lista coduri Leica

Creat de topcns, Mar 19, 2011, 07:40 PM

« precedentul - următorul »

topcns

Ma poate ajuta cineva cu detalii despre cum se poate creea lista de coduri puncte si cum se foloseste la Leica TCRA 1105.
In manual este explicat cum se poate crea si folosi lista de coduri bloc, am incercat si e ok, dar nu asta ma intereseaza.
Nu am lucrat cu Leica pana acum. Multumesc.

topcns

Ma poate ajuta cineva ????

gude2008

dar ce te intereseaza?, mai exact

topcns

Mai exact: mi se pare greoi sa aloci cod unui punct radiat ( exemplu daca vrei sa scrii "LMP" = limita parcela,  trepuie apasat de trei ori tasta 4, odata tasta 5, odata tasta 6).
Intre timp ( de cand am postat) am creat o lista de coduri cu Leica Geo Office pe care am incarcat-o in statie, dar pare la fel de greoi de selectat din lista codul dorit, in plus daca doresti sa aloci alt cod decat este in lista se complica lucrurile.

Uite cum am creat lista de coduri (o parte din aceasta), poate gresesc eu sau sunt comenzi pe statie pe care nu le cunosc.

Code Name    Code Description   Quick Code    Type
   ST           STATIE        1       Point
  B-pd      borna padure       14       Point
  STEB       StElLinBet        2       Point
   CV       CaminCan       30        Point

Multumesc

Alin B.

nu am lucrat cu seria 1100 dar la seriile mai noi inclusiv la seria 800, poti aloca codul activand functia "quick code" ceea ce iti va permite ca prin apasarea unei combinatii de 2 taste numerice sa initiezi direct masurarea si inregistrarea rezultatelor concomitent cu salvarea codului dorit pentru viza respectiva. Cu alte cuvinte , daca in lista de coduri ai alocat codul 1 pentru ax drum , activezi functia quick code , vizezi prisma aflata pe punctul de detaliu si apesi tastele 0 si 1, aparatul initializand masuratoarea si inregistrand rezultatele fara alta comanda a operatorului. La fel pentru alte coduri : spre ex. codul "copac", aflat in lista de coduri pe pozitia 23 , va putea fi apelat si inregistrat direct, concomitent cu masuratorile, tastand tasta 2 apoi 3, dupa ce luneta e deja fixata pe prisma.

topcns

Problema e ca nu stiu sa activez functia "quick code" in manual este specificat foarte sumar

birt

Salut....eu folosesc Leica 1103.....iti zic o metoda mai simpla de a folosi codurile....setezi REC Mask sa inregistreze point code....apoi in timp ce masori alegi Display mask in care iti arata linia POINT CODE...si acolo poti sa introduci orice fel de caracter....iti faci propria lista de coduri si bagi doar cifre...eu de exemplu folosesc : 1-ax drum....20 - fantana..etc...eu folosesc topoLT si am modificat lista de coduri din prog, dupa propriile mele coduri..si astfel imi insereaza automat simbolurile dupa codurile mele...sper ca am fost de folos :)

topcns

Tot la asta ma gandesc si eu. dar sincer nu imi surade sa invat acum o lista de coduri noua, ar fi fost mult mai practic cu o lista deja creata pe care sa o accesezi. Oricum multumesc de ajutor.