proiect de licenta pe trasare de bulevard

Creat de getuta, Mai 23, 2011, 06:04 PM

« precedentul - următorul »

getuta

Salut ma poate ajuta cineva cu un cuprins pentru proiectul de licenta ,avand in vedere ca eu fac numai trasari m-am hotarat sa fac proiectul pe tema trasarea Bulevardului Dem Radulescu din Ramnicu VALCEA,am lucrarea in dwg am orientarile calculate dar teoria ma omoara cu ce incep?  :x

John Doe

Cu descrierea metodei, principii, putina parte teoretica si apoi aplici practic la proiectul tau. Dar tu n-ai un indrumator ?

dtoni

eu zic  in primul rand sa incepi cu reteau de sprijun RTC
dupa aceea sa continui cu trasarea

partea teoretica o gasesti in cartile de topografie

Mit

La partea teoretica vei descrie si aparatura folosita (pe langa metodele de trasare)  :hi:

Modificat de Mit (23-05-2011 20:30:59)

getuta

am ales un indrumator dar cred ca o sa apara cand o sa dau licenta (MANEA)

getuta

eu lucrez cu un teodolit berger electronic si cu o nivela berger

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

phibrizzo

Acum depinde ce iti trebuie tie ca si teorie. Ce si cat sa cuprinda? Spre exemplu cand am dat la Buc licenta am putut sa pun foarte multa umplutura si am cuprins cam orice aspect al cadastrului in teorie iar ultimul si cel mai subtire capitol a fost lucrarea practica. In schimb la Alba "teoria" nu avea voie sa depaseasca un capitol si sa faca referire strict la elemente intalnite in lucrarea practica. Asa ca, dupa cum vezi, ce scrii tu la teorie depinde foarte mult si de ce tematica ai primit de unde vei sustine linceta.
 Acum in mare cred ca ar trebui sa cuprinzi aspecte precum: retelele de sprijin de ordin superior, metode de indesire a retelelor de sprijin(presupun ca nu trasezi tot bulevardul dintr-un punct,ci a o drumuire, ceva), trasare(elemente, precizii, etc), o scurta prezentare a aparaturii folosite, etc.
 Si cel mai important: mentine o stransa legatura cu indrumatorul tau. Spor

Modificat de phibrizzo (30-05-2011 09:52:47)