100

Este un procedeu static de masurare.
Cam asa arata headerul acestui fisier:

     2.11           OBSERVATION DATA    G                   RINEX VERSION / TYPE
SpiderWeb 2.2                           2010 10 22 06:52    PGM / RUN BY / DATE
Virtual Rinex                                               MARKER NAME         
VREF                                                        MARKER NUMBER       
ANCPI               ANCPI                                   OBSERVER / AGENCY   
356314              LEICA GRX1200GGPRO  7.80/3.019          REC # / TYPE / VERS
200886              LEIAT504GG      LEIS                    ANT # / TYPE       
  3892670.7849  1965630.7685  4639262.6206                  APPROX POSITION XYZ
        0.0000        0.0000        0.0000                  ANTENNA: DELTA H/E/N
     1     1                                                WAVELENGTH FACT L1/2
     6    C1    L1    D1    P2    L2    D2                  # / TYPES OF OBSERV
  2010    10    21    12    00    5.0000000     GPS         TIME OF FIRST OBS   
  2010    10    21    13    59   55.0000000     GPS         TIME OF LAST OBS   
    15                                                      LEAP SECONDS       
    12                                                      # OF SATELLITES     
.....

Sorin100

Asa arata pagina:


581/465px 44.8KB

scootergts


mitsu

Sorin100, cum procedezi?

Care e metoda ta de lucru?

Multumesc.

Ionica34

Pai dl. Sorin procedeaza simplu :
A primit user-ul de la Domnul Podaru Daniel, de la OCPI Bacau, consilier AI.
La ora actuala doar cei din cadrul ANCPI/OCPI au drept de utilizare al acestui serviciu, si atentie doar in scop de test, nicidecum de efectuare spre avizare a lucrarilor.
D-asta dl. Sorin, n-a mai zis nimic cand a fost luat la intrebari cum procedeaza, de ce restul nu se pot loga pe site-ul Rompos sa vada acest serviciu.

kod

:D frumos, pai de asta sa inventat si zicala: "Si-a dat cu firma-n cap!" :hi:

marius_el_ul

...poate ne grabim cu concluziile, poate informatiile (user si parola Dlui Podaru) sunt publice si poate Sorin 100 le va publica pe forum...ar fi chiar interesant, nu?
ROMANIA! :nebun:  :nebun:

a_dy2001

da de ce nu va faceti si voi un cont pe rompos si veti avea un user si o parola

Ionica34

a_dy2001, am incercat, ia vezi reusesti?
Ce nu ti-e clar? Am intrebat la ANCPI si raspunsul doamnei de acolo a fost clar : nu este accesibil decat pentru teste si DOAR pentru angajatii OCPI!!!