o formula de retrointersectie va rog mult

Creat de Derzelas, Aug 28, 2010, 07:02 PM

« precedentul - următorul »

Derzelas

Mi-e imposibil sa gasesc o formula de retro, nu stiu dar asta e adevarul.

in carte si chiar si pe siteuri specializate formulele sunt varza. mereu gresite.


as vrea o formula pt intersectia inalinte si una pentru retro

va multumesc

goguletz


Derzelas

ms, e interesant siteul asta, sti cumva si un site unde pot gasi manuale in format pdf?

dtoni

formula pentru retro intersectie o gaseti in manualul inginerului geodez vol 2 , si se numeste intersectie liniara

Arcturus

#4
Citat din: Derzelasms, e interesant siteul asta, sti cumva si un site unde pot gasi manuale in format pdf?

 Cel mai mult imi plac astia care vor sa para interesanti si sa iti sara in ajutor recomandandu-ti ca sursa de informare niste carti, cum e cazul de fata, care sunt aproape imosibil de gasit!E ca si cum la o intrebare esentiala despre religie v-as trimite sa apelati la niste carti extrem de rare si bine dosite si pazite la Vatican!Ipocrizie maxima ce mai!

Arcturus

#5
Citat din: Arcturus
Citat din: Derzelasms, e interesant siteul asta, sti cumva si un site unde pot gasi manuale in format pdf?

 Cel mai mult imi plac astia care vor sa para interesanti si sa iti sara in ajutor recomandandu-ti ca sursa de informare niste carti, cum e cazul de fata, care sunt aproape imosibil de gasit!E ca si cum la o intrebare esentiala despre religie v-as trimite sa apelati la niste carti extrem de rare si bine dosite si pazite la Vatican!Ipocrizie maxima ce mai!


Mesajul era de fapt pentru dtoni!Pe el voiam sa il citez!Scuze!

bad wolf

#6
Citat din: dtoniformula pentru retro intersectie o gaseti in manualul inginerului geodez vol 2 , si se numeste intersectie liniara

Nu vreau sa te ontrazic, dar formula la care faci referire este o intesectie de distanta si este cea care o folosesc statiile totale pentru asa -zisa "Statie libera"(prefer traducerea romaneasca) . asta este singura metoda de a face retro numai cu masuratori de distanta pe doua puncte cunoscute.

Omului ii trebuie, insa retrointersectia(intersectia inapoi) unghiulara.
Eu ii propun o carte Topografie generala,unde va gasi suficiente metode de retrointersectii. Sper sa le si intelega.
Succes!
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#7
Citat din: goguletzIntersectie inainte -> http://www.topo-online.ro/p_numerice/int_inainte/descriere.html

Intersectie inapoi -> http://www.topo-online.ro/p_numerice/int_inapoi/descriere.html

Felicitari Goguletz pentru site-ul tau !
Succes si la cat mai mare !
Sper sa gasesc cararea corecta !

goguletz

Danke.

Din pacate n-am mai avut timp sa ma ocup de el.

xyz

manualul inginerului geodez scanat, i/l gasiti la sectiunea manuale, chiar de la acest topic.
Stiu pentru ca eu am postat anuntul.
Verificati.

xyz

este adevarat ca Goguletz, mi se pare mie, este unul dintre cei mai de treaba de pe acest site.
Felicitari pentru tot.


xyz

se pare ca nu ai citit in intregime anuntul  meu.
era vorba si softuri.

Arcturus

#13
Citat din: xyzmanualul inginerului geodez scanat, i/l gasiti la sectiunea manuale, chiar de la acest topic.
Stiu pentru ca eu am postat anuntul.
Verificati.
Se pare ca il gasim doar in anunt nu si pentru a putea fi downloadat...iar tu ceri in schimb ceva ce poate doar o persoana din zona ta iti poate oferi!Pune-l la download si gata!Asa cum goguletz ajuta dezinteresat, deocamdata cel putin, pe destui care nu stiu sa calculeze o retro de exemplu, ai putea sa pui si tu la download niste manuale daca le ai scanate!

xyz

Nu pune pariu.
Presupunerea e mama tuturor greselilor.
Eu am dat bani pe el.