Trasari

Creat de etopo, Noi 08, 2007, 08:26 PM

« precedentul - următorul »

etopo

Salutare
Dupa parerea mea ar fi bine sa ne ocupam si de altele (de probleme tehnice) decat cum ne reautorizam sau ce vindem si ce cumparam (toate o sa se rezolve)
Propun acest subiect si totodata doresc sa aflu daca e cineva cine ma poate ajuta cu ceva intructiuni, regulamente, STAS-uri in domeniul trasarilor ex. drunuri poduri cladiri etc..
Procedeu de trasare, pasi urmariti etc. (altele decat cu care neau umplut la facultate).
sper sa fie un sibiect binevenit caci dupa mine asta e frumusetea meseriei noastre

lilica

Start:


580/262px 41KB

tpg fun

am gasit in sfarsit pe cineva care cauta acelasi lucru:)
adica cum se realizeaza o trasare. in special cu LEICA TC_805.
Si va rog nu ma trimiteti ola manual ca nu prea explicit
eu ma refer la pasii urmariti pt trasare, nu DOAR pe ce taste sa apas.
pe curand

dora3mira

Hai sa-i dau si eu o metoda demna de o TPS 800....sper sa nu te superi Doru...
Draga tpg fun,
Primul lucru : te duci la teren si faci o ridicare mai amanuntita (cu multe profile de puncte culese in teren , caci cotele iti vor fi vitale, nu necesare) . Ai grija sa lasi la teren un tarus fix (recomandat ar fi sa fie bulon de metal cu marcaj pe punctul de statie) . Din acea statie fixa iti vei lua si o orientare , clar! - si buna ar fi sa fie si aia tot tarus marcat !
Pasul doi : te duci acasa, descarci datele, le prelucrezi ca sa-ti faci o idee ce e cu ele, apoi te apuci de gandit cum sa faci planul de trasare. Vezi sa dai si cote la punctele pe care le vei trasa - ca-ti trebuie cand incepi sa le introduci in aparat...Cand l-ai terminat de facut, iei frumos si ordonat o polilinie si afli ce coordonate au statia ta, punctul de orientare si restul de puncte pe care le ai de trasat la teren
Pasul trei : Inainte de a pleca la teren, nu uita :
1. verifica daca ai bateriile de la statiile emisie-receptie incarcate (eu am patit-o cu una din ele si ca sa nu fac buba in gat am consumat toate minutele din abonament)
2. verifica daca ai introdus in aparat toate coordonatele corect si n-ai omis vreuna!
3. verifica daca ai luat si tinta mica (in cazul ca vei avea si ceva de finete de trasat)
4. Ia si ruleta de 50 de metri ca sa te poti verifica (somnul linistit e mai bun decat ala cu intrebari fara raspuns imediat)
5. bea o cafea ca daca iesi pe tarla nu gasesti chioscuri si carciumi pe-aproape, pune restul in termos si ...sa auzim de bine !

PS : Ideal ar fi sa transmiti direct coordonatele in stereo la ce trasezi tu acolo, ca daca trebuie sa faci procesul verbal de tarusare a terenului...nu mai muncesti la drumuirea de legatura de dupa :razz:

dora3mira

Hm ! Am recitit ce ti-am scris si mi-am dat seama ca nu ti-am spus ca trasarea o vei face de pe aceeasi statie fixa (tarus) de pe care ai facut ridicarea initiala...
Vezi sa iti iei si aceeasi orientare (ca nu degeaba ti-am recomandat sa fie tot un tarus fix)
Bafta!
Si scuze de completare, din viteza am crezut ca se subintelege... :rotfl:

Shughy

pt:dora3mira
Introducerea punctelor de trasat intr-un TPS800 o faci cu leica office tools sau o faci manual?

Bine zis cu doua puncte lasate in teren....Eu as merge pe minimum trei....si acestea bine repartizate pe suparafata de trasat.
As folosi (economie de deplasare in teren a statiei) aplicatia free station.
Functioneaza super.

Shughy

Bineinteles ca ai dreptate...Nu de putine ori suntem obligati sa reconstituim punctele de plecare.

Am vrut numai sa sugerez free station ca si metoda de plecare la lucru cu instrumentul si apoi folosirea stake-out ca optiune de trasare.

Absolut toate statiile au aceste optiuni.

Shughy

Piticul tau( cu trei puncte) este unul pe care eu il am de cand un prof. (un fel de guru pentru mine) mi-a zis ca daca vreau sa ajung vreodata geodez trebuie sa tin minte trei chestii:

1. Sa nu renunt niciodata la recunoasterea terenului
2. Sa masor tot timpul in plus ca sa ma pot verifica
3. Sa las in urma mea intodeauna repere bine marcate si intotdeauna mai multe decat cere lucrarea.

Cred ca toate chestiile astea m-au scos din rahat de mii de ori.

tpg fun

wow! va multumesc pentru atentia acordata:)
Dar chestia e ca eru am deja fisierul de coordonate bazat pe ridic tpg a terenului respectiv.
Defapt eu trebuie sa fac Trasarea pentru o parcela pe acel teren.
Ce nu inteleg eu prea bine e cum sami arate statia Cati m mai la dreapta sau stanga sa pun tarusul.
De exemplu mia arata HZ, V, /D, Dar nu mia arata Sagetile (ca simbol), adica cati metri tre sa deplsez tarusul pt a ajunge pe pct
Oricum va multumesc. Lui doru2 pt explicatia oarecum teoretica si lui dora3mira pt observatiile oarecum funny legate de pregatirea pt teren
Si totusi as avea nevoie de niste explicatii mai practice (stiu suna aiurea), daca se poate :)

dora3mira

la depistarea punctului folosesti numai comanda "dist" .
Deci, te asezi pe statia fixata de la ridicare, iti iei orientarea fixata deasemenea de la ridicare - pe aia da si tu "rec" ca nu-i musai sa citesti la reflector. Dupa, din input tastezi ce punct ai tu chef sa trasezi ( sper ca inca mai crezi in puterea hartiei , creionului si a reinnoirii tinerii de minte prin notatii-adica ai la tine si pe hartie planul de trasare) si ......sucesti aparatul dupa cum iti arata sagetile de pe display ... Cand dai de directia buna trimiti baiatul si ....mai la stanga - mai la dreapta, pana se aseaza pe directia buna. Apoi citesti punctul folosind numai comanda "dist" ca doar  nu-l inregistrezi ca la ridicare, stii?! Acel punct deja are coordonate, tu doar ai nevoie sa-l gasesti in teren! Si de la punctul asta, nu-ti ramane decat sa-l ghidezi pe distanta inainte - inapoi, pe care ti-o afiseaza statia.
Auzi?! Da....intrebare de baraj! Cu clasicul ai facut trasari?! Principiul de ghidaj este similar numai ca inlocuiesti intinsul ruletei cu reflectorul si citirea distantei din comanda "dist" !
Aoleu ....ca daca erai pe-aproape in 15 minute terminam explicatiile !
Dar daca nu ai inteles...scrie aici ca poate azi un pic, maine un pic, facem un manual de trasare online ! :hi:

Shughy

buton - Menu
Alegi programs - f1
stake-out-f2 (trasare)
prima etapa alegi jobul (vezi sa fie jobul in care ai introdus coord
a doua etapa orientezi statia
etapa trei -incepi trasarea-introduci nr pct
statia va afisa hz cu semnul + sau -
rotesti statia stg sau dr. pana cand ajungi la hz=0
apoi dai cu dist .
misti pe tipul de la prisma ,dai cu dist si tot asa pana gasesti pct.
Daca asta iti rezolva problema ok. Daca nu, da de veste pe topicu asta si voi incerca sa pun un HOWTOin ro in decurs a doua zile.

ciprian_guliver

Buna seara! As dori sa stiu daca are cineva statie totala pentax pcs-300 si daca are manual de utilizare in romana sau cum se stocheaza datele pentru a le descarca in calculator.

tpg fun

Salut! Tot eu sunt:)
In primul rand dora3mira iti multumesc pt promtitudine si pentru explicatile mult mai practice. Totusi cand dau dist imi arata doar sageata in sus (adica cu cati metri in spate, sa mearga baiatu cu prisma). De fapt eu nu inteleg de ce numi arata si sageata in jos (adica cati metri in fata, sa vina baiatu cu prisma). Ori nu fac eu ceva corect ori statia numi afiseaza corect (una din doua:)  )
Pe de alta parte, cand vine vb de unghiul Hz cu +/- pana ajunge la 0, am o lata nedumerire. Statia imi afiseaza Hz=0, dar daca misc aparatul stg/dr atunci nu mai e 0, si atunci cum il mai ghidez pe baiatu cu prisma.
Ps: Un manual de trasare online chiar nu suna rau :)
Si la ce anume te-ai referit cand ai spus: "Aoleu ....ca daca erai pe-aproape in 15 minute terminam explicatiile !"
Ciao!

tpg fun

Salut
Shughy, cred ca ai Leica, sau ma insel. Nu de alta dar explicatile date sunt chiar din menu si functions.
Iar, daca ai un HOWTO in Romana, atunci e chiar binevenit. Numai sa fie un Howto cu accent pe Practica (nu doar manual)
Asptept noutati pt Trasare :)
Ciao

tpg fun

Pa macar atata sa am si eu:) daca experienta Practica in The Reality of Geodesy, nu am, desi incerc