Georeferentiere planuri

Creat de lilica, Mar 26, 2007, 01:38 PM

« precedentul - următorul »

bogdan_silv

pentru georeferentiere si nu numai nu e de neglijat nici programul Global Mapper
http://www.globalmapper.com" target="_blank">www.globalmapper.com, nu e gratis dar e destul de ieftin la o adica si accepta oricum pana la 4 fisiere in varianta neinregistrata.


TonyBad

hmmm... cum vectorizez un plan???

Arhimede

Buna seara AM O PROBLEMA LA INSERAREA DE RASTERE GEOREFERENTIATE IN DESEN IMI ARATA NUMAI CADRUL RASTERULUI NU SI RASTERUL PROPRIUZIS'O PERIOADA A MERS DAR ACUM NU MAI VREA (LUCREZ IN AUTOCAD 2000) OARE AM STERS EU VRE-UN FISIER. CE ZICETI MA POATE LUMINA CINEVA ???

Modificat de Arhimede (06-04-2008 23:00:20)

oleleu

incearca Surfer de la Golden Software, e destul de simplu .... :hi:

scootergts

am facut o comparatie intre surfer si land desktop de la autodesk, surferul e f ciudat nu prea e conform cu realitatea, nu am incredere in ce face, oricum curbe profesionale face si topo lt, alte software-uri nu am mai incercat, dar surfer-ul mi se pare un fel de "paint" de la windows in domeniul graficii :)

cioro

surfer-ul nu e pentru curbe de nivel (decat in situatii exceptionale), este un program foarte bun pentru interpolari de fenomene continue (de ex: poluare, izoterme etc.). Modelarea terenului pe baza de puncte masurate (de ex: cu statia) se face cu TIN deci cautati programe care genereaza TIN. Cele mai bune sunt cele care stiu sa lucreze cu puncte, linii 3D, suprafete si eventual corpuri. Cel mai bun mi se pare 3DAnalyst ver 9.2. Problema principala la modelarea terenului din puncte masurate izolat (nu cu LIDAR) este experienta celui care masoara si nu softul de prelucrare, pt ca TIN-ul se face dupa un algoritm matematic.

Arhimede

Multumesc Doru 2,am rezolvat problema printr-o masura radicala adica am reinstalat Autocadul si a mers.Eu vreau sa te intreb cum de ai timp sa citesti toate mesajele ca eu nu prea reusesc sa fac asata zilnic.Ina o data ti multumesc pentru sfatur.

ortetopo

Buna, am un fisier JPG,si un fisier cu extensia .MAP, cu ce program pot sa deschid, fisierul cu extensia map,

Shughy

georeferentiere planuri  grass gis si qgis

puisor


                  Buna ziua,


vin si eu cu o intrebare legata de georeferentierea unor planuri.

datele problemei:
se da un set de planuri scanate. inaintea georeferentierii trebuie taiat planul propriu-zis pentru a elimina zona din afara acestuia. problema apare la decupare, deoarece planurile sunt scanate stramb. am incercat sa indrept imaginea si apoi sa decupez in photoshop.
din pacate la georeferentiere imaginile nu se "pupa" 100% intre ele.
georeferentierea am realizat-o cu ajutorul ArcMap.


intrebare:
ma poate ajuta cineva cu un sfat/o solutie cu privire la rezolvarea acestei probleme?


precizare suplimentara: am la dispozitie gridul corespunzator pozitionarii planurilor. astfel fiecare plan va avea asociata o celula in grid.
structura acestuia este definita intr-un fisier .dwg.


multumesc anticipat pt. raspuns



               

scootergts


                  puisor cauta RasterStitch, si rezolvi problema, asta cu conditia ca planurile scanate sa fie doar scanate stramb si nu deformate. Programul iti lipeste 2 planuri cu conditia sa nu de paseasca 10000x10000 pixeli. Alt program care sa lipeasca, sa taie, sa roteasca simplu, dupa 2 puncte comune si sa mearga la rezolutii mai mari, nu am gasit.
http://www.filebox.ro/download.php?key=39d52b3962349962d84e66836973b574" target="_blank">http://www.filebox.ro/download.php?key= ... 836973b574
Sper sa-ti fie de folos


_______________________________________
It's nice to be important, but is more important to be nice !


               

cbercea


                  Prima data georeferentiezi planurile si apoi le tai. O sa vezi chiar daca ele sunt strimbe (sa nu fie deformate) dupa ce le georef. o sa fie OK si o sa le si poti taia. NU georef. planuri cu ArcMap ci cu Raster Design


               

puisor


                  va multumesc f. mult pentru raspunsuri.

@scootergts - am incercat rasterstitch. la partea de lipire nu am comentarii, problema insa persista la taiere.

@cbercea - o sa incerc si raster design (observ ca este un produs autocad). nu vreau sa par gica-contra, insa de ce nu recomanzi arcmap pt georeferentiere ? oricum eu am folosit arcmap pt ca lucrez cu el la momentul actual si pt. asta avem licenta  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">



               

cbercea


                  ArcMap il cunossc f bine. Lucrez din 98 cind era arcinfo 7.1. Este foarte bun. Este un soft extraordinar de bun. Dar la georeferentiere are o chestie care pe mine ma deranjeaza. Daca ai un plan (ex. planurile Bucurestiului 1:500 sau 2000) si il faci cu raster design marimea fisierului ramine aprox. aceeasi. Ex. 300K georef cu raster ajunge la 350K. Daca faci cu mudulul din ArcMap ajunge pina la 2Mb. Plus ca in raster design se ucreaza mai usor la georef. Asta e parerea mea. http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">
Daca ai harti in proiectie Gauss si vrei sa le georef in aceeasi proiectie niciodata no sa poti sa scoti chestiile negre de pe margine pentru ele sunt trapeze. Daca vrei sa le lipesti exact folosesti ArcMap le declari ca sunt Gauss si le proiectezi pe WGS (coord geografice) Atunci ele o sa se lipeasca OK.

Modificat de cbercea (13-06-2008 12:16:36)