compensare drumuiri

Creat de laurentiu28, Ian 25, 2011, 01:44 PM

« precedentul - următorul »

zamfy

#15
Citat din: topocad.cristie cam de rahat interfata, rezultatele nu le pot comenta pentru ca nu am facut verificari cu alte programe. la cote e varza, daca ai troznit inaltimea la reflector si nu ai memorie buna...esti pa :D
La TopoSYS va referiti?
Eu ma gandeam sa il folosesc, ca daca tot am licenta la el...:D

Modificat de zamfy (30-03-2011 22:58:13)

AlexGIS

#16
Citat din: zamfyRog pe cine are TopoSYS 5.0 sa imi trimita si mie un tutorial cu pasii care sunt de urmat pt. a realiza o compensare corecta pe privat sau sa il puna pe site, ca pe GEOTOP sunt doar pt. Toposys 7.

Nu conteaza versiunea (5/7), pasii sunt aceiasi.

In puncte globale se introduc punctele cunoscute. Se importa masuratorile. Numarul punctului global trebuie sa corespunda cu cel al punctului vechi stationat pentru a incepe radierea punctelor de statie. Punctele stationate trebuiesc mutate pe un singur cod, sa ii spunem 1. Dupa partea asta, accesezi setarea codurilor si le debifezi pe toate cele pe care le-ai utilizat in masuratoare, mai putin stratul 1. Apoi se radiaza manual punct cu punct (folosind ca si comanda numarul punctului de unde ai inceput drumuirea, ori punctand cu mouse-ul pe fiecare statie), pentru a controla drumuirea. In cazul in care ai facut o eroare in teren, la introducerea statiilor inapoi/inainte (se poate intampla sa gresesti denumirea punctului de statie) softul iti semnaleaza greseala in modul. La terminare vei avea toate punctele in lucrare. Te duci pe puncte si le vezi acolo in coordonate relative.

Dupa ce termini cu radierea manuala a punctelor de statie, executi compensarea cu parametrii corespunzatori. La finalizarea compensarii, actualizezi datele masurate cu cele compensate (este partea cea mai importanta, poti sa verifici cateva coordonate ale punctelor inainte si dupa pentru a fi sigur ca totul decurge ok). Nu actualiza decat punctele. Nu actualiza si masuratoarea, pentru ca ea trebuie sa ramana asa cum ai scos-o din aparat. Dupa actualizarea punctelor de statie compensate, te duci din nou in fereastra grafica, deschizi toate codurile si radiezi din nou fiecare statie pentru punctele de detaliu.

zamfy

Multumesc AlexGIS! Maine ma bag la test!  =D

topocad.cristi

#18
Citat din: AlexGIS
Citat din: zamfyRog pe cine are TopoSYS 5.0 sa imi trimita si mie un tutorial cu pasii care sunt de urmat pt. a realiza o compensare corecta pe privat sau sa il puna pe site, ca pe GEOTOP sunt doar pt. Toposys 7.

Nu conteaza versiunea (5/7), pasii sunt aceiasi.

In puncte globale se introduc punctele cunoscute. Se importa masuratorile. Numarul punctului global trebuie sa corespunda cu cel al punctului vechi stationat pentru a incepe radierea punctelor de statie. Punctele stationate trebuiesc mutate pe un singur cod, sa ii spunem 1. Dupa partea asta, accesezi setarea codurilor si le debifezi pe toate cele pe care le-ai utilizat in masuratoare, mai putin stratul 1. Apoi se radiaza manual punct cu punct (folosind ca si comanda numarul punctului de unde ai inceput drumuirea, ori punctand cu mouse-ul pe fiecare statie), pentru a controla drumuirea. In cazul in care ai facut o eroare in teren, la introducerea statiilor inapoi/inainte (se poate intampla sa gresesti denumirea punctului de statie) softul iti semnaleaza greseala in modul. La terminare vei avea toate punctele in lucrare. Te duci pe puncte si le vezi acolo in coordonate relative.

Dupa ce termini cu radierea manuala a punctelor de statie, executi compensarea cu parametrii corespunzatori. La finalizarea compensarii, actualizezi datele masurate cu cele compensate (este partea cea mai importanta, poti sa verifici cateva coordonate ale punctelor inainte si dupa pentru a fi sigur ca totul decurge ok). Nu actualiza decat punctele. Nu actualiza si masuratoarea, pentru ca ea trebuie sa ramana asa cum ai scos-o din aparat. Dupa actualizarea punctelor de statie compensate, te duci din nou in fereastra grafica, deschizi toate codurile si radiezi din nou fiecare statie pentru punctele de detaliu.

nu merge si varianta:
1. alegerea variantei de drumuire, nu mai retin clar etapele, in mod automat?
2. compensare plana?
3. radiere automata?
:)

Modificat de topocad.cristi (30-03-2011 23:54:33)

AlexGIS

#19
Citat din: topocad.cristinu merge si varianta:
1. alegerea variantei de drumuire, nu mai retin clar etapele, in mod automat?
2. compensare plana?
3. radiere automata?
:)


La doua statii poti folosi radierea automata. La drumuiri inchise sau cu puncte nodale este inutila optiunea, mai ales daca nu esti sigur pe vizele de control. Mie mi se pare un soft cu o interfata ok. Sunt subiectiv.

topocad.cristi

care este legatura intre ordinea etapelor de mai sus si tipul drumuirii? drumuirea automata iti defineste 1,2,n trasee, te bazezi pe memorie. ar fi normal sa reprezinte etapa 1. la 2 compensarea, de asemenea este logica. 3 calculul radiatelor. daca esti subiectiv, vezi ce concluzie tragi, ca altfel rezulta ca softul e varza, si nu din punct de vedere matematic :D

AlexGIS

#21
Citat din: topocad.cristicare este legatura intre ordinea etapelor de mai sus si tipul drumuirii? drumuirea automata iti defineste 1,2,n trasee, te bazezi pe memorie. ar fi normal sa reprezinte etapa 1. la 2 compensarea, de asemenea este logica. 3 calculul radiatelor. daca esti subiectiv, vezi ce concluzie tragi, ca altfel rezulta ca softul e varza, si nu din punct de vedere matematic :D

Pai nici nu am spus ca ar exista vreo legatura. M-am referit doar la partea de radiere. Doar acolo poti alege "automat" sau "manual". Daca drumirea are un punct nodal sau mai multe, se indica mai intai capetele si apoi statiile intermediare, punctele nodale. Eu prefer sa fac toate operatiunile manual pentru ca este mai sigur, mai ales cand vine vorba de vizele de control.

PS Sunt subiectiv doar in ceea ce priveste interfata. Softul se bazeaza pe stiinte exacte.

Modificat de AlexGIS (31-03-2011 01:36:24)

topocad.cristi

softul este facut de informaticieni. tu nu regreti timpul pierdut in facultate cand vezi unghiuri mai mari de 400 de grade?

Marian

Nu, softul original era introdus ca "parte topo" intr-un fel de GIS care se numea GEOSURVEY mi se pare si era in engleza. De acolo l-a preluat dl Marton, l-a tradus in limba romana, l-a inregistrat la OSIM si  a inceput sa-l vinda. Eu l-am cumparat prin 1998 si mergea sub DOS. Am vrut sa iau varianta sub Windows mai tirziu, dar era facuta varza. Si acum folosesc tot Toposys cu o emulatie de DOS. Eu m-am obisnuit cu el, poti controla drumuirile, compensarile, radierea, etc. Recunoaste si codurile pe care le export din statia yotala. Oricum, eu sint multumit de el(varianta sub DOS)

dtoni

#24
Citat din: MarianNu, softul original era introdus ca "parte topo" intr-un fel de GIS care se numea GEOSURVEY mi se pare si era in engleza. De acolo l-a preluat dl Marton, l-a tradus in limba romana, l-a inregistrat la OSIM si  a inceput sa-l vinda. Eu l-am cumparat prin 1998 si mergea sub DOS. Am vrut sa iau varianta sub Windows mai tirziu, dar era facuta varza. Si acum folosesc tot Toposys cu o emulatie de DOS. Eu m-am obisnuit cu el, poti controla drumuirile, compensarile, radierea, etc. Recunoaste si codurile pe care le export din statia yotala. Oricum, eu sint multumit de el(varianta sub DOS)
varianta sub dos este perfecta cele sub WIN sunt varza mai ales seria 4

Marian


                  Ba mai mult: invarianta in lb. engleza avea optiunea de "drumuire manuala"  care in limba romana a disparut. In varianta sub Windows cind exportai dxf-ul nu puteai sa alegi inaltimea textului si se producea un amalgam de puncte si numere de puncte si nu mai stiai care e numarul corespunzazator unui anumit punct. Am corespondat pe tema asta cu dl Marton vreo luna si ma tot intreba ca ce ar mai trebui facut. Pai atunci cind ai pretentia ca vinzi pe piata un produs complet se presupune ca stii totul despre el si il faci functional. Dupa aia am renuntat sa mai imi bat capul, numai ca imi pare rau ptr acea "drumuire manuala" care era in varianta originala(in lb engleza)


               

pgadei


                  Am inceput cu Sipreg. Am continuat cu Toposys.
dupa cum spunea cineva, daca tot am licenta incerc sa-l si folosesc. dar si mi se pare greoi. Banuiesc ca depinde si de rutina. Acum, mai nou, nu-mi mai accepta import de date personalizate, Leica, Topcon...ci numai format Ascii.Dezinstalat, instalat, frezat, tuns, upgradat cu ultimele 0,5Mb si tot asa. Renunt.
DAR am folosit aproape 8 ani si inca folosesc cu succes N4ce varianta Lite
Poti compensa drumuiri sprijinite la capete, inchisa pe un singur punct si chiar drumuiri libere. Mult mai usor si mai user friendly. Sa fie rutina?
http://www.appsincadd.co.uk/" target="_blank">http://www.appsincadd.co.uk/



               

pgadei


                  http://www.fileshare.ro/17322635164.9" target="_blank">http://www.fileshare.ro/17322635164.9


               

zamfy


                  Cine ar dori sa imi trimita Sipreg?


               

dtoni


                  Si eu il caut de ceva vreme