Compensare drumuire in circuit inchis pe doua puncte GPS

Creat de DraghiciVictor, Noi 04, 2013, 12:22 PM

« precedentul - următorul »

DraghiciVictor

Salutare!
          Am realizat o drumuire in circuit inchis plecand de pe doua puncte GPS. Mentionez ca drumuirea am realizat-o initial plecand de pe coordonate locale introduse de mine si o orientare de asemenea introdusa de mine. Am realizat 5 statii dupa care am inchis circuitul radiand directie de pe care am plecat. Analizand datele acasa am observat ca am o diferenta pe orientare de 1.5 min, iar la distanta de cativa mm.
Problema apare la punctele GPS, mai precis distanta calculata din coordonatele stereo obtinute din punctele GPS este cu aproape 3cm mai mica decat cea fizica masurata in teren. Precizez ca statia totala a fost verificata, este in regula, constanta prismei etc.
Cum imi recomandati sa procedez sa compensez drumuirea?

                                                          Salutari tuturor!

Mit

In functie de precizia statiei tale, de panta terenului, de lungimea drumuirii, daca esti in intra sau extravilan, etc. verifica si tu cu formulele cunoscute daca neinchiderea pe orientari se incadreaza in toleranta.
Personal, 1,5min cred ca este cam mult la 5 statii.
3cm poate fi mult sau putin in functie de lungimea bazei si de pozitia ta fata de centrul proiectiei. Am mai spus de nu stiu cate ori pe forum ca punctele GPS sunt deja compensate in pozitie prin aplicarea gridului de distorsiuni din pr.st.70; d'aia ai diferente intre GPS si dist. mas. cu st.totala.
Referitor la "radiand directia de pe care am plecat", metoda drumuirii nu spune asa; tu trebuia sa ai ca ultima statie stationata, punctul in care-ai stationat prima data (GPS1) si sa masori din nou GPS2. Eventual, mai reciteste o data metoda drumuirii inchise.  :hi:

PS. N-am inteles care-i lagatura cu software-ul

Modificat de Mit (04-11-2013 11:56:18)

bad wolf

Mai intai , ATENTIE , nu ai inchis corect drumuirea.Spui ca doar ai radiat ,la final punctele de pe care ai plecat. In aceste conditii n-ai cum sa ai o precizie buna orientare. In ce priveste distntele, e o cheistie normala . Tu ai facut o drumuire locala pe plan tangent cu factor de scala 1.000000, dar softurile de prelucrare a coordonatelor gps tin seama de caracteristicile elipsoizilor fata de care sunt calculate.De aici ai diferentele.
Sper sa gasesc cararea corecta !

DraghiciVictor

Am stationat si in gps1 si am masurat gps2 si este aceeasi diferenta. Referitor la distanta intre cele doua puncte gps m-am lamurit am uitat ca se tine cont si de curbura pamantului

DraghiciVictor

Cu masuratoarea vreau sa realizez o licenta fratelui meu si trebuie sa o compensez cumva ca asa se cere facultate

John Doe

Diferenta de distante sa zicem ca ar fi acceptabila, daca nu tii jalonul la bula cam asa iese. Daca operatorul tine jalonul inclinat in lateral il cam vezi, daca e pe directia ta nu-ti dai seama.
As zice ca la unghiuri ori ai gresit tu ceva, ori ti-e dereglat aparatul si nu stii; nu conteaza ca a fost verificat, daca de la verificare pana la masuratoare ti l-a trantit cineva si nu ti-a spus... sau poate ti-e dereglat sistemul de calare si masori cu aparatul inclinat, eu stiu? La statii eu fixez directia jos pe borna, apoi ridic pe reflector si citesc, chiar daca nu e fix pe el tot prinde, nu stiu cum ai facut tu.
Incearca sa refaci masuratorile si sa radiezi toate statiile din ambele pozitii ale lunetei, cu nume diferite, ca si cum ar fi doua masuratori diferite. Vezi ce erori iti da la fiecare set si ia-l in consideratie ori pe cel mai bun ori media lor, functie de rezultate.
Faci media unghiurilor si recalculezi coordonatele, nu faci media si la coordonate si la unghiuri.

Bine era sa stie sa faca asta cel in cauza cu licenta... sper ca macar a tinut de reflector...

AlexGIS

@DraghiciVictor

De curiozitate, ce distanțe ai avut între stații, în medie? Pune carnetul de teren aici, dacă vrei.