compensare drumuiri

Creat de laurentiu28, Ian 25, 2011, 01:44 PM

« precedentul - următorul »

laurentiu28

program de compensare a drumuirii sdr mapping&design v6.5

laurentiu28

nu foloseste nimeni sdr mapping design
 :(

AlexGIS

#2
Citat din: laurentiu28nu foloseste nimeni sdr mapping design
 =(

Eu credeam că tu recomanzi programul, nu că întrebi despre el. Nici acum nu înţeleg clar dacă întrebi ori constaţi. N-am folosit softul cu toate că am lucrat cu SDR-uri. Toposys recunoaşte formatul şi calculul drumuirii dimpreună cu compensarea sunt destul de facile. Sper să îţi fie de folos informaţia. Succes.

laurentiu28

eu folosesc o versiune mai veche care merge cu cheie in dos.Ma intereseaza versiunea noua care merge in windows xp, cum se utilizeaza.

AlexGIS

#4
Citat din: laurentiu28eu folosesc o versiune mai veche care merge cu cheie in dos.Ma intereseaza versiunea noua care merge in windows xp, cum se utilizeaza.


La ce soft te referi acum?

cristea

Eu am un calc programabil ,,de buzunar,, Casio fx7200Color grafic si cu ajutorul unui profesor din universitatea de la Buc am invatat sa-l programez.
Asadar face calcule pentru retrointersectie introducand coordonatele vechi ale punctelor si unghiurile citite.
pentru calculul suprafetelor se introduce nr de laturi si coord punctelor de contur
pentru calc orientare si a distantei se introduce coord celor doua puncte
prntru drumuire se intruduce nr. de laturi coord punctelor vechi si citirile corespunzatoare

kod

ai la el, cablu USB ? recunoaste functii din excel ? sau il programezi direct din calculator ?

cristea

Are un limbaj simplu de programare.Nu are USB.Are o mufa tip Jack pentru ceva schimb de date cu un PC dar nu am folosit-o niciodata.
Bine el face tot felul de grafice, matrici, determinanti ecuatii de gradul doi si trei.
Are optiunea aceea de a compune niste programele simple, dar care sincer sa fiu mi-au fost de mare ajutor.
Conf. univ. dr. ing. Marcel BRISAN era meserias in asa ceva..el m-a invatat si ii multumesc pe aceasta cale.

skorpyonsys

Face cineva compensari cu LGO?

Modificat de skorpyonsys (16-03-2011 09:53:27)

topocad.cristi

lgo nu face decat procesari gps, si ceva compensari cu fisierele de tps1200

John Doe

Dar ce vrei tu sa compensezi, concret?

skorpyonsys

Fisiere din tps 400, cam ce face si toposysul.Nu face si lgo?

geosilva

LGO nu face compensare prin metoda celor mai mici patrate decat pentru vectorii GPS. Pentru masuratorile topo face o compensare semi-riguroasa prin 3 metode (functie de unghiuri, de variatia coordonatelor relative si inca una mai putin folosita la noi ... ).

zamfy

Eu folosesc pentru compensarea drumuirilor Sierrasoft Topko Express, este facila prelucrarea masuratorilor in acest program. Am si un Toposys 5.0 cu licenta, dar nu l-am folosit niciodata pana acum, nu ma pot obisnui cu stilul sau de lucru. Am descarcat si aplicatia TopoSIDE a dlui Bogdan Morosanu, dar nu am avut timp sa o testez pana acum.
Rog pe cine are TopoSYS 5.0 sa imi trimita si mie un tutorial cu pasii care sunt de urmat pt. a realiza o compensare corecta pe privat sau sa il puna pe site, ca pe GEOTOP sunt doar pt. Toposys 7.

topocad.cristi

e cam de rahat interfata, rezultatele nu le pot comenta pentru ca nu am facut verificari cu alte programe. la cote e varza, daca ai troznit inaltimea la reflector si nu ai memorie buna...esti pa :D