expertiza judiciara dupa noul regulament

Creat de delo, Noi 23, 2011, 03:23 PM

« precedentul - următorul »

Anton Pann


                  1) Sunt doua topuri provenite dintr-o dezmembrare , ce este partial gresita ( ma refer la distante si suprtafete) .Dezmembrarea nu este in baza de date a OCPI.  Se cere linia de granita . Daca din diferite motive as face doua variante de stabilire a liniei de hotar , cite CP, cate PAd-uri, trebuiesc duse la avizat la OCPI ? Cum trebuie inregistrate cererea cererile de avizare ?
2)  S-a predat raportul fara avizare OCPI. Prin obiectiuni se cere avizarea. Instanta nu a emis incheiere in acest sens, a trimis doar obiectiunile.  Cum se procedeaza?



               

adrianmonea


                  este considerat supliment.Daca nu ai facut masuratorile in sistem stereo 70, ele trebuiesc refacute, reconvocate partile, explica asta instantei.


               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

1) Sunt doua topuri provenite dintr-o dezmembrare , ce este partial gresita ( ma refer la distante si suprtafete) .Dezmembrarea nu este in baza de date a OCPI.  Se cere linia de granita . Daca din diferite motive as face doua variante de stabilire a liniei de hotar , cite CP, cate PAd-uri, trebuiesc duse la avizat la OCPI ? Cum trebuie inregistrate cererea cererile de avizare ?
2)  S-a predat raportul fara avizare OCPI. Prin obiectiuni se cere avizarea. Instanta nu a emis incheiere in acest sens, a trimis doar obiectiunile.  Cum se procedeaza?


nu. Daca instanta nu a solicitat avizul , atunci cand a stabilit obiectivele, atunci nu poate solicita aviza ca obiectiune.
Poate insa solicita o noua expertiza , cu un alt onorariu si eventual un alt expert si sa precizeze clar prin incheiere ca solicita avizul OCPI.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

cip_mancip


                  gasit pe situl TNB,
pentru cei interesati
http://www.fileshare.ro/73512081515.6" target="_blank">http://www.fileshare.ro/73512081515.6
sau pe tnb.ro



               

adrianmonea


                  
bad wolf a scris:


Anton Pann a scris:

1) Sunt doua topuri provenite dintr-o dezmembrare , ce este partial gresita ( ma refer la distante si suprtafete) .Dezmembrarea nu este in baza de date a OCPI.  Se cere linia de granita . Daca din diferite motive as face doua variante de stabilire a liniei de hotar , cite CP, cate PAd-uri, trebuiesc duse la avizat la OCPI ? Cum trebuie inregistrate cererea cererile de avizare ?
2)  S-a predat raportul fara avizare OCPI. Prin obiectiuni se cere avizarea. Instanta nu a emis incheiere in acest sens, a trimis doar obiectiunile.  Cum se procedeaza?


nu. Daca instanta nu a solicitat avizul , atunci cand a stabilit obiectivele, atunci nu poate solicita aviza ca obiectiune.
Poate insa solicita o noua expertiza , cu un alt onorariu si eventual un alt expert si sa precizeze clar prin incheiere ca solicita avizul OCPI.



Si eu ma confrunt cu o asfel de situatie, dati-mi va rog temeiul legi la care sa fac referire, normal si logic, trebuie sa refac masuratorile( desi masuratorile eu le-am facut  cu gps-ul), dar nu imi convine ca instanta sa solicite avizul ocpi, cica in baza legi 7/1996, in cadrul aceluiasi onorariu.



               

Anton Pann


                  Este vreun OCPI care sa fi facut vreo sedinta referitoare la regulamentul de avizare a expertizelor ? Ceva precizari referitoare la modul de apicare , de corelare a prevederilor acestuia cu modul de intocmire a fisierelor CF, de inaintare a cererilor de informatii , de inregistare a cererilor de avizare ?  Se pare ca doar atunci cand duci spre avizare un raport, se descopera cerinte noi, prevederi confectionate de avizatori, motive de refacere si completare a lucrarilor. Spre exemplu: am depus doar citatia si obiectivele in care unul din puncte era avizarea la OCPI si mi s-a cerut incheierea, desi in regulament se permite "orice act " din care rezulta solicitarea de avizare .

Modificat de Anton Pann (15-07-2012 20:48:13)



               

bad wolf


                  
adrianmonea a scris:


bad wolf a scris:


Anton Pann a scris:

1) Sunt doua topuri provenite dintr-o dezmembrare , ce este partial gresita ( ma refer la distante si suprtafete) .Dezmembrarea nu este in baza de date a OCPI.  Se cere linia de granita . Daca din diferite motive as face doua variante de stabilire a liniei de hotar , cite CP, cate PAd-uri, trebuiesc duse la avizat la OCPI ? Cum trebuie inregistrate cererea cererile de avizare ?
2)  S-a predat raportul fara avizare OCPI. Prin obiectiuni se cere avizarea. Instanta nu a emis incheiere in acest sens, a trimis doar obiectiunile.  Cum se procedeaza?


nu. Daca instanta nu a solicitat avizul , atunci cand a stabilit obiectivele, atunci nu poate solicita aviza ca obiectiune.
Poate insa solicita o noua expertiza , cu un alt onorariu si eventual un alt expert si sa precizeze clar prin incheiere ca solicita avizul OCPI.



Si eu ma confrunt cu o asfel de situatie, dati-mi va rog temeiul legi la care sa fac referire, normal si logic, trebuie sa refac masuratorile( desi masuratorile eu le-am facut  cu gps-ul), dar nu imi convine ca instanta sa solicite avizul ocpi, cica in baza legi 7/1996, in cadrul aceluiasi onorariu.


Ce alt temei mai bun decat regulamentul, care precizeaza ca se poate, de cate instanta, solicita avizarea expertizei topo, de catre OCPI, inaite de depunerea acesteia la instanta.Am citat din memorie . Imi cer scuze pentru eventualele repetitii.
Si , atentie, doar instanta poate solicita avizarea prin aceiasi incheiere cu ordonarea acesteia, nico alta persoana nu poate solicitate avizarea. Iar avizarea se solicita doar pentru expertizele judiciare.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann


                  Vad ca nu raspunde numeni la prima intrebare : cate CP-uri, cate PAD uri, cate cereri de inregistrare a CPurilor ( cererei de avizare in fond) tinand cont ca se pare ca o cerere permite doar un fisier CP .
Se poate face un CP cu doua parcele imobil vechi - ? cele doua parcele sunt in fapt imobile vechi fiecare in parte .
Pe cine trecem ca beneficair al lucrarii : instanta care solicita avizarea ?, partea care a solicitat expertiza?

Modificat de Anton Pann (15-07-2012 22:31:40)



               

delo


                  In generare CP la "RECEPTIE TEHNICA EXPERTIZA JUDICIARA" nu se pot introduce mai multe imobile vechi.
Pentru fiecare vrianta,parcela,se face cate un CP,la O.C.P.I. Se pote descarca mai multe CP-uri la aceeasi lucrare.
PAD-uri,4,pentru instatanta,beneficiar,expert si O.C.P.I.



               

Anton Pann


                  
delo a scris:

In generare CP la "RECEPTIE TEHNICA EXPERTIZA JUDICIARA" nu se pot introduce mai multe imobile vechi.
Pentru fiecare vrianta,parcela,se face cate un CP,la O.C.P.I. Se pote descarca mai multe CP-uri la aceeasi lucrare.
PAD-uri,4,pentru instatanta,beneficiar,expert si O.C.P.I.

OK . Detaliat, situatia este urmatoarea: expertiza priveste 2 imobile separate, limitrofe. ar insemna 2 imobile vechi .daca se fac doua variante , rezulta 2 x2=4 imobile. rezulta 4 Cp uri , 4 PAD uri x 4 ex=16 exemplare. Un CP nu poate fi receptionat, cel putin in Timis decat pe un numar de cerere. Rezulta ca trebuie 4 cereri de avizare, pentru cele doua imobile in cele doua variante, pentru fiecrae CP in parte  . Este interesant daca unul din imobile se suprapune cu vreo lucrare din baza de date, ce se intampla la avizare.

Modificat de Anton Pann (16-07-2012 13:17:39)



               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:


delo a scris:

In generare CP la "RECEPTIE TEHNICA EXPERTIZA JUDICIARA" nu se pot introduce mai multe imobile vechi.
Pentru fiecare vrianta,parcela,se face cate un CP,la O.C.P.I. Se pote descarca mai multe CP-uri la aceeasi lucrare.
PAD-uri,4,pentru instatanta,beneficiar,expert si O.C.P.I.

OK . Detaliat, situatia este urmatoarea: expertiza priveste 2 imobile separate, limitrofe. ar insemna 2 imobile vechi .daca se fac doua variante , rezulta 2 x2=4 imobile. rezulta 4 Cp uri , 4 PAD uri x 4 ex=16 exemplare. Un CP nu poate fi receptionat, cel putin in Timis decat pe un numar de cerere. Rezulta ca trebuie 4 cereri de avizare, pentru cele doua imobile in cele doua variante, pentru fiecrae CP in parte  . Este interesant daca unul din imobile se suprapune cu vreo lucrare din baza de date, ce se intampla la avizare.


Trebuie tinut seama ca toate acestea sunt anexe la oexpertiza si nu lucrari de cadastru. Deci trebuie depusa doar o cerere:Cerere pentru avizarea Expertizei .Doar atat.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo


                  Daca la insanta se face o singura documentatie cu n variante,asa se depune si la oficiu un singur dosar cu toate variantele si daca sunt 10 cp tot intr-un dosar se depun.Cred ca pe o cere se pot receptiona mai multe CP-uri,programul etera permite asta.Si daca exista o suprapunere cu un imobil in baza de date,nu stiu cum le va rezolva dar am avut o suprapunere si cei de la cadastru nu au spus nimic,expertiza judiciara a fost admisa,dar suprapunere a fost cu o expertiza extrajudiciara a aceluiasi imobil,.....Poate in alte judete se lucreaza altfel http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


               

Anton Pann


                  Intr-un CP intra un singur teren . Pentru 2-n terenuri este nevoie de mai multe CP. Am depus la OCPI cu o cerere un raport si mai multe CP si PAD .Mi s-a spus ca pe o cerere se poate receptioana 1 singur CP si un PAD. Mi s-a spus sa mai depun atatea cereri cu atatea docoumentatii ( CP si PAD) cate imobile am . Am avizat astfel o expertiza cu vreo 3 cereri , fiecare cu alt numar de inregistrare. Probabil tot asa va trebui si in continuare daca nu avem ceva clar prevazut. deci este vorba de expertize cu mai multe parcele de teren alaturate sau nu ,sau de situatia cu 2 variante de solutionare..


               

bad wolf


                  
Anton Pann a scris:

Intr-un CP intra un singur teren . Pentru 2-n terenuri este nevoie de mai multe CP. Am depus la OCPI cu o cerere un raport si mai multe CP si PAD .Mi s-a spus ca pe o cerere se poate receptioana 1 singur CP si un PAD. Mi s-a spus sa mai depun atatea cereri cu atatea docoumentatii ( CP si PAD) cate imobile am . Am avizat astfel o expertiza cu vreo 3 cereri , fiecare cu alt numar de inregistrare. Probabil tot asa va trebui si in continuare daca nu avem ceva clar prevazut. deci este vorba de expertize cu mai multe parcele de teren alaturate sau nu ,sau de situatia cu 2 variante de solutionare..


Dar nu le explicat , daca nu stiu sa citeasca, ca tu soliciti avizul une "Expertize Judiciare" si nu a unei lucrari de cadastru ??? Sa CITEASCA si ei Regulamentul de avizare...


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

topotrif


                  Am depus eu spre avizare la ocpi ,granituire.
Ambele imobile intr-un singur pad.imobilul x si imobilul y ca 2 categorii de folosinta,total.Suprafata masurata este suprafata celor doua imobile.
Se face un CP pentru suprafata totala a celor doua imobile.
Beneficiar-JUDECATORIA X. O singura cerere.
La noi asa se receptioneaza .
Succes