Generare Multipla de CP-uri dupa un tabel excel sau o baza de date

Creat de doara.florin, Iun 30, 2010, 11:54 AM

« precedentul - următorul »

doara.florin

Vreau sa stiu daca a incercat cineva sa faca asa ceva?Sau daca a reusit.Eu am incercat sa realizez CP-ul cu ajutorul unui XML Editor ,ideea e ca Programul Generare CP imi citeste rezultatul daca fac unul singur,dar daca incerc sa fac mai multe imi da eroare.
Ar mai fi cineva interesat de realizarea lui?Sau ma poate ajuta cineva?

Marian

Eu am avut anul trecut de facut citeva mii de CP-uri la lucrarile scoase la licitatie de ANCPI. Se poate face! Insa nu le-am facut eu, ci altcineva mai tinar ca mine si preocupat de informatica. Daca te intereseaza te pot pune in legatura cu persoana respectiva.

John Doe

Da, se pot face. Eu am facut si merge, din LISP.

Daca mai dai niste detalii despre cum le faci sau ce eroare iti da,  (sau pune-mi pe mail fisierul care nu-ti iese, asa gresit), poate-mi dau eu seama ce nu merge.
Nu stiu cum lucreaza editorul XML al tau, dar poate fi vorba de o data de intrare care la un moment dat nu mai e buna.
Sau: ai verificat ca lumea Excelul? campurile au acelasi format? verifica formatul datei, si ai grija ca fisierul CPXML scrie in el data in format american chiar daca tie ti-o arata in formatul zz.ll.aaaa

doara.florin

Poti sa imi explici cum functioneaza lispul tau?Banuiesc ca tot trebuie sa mai completezi ceva apoi cu Generare CP.Exact cum este in TopoLT 10 se insereaza doar imobilul si punctele(fara numele de la proprietar,adresa lui,actele,adresa imobilului,suprafata constructiilor,s.a.m.d).Eu vreau sa nu mai trebuiasca sa modific nimic,adica sa imi generez Cp-ul perfect fara sa folosesc Generare CP.
Momentan mai lucrez cu un prieten la el(defapt vreau sa il fac doar pentru prima inscriere ca doar operatiunea asta ma intereseaza)Ar fi trebuit si ANCPI-ul sa se gandeasca la asta.O sa revin cu detalii.

kod

pun pariu ca mai sunt inca 10 -20 de persoane pe forumul asta care si-au facut fiecare cate un programel mic ba in excel, ba in lisp pt. a completa automat generare CP, dar nici unul nu vrea sa-l imparta cu colegii de breasla si asa fiecare are probleme de rezolvat pe care altul le gasit de mult solutia !
Aste e la noi mandria pe primul loc, si restul sa se descurce cum pot :limba:

Toate cele bune !

doara.florin

Eu inca nu l-am facut.Dar o sa il impart eu,cand e gata.Am zis ca o sa fie folositor doar pentru cei care au de facut Prima inscriere,atat.

John Doe

Chestiunea functioneaza destul de simplu: deschide un fisier CPXML cu Notepad si ai sa vezi ca de fapt e un fisier text cu tot felul de paranteze ascutite. Daca stii putin HTML te va ajuta foarte mult. Fiind vorba numai de text simplu, e usor de construit din LISP; iti trebuie doar o rabdare de chinez batrân.
Textele incluse intre parantezele ascutite, cu sau fara "/" sunt un fel de descriptori, iar intre ele sunt scrise exact datele care le-ai introdus tu cu mâna.
Cu unele precizari: nu-ti scrie numele localitatilor, ci codurile lor SIRUES. Codurile se gasesc pe Net: http://www.prefecturabacau.ro/portal/djs/content/nomenclatoare/siruta/index.htm" target="_blank">http://www.prefecturabacau.ro/portal/dj ... /index.htm
Mai pe la sfarsit, fisierul contine niste seturi de coordonate - sunt fix punctele tale din conturul parcelei, numerotate in ordine. Nu are nici o treaba cu fisierul DXF, nu il contine fizic.

Da, eu am facut o aplicatie care face dosare complet (PAD, calculul suprafetelor, tabel miscare parcelara, anexele 1, 2, 5) plus DXF ci CPXML, prima intabulare extravilan, persoane juridice. Fisierul CPXML nu mai trebuie completat cu nimic, aplicatia îl face de la cap la coada. NU ca la ..."alt program", na, care spune ca-l face dar iti importa numai DXF-ul. Aplicatia e cu casete de dialog, care se completeaza de mana pentru fiecare dosar. Tot lucrând la program, la un moment dat am avut si varianta (functionala) in care face CPXML-ul dintr-o lista, automat, dar am renuntat la ea si am trecut la metoda manuala fiindca de asta aveam nevoie. Aplicatia am  implementat-o la firma unde lucrez, merge de vreo 2 luni deci are ceva dosare facute si avizate.
Dar... numai listingul aplicatiei are 48 de pagini A4. Nu contine nimic preluat din alte surse. Asta daca crede cineva ca ar trebui sa-l distribui open-source; respect munca altora, deci si pe a mea. Iar drepturi de autor nu am inca, s-ar putea sa fie mai complicat decat programul.
Nu am o aplicatie separata numai pentru CPXML, oricum e nevoie de aceleasi date ca si atunci cand fac tot dosarul, asa ca daca tot introduc odata datele, mai bine mai fac si un click in parcela si am tot dosarul gata.


doara.florin

Mersi John,am avut putina bataie de cap la faza cu localitatiile,eu le aveam in tabel cu denumirea lor(text) apoi am schimbat cu codurile lor si functioneaza.E un script PHP si e doar o varianta basic,adica imi genereaza CP dupa tabel dar cele cu mai multi proprietari le adaug manual restul de cati mai sunt si pot sa fac doar pentru prima inscriere.
Tare aplicatia ta care face intabulari ,in cat timp realizezi una??Trebuie sa predau azi 90 de lucrari si nu am nici una gata . :D :nebun:

Trinity

am Autocad Lt 2010 -
e vreo posibilitate de a folosi Lisp sau TopoLT fara a cumpara Toolbox?

John Doe

Cred ca ai avut ceva bataie de cap, de-aia ti-am spus unele lucruri de care m-am lovit si eu.
Aplicatia lucreaza in AutoCAD, iar in mai multe layout-uri sunt formularele cerute de OCPI, pe care le completeaza. Fiecare desen se salveaza separat, dupa nr. parcelei. La un dosar lucram inainte cam 20-30 de minute, acum cam 3 minute maxim. Cu precizarea ca beneficiarul e persoana juridica, aceeasi pentru mai multe sau toata seria de dosare, fiindca daca se schimba trebuie completate de mana niste anexe si iti mai ia vreo 5 minute la fiecare dosar. Datele inscrise in dosarul precedent ti le afiseaza in casetele in care e cazul, deci le ai gata scrise (de ex. datele beneficiarului - daca sunt tot alea bine, daca sunt altele le completezi si la urmatorul le stie singur). La fel face daca inscrii mai multe parcele de pe acelasi TP sau daca ai de completat datele aceluiasi act in mai multe dosare succesive: am pus o bifa (caseta "toggle" ) cu "Preluare date din actul anterior" si daca o pui completeaza el caseta cu datele introduse in dosarul anterior, daca o scoti sterge toate casetele si completezi tu.
Dupa ce face fisierul DXF se opreste ca sa-l poti verifica, la fel si CPXML-ul - daca vrei, poti sa-l deschizi direct din AutoCAD cand e gata ca sa-l verifici. Asta asa, ca sa-ti dau înca niste idei.
In conditiile astea, cât poate dura executia la un dosar ?

Trinity: da, este. Iti trebuie o versiune de AutoCAD full (adica fara "LT" ) sau alt CAD pe care sa-ti mearga interpretorul LISP.

advex

Citat din: Trinityam Autocad Lt 2010 -
e vreo posibilitate de a folosi Lisp sau TopoLT fara a cumpara Toolbox?

Autocad Lt nu permite rularea aplicatiilor autolisp.

Nu stiu daca exista Toolbox si pentru versiunea Autocad Lt 2010. Cei de la Autodesk au actionat in justitie pe cei de la GlobalCAD pentru Toolbox si se pare ca au castigat. Pe site-ul oficial GlobalCAD s-au oprit la versiunea 2009.
Circula mai multe versiuni de aplicatii Toolbox, legale sau nu...

doara.florin

@John Eu folosesc pentru anexe block-uri cu atribute , dar daca am acelasi atribut de 2 ori de 2 ori trebuie sa il scriu,vreo idee ceva ca sa completez continutul unui atribut o singura data si acesta sa apara de mai multe ori.In fine acuma sunt cam presat de timp,cred ca o sa fac tot cum sunt obisnuit,nu e timp de schimbare acum.Imi plac forumurile in care 1 om e pe topic,restul pe langa.

advex

Citat din: doara.florin...Imi plac forumurile in care 1 om e pe topic,restul pe langa.

Vrei sa dai detalii, la ce te referi?!

Mit

Pai daca ceilalti nu ne pricepem e "problem"?
Asta-i treaba de softist. De-aia Romania merge inainte ca racu', "ca toti ne pricepem la ... despurecat arici".