o formula de retrointersectie va rog mult

Creat de Derzelas, Aug 28, 2010, 07:02 PM

« precedentul - următorul »

Arcturus

#15
Citat din: xyzNu pune pariu.
Presupunerea e mama tuturor greselilor.
Eu am dat bani pe el.

 In fine!Ideea era cu totul alta si vad ca nici de data asta nu ai priceput nimic!Daca ai dat bani...si banuiesc ca multi pentru a scana volumele, promit ca daca le vei pune la download prima mea pensie va fi virata in contul tau!Ce zici?E echitabil schimbul?

goguletz

Va rog eu, nu va mai certati. Amundoi aveti dreptate in felul vostru.

Eu cred ca Derzelas s-a lamurit de mult.

Numai bine!

Arcturus

#17
Citat din: goguletzVa rog eu, nu va mai certati. Amundoi aveti dreptate in felul vostru.

Eu cred ca Derzelas s-a lamurit de mult.

Numai bine!

Nu ne certam!Cel putin eu nu ma cert pentru ca sunt un pacifist convins!Doar ca ma enerveaza persoanele ipocrite si atata tot!

dtoni

#18
Imi cer scuze daca am suparat pe cineva, mai ales pe domnul arcturus il rog ne spus de mult sa ma scuze pentru faptul ca intelege ce vrea Dumnelui.
o sa postez mai jos o formula simpla de calcul al intersectie inapoi, daca cineva doreste o formula mai complicata ( intersectia liniara , sau combinata) sa nu ezite sa ma conacteze AVIZ INCEPATORILOR CU GURA MARE CARE VOR TOTUL MURA-N GURA SI LE ESTE LENE SA DESCHIDA O CARTE SI SA CITEASCA CUPRINSUL
UITATI AICI UN WEB SITE FOARTE UTIL PENTRU PROBLEMELE NOASTRE DE ZI CU ZI <a href="http://www.google.com" target="_blank">WWW.GOOGLE.COM</a>


412/466px 28.1KB

bad wolf

#19
Citat din: dtoniImi cer scuze daca am suparat pe cineva, mai ales pe domnul arcturus il rog ne spus de mult sa ma scuze pentru faptul ca intelege ce vrea Dumnelui.
o sa postez mai jos o formula simpla de calcul al intersectie inapoi, daca cineva doreste o formula mai complicata ( intersectia liniara , sau combinata) sa nu ezite sa ma conacteze AVIZ INCEPATORILOR CU GURA MARE CARE VOR TOTUL MURA-N GURA SI LE ESTE LENE SA DESCHIDA O CARTE SI SA CITEASCA CUPRINSUL
UITATI AICI UN WEB SITE FOARTE UTIL PENTRU PROBLEMELE NOASTRE DE ZI CU ZI WWW.GOOGLE.COM

Nu ai de sa-ti ceri scuze.
Ai dreptate , unii au uitat  ca  mai exista si carti ,iar altii chiar daca au cari nu stiu nici unde sa caute.
Bafta !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Arcturus

#20
Citat din: dtoniImi cer scuze daca am suparat pe cineva, mai ales pe domnul arcturus il rog ne spus de mult sa ma scuze pentru faptul ca intelege ce vrea Dumnelui.
o sa postez mai jos o formula simpla de calcul al intersectie inapoi, daca cineva doreste o formula mai complicata ( intersectia liniara , sau combinata) sa nu ezite sa ma conacteze AVIZ INCEPATORILOR CU GURA MARE CARE VOR TOTUL MURA-N GURA SI LE ESTE LENE SA DESCHIDA O CARTE SI SA CITEASCA CUPRINSUL
UITATI AICI UN WEB SITE FOARTE UTIL PENTRU PROBLEMELE NOASTRE DE ZI CU ZI WWW.GOOGLE.COM

Domnule dtoni, nu sunt suparat deloc si in cea mai mare parte a mesajului dumneavoastra va dau dreptate!Aveti dreptate cand spuneti ca unii vor mura-n gura sau ca habar nu au unde sa caute rezolvarile anumitor probleme in cartile de specialitate!Problema era ca faceati trimitere la ceva ce pur si simplu nu este accesibil tuturor intelegeti?Era mai usor daca ati fi mentionat cartile ce se gasesc astazi pe diferite siteuri ale unor edituri, carti cum ar fi Masuratori terestre-fundamente!Nu fac reclama, departe de mine gandul asta insa nu e corect si nici de ajutor daca trimiteti un incepator (fara pile/relatii/cunostinte in domeniu) sa se documenteze dintr-o sursa greu accesibila!Iar acum ca sa clarific situatia mea, eu am o biblioteca modesta ce-i drept, cu carti aparute pe la niste edituri mentionate si pe acest forum insa vazand ca absolut toata lumea vorbeste de manualul inginerului geodez am incercat sa pun mana pe aceasta carte si credeti-ma ca la un moment dat m-am resemnat cu ideea ca nu voi putea niciodata sa o studiez!Nu e vina mea ca nu cunosc pe nimeni mai in varsta in acest domeniu, si care sa imi fie si destul de apropiat cat sa imi dea acest manual!Acum intelegeti de ce m-am enervat?Auzind atatea vorbe despre aceasta carte ma gandeam ca cine stie ce minuni se gasesc acolo iar cartile astea...aparute mai nou sunt mici copii pe langa MIG!

dtoni

#21
Citat din: Arcturus
Citat din: dtoniImi cer scuze daca am suparat pe cineva, mai ales pe domnul arcturus il rog ne spus de mult sa ma scuze pentru faptul ca intelege ce vrea Dumnelui.
o sa postez mai jos o formula simpla de calcul al intersectie inapoi, daca cineva doreste o formula mai complicata ( intersectia liniara , sau combinata) sa nu ezite sa ma conacteze AVIZ INCEPATORILOR CU GURA MARE CARE VOR TOTUL MURA-N GURA SI LE ESTE LENE SA DESCHIDA O CARTE SI SA CITEASCA CUPRINSUL
UITATI AICI UN WEB SITE FOARTE UTIL PENTRU PROBLEMELE NOASTRE DE ZI CU ZI WWW.GOOGLE.COM

Domnule dtoni, nu sunt suparat deloc si in cea mai mare parte a mesajului dumneavoastra va dau dreptate!Aveti dreptate cand spuneti ca unii vor mura-n gura sau ca habar nu au unde sa caute rezolvarile anumitor probleme in cartile de specialitate!Problema era ca faceati trimitere la ceva ce pur si simplu nu este accesibil tuturor intelegeti?Era mai usor daca ati fi mentionat cartile ce se gasesc astazi pe diferite siteuri ale unor edituri, carti cum ar fi Masuratori terestre-fundamente!Nu fac reclama, departe de mine gandul asta insa nu e corect si nici de ajutor daca trimiteti un incepator (fara pile/relatii/cunostinte in domeniu) sa se documenteze dintr-o sursa greu accesibila!Iar acum ca sa clarific situatia mea, eu am o biblioteca modesta ce-i drept, cu carti aparute pe la niste edituri mentionate si pe acest forum insa vazand ca absolut toata lumea vorbeste de manualul inginerului geodez am incercat sa pun mana pe aceasta carte si credeti-ma ca la un moment dat m-am resemnat cu ideea ca nu voi putea niciodata sa o studiez!Nu e vina mea ca nu cunosc pe nimeni mai in varsta in acest domeniu, si care sa imi fie si destul de apropiat cat sa imi dea acest manual!Acum intelegeti de ce m-am enervat?Auzind atatea vorbe despre aceasta carte ma gandeam ca cine stie ce minuni se gasesc acolo iar cartile astea...aparute mai nou sunt mici copii pe langa MIG!


Apreciez o critica constructiva, stiu ca nu sunteti suparat pe mine dar pe mine ma enervat crunt faptul ca cineva cere o formula de intersectie inapoi............... fara sa precizeze exact ce anume vrea petru ca intresectia inapoi se pot calcula prin multe metode si exista coblinatii bazate pe retrointersectie( Metoda Hansen si Mare) mai exista si metoda liniara prin care se poate calcula un punct de statie folosind distantele si nu unghiurile. La o solicitare de asa natura am dat un raspuns pe masura, nu am de unde sa stiu ce a vrut omul respectiv de acceea l-am trimis sa studiaeze Manualul inginerului geodez ( Fundamente VOL I II III care este o reeditare a manualului geodez) pentru ca in acele manuale gaseste tot ce vrea.

toate cele bune

John Doe

N-as putea spune ca unul are dreptate si altul nu. Poate ca va inteleg pe fiecare, dar hai sa ne revenim... si sa nu uitam ce omul ce seamana, aia culege.

dtoni

#23
Citat din: John DoeN-as putea spune ca unul are dreptate si altul nu. Poate ca va inteleg pe fiecare, dar hai sa ne revenim... si sa nu uitam ce omul ce seamana, aia culege.
corect