tolerante

Creat de Derzelas, Iun 09, 2011, 02:56 PM

« precedentul - următorul »

Derzelas

Tolerantele in cadrul poligonatiilor sunt 3 la numar. Una apare la orientari, alta la cresterile pe coordonate, si alta pentru nivelment daca se face.
La orientari, inainte de corectia unitara avem toleranta   p√n  - unde "p" e precizia teo si "n" nr statiilor.

Problema mea e la toleranta de la cresterile pe coord   0,0045√D + D/1733 - formula ce am gasit-o intr-o carte.

As vrea sa-mi spuneti ce inseamna fiecare numar, banuind ca D e distanta totala si primul numar ar putea fi precizia aparatului... probabil.

deci ce inseamna primul numar, ce inseamna D, si ce inseamna ultimul numar.

Putina lumina va rog in cazul asta. Va multumesc

John Doe

Daca ai gasit formula de care spui intr-o carte, acolo nu scrie si ce reprezinta simbolurile folosite si de unde s-au obtinut cifrele alea? Sau pentru ce caz anume au fost calculate? De exemplu masuratori cu teodolitu clasic cu precizia de 20 de secunde.

mono70

nu te lua dupa formule gasite in carti fara explicatii...inventeaza tu una

kkndkk

Formula este pentru teren din extravilan cu panta sub 5g. D este desfăşurarea drumuirii in metri. Vei gasi mai multe formule similare, de exemplu 0,0045radD+3D/5000 pt extravilan si 0,003radD+D/5000 pt intravilan. Nu am gasit un calcul al coeficientilor din formule. Lasind la o parte consideratiile autorilor, in vigoare avem Norme tehnice pentru intocmirea planului topografic de bază la scările 1:2000, 1:5000 şi 1:10000 din anul 1980, unde la punctul 3.3.17 pagina 78 da formula mentionata de tine ca generala pentru extravila şi pante sub 5 g cu modificari
+25% panta 5-10g
+50% panta 10-15g
+100% panta peste 15g
-35%pentru intravilan
Chiar daca tolerantele sunt mari fiind calculate pentru aparatura clasica (teodolit), de exemplu la o drumuire de 2500 m, panta sub 5g, eroarea este1,67 m
Aceasta toleranta este valoarea abaterii totale a punctului final al drumuirii faţă de punctul de sprijin E=rad(ex*ex+ey*ey) unde ex eroarea pe x si ey eroarea pe y. Mai multe detalii găseşti şi in M ăsurători Terestre Fundamentale (sau altele). Repet ca o demonstratie a formulei nu am găsit

Modificat de kkndkk (20-02-2012 22:31:38)