Violare de domiciliu

Creat de djxhouse, Sep 22, 2010, 01:26 PM

« precedentul - următorul »

ace

#15
Citat din: dora3mirapentru ace

"Masori in interiorul curtii vecine numai daca iti da voie proprietarul de acolo,altfel iese cu scandal mai ales daca vecinul a facut casa fara autorizatie de constructie si sunt destui care te-ar lua la bataie sau sa iti strice sculele.
In alta ordine de idei pe proprietar ar trebui sa il intereseze doar limitele proprietatii lui dar asa e romanul "sa-i moara si capra vecinului".
Daca ai masurat si casa vecinului nu o pui pe planul care ajunge la oficiu.
Trinity daca djxhouse nu avea "reflectorless" si masura cu prisma,pe care trebuia sa o puna pe coltul cladirii vecine si vecinul nu e de acord, aia se numeste ce ai scris tu la primul rand adica "violare de domiciliu" pentru ca tu ai intrat pe proprietatea respectiva cu jalonul de la prisma.
Da John Doe ai dreptate trebuie sa dai si detaliile inconjuratoare: drumuri,limite de proprietate cu directia limitei,stalpi,canale de irigatii etc dar nu casele vecinilor.
Sper ca ai inteles Djxhouse, mai bine intrebi vecinii decat sa iasa scandal."


In situatia in care Ridicarea ta topografica va fi depusa intr-un dosar de solicitare Autorizatie de desfiintare sau de construire si nu ai dat detalii de pozitionare si inaltime la streasina pentru constructiile aflate la 1 metru (distanta minima legala de amplasare) de jur imprejurul proprietatii ce face obiectul lucrarii tale.....
Ia gandeste-te ! E drept ca nu ma apuc sa masor casa vecina de jur imprejur - oricum nu mi-e necesar - dar de lungimea sa , distanta fata de hotar si inaltimea la streasina ....SIGUR AM NEVOIE !

Eu vorbeam de un cadastru amarat nu de Autorizatie de construire.
Oricum Autorizatia se da pe un cadastru aprobat din ce stiu eu.

bad wolf

#16
Citat din: dora3miraO precizare se impune cu privire la diferenţa dintre infracţiunea de tulburare de posesie şi cea de violare de domiciliu, astfel, dacă în cazul violării de domiciliu fapta se realizează (se consumă) prin simpla pătrundere în locuinţa altuia, în cazul tulburării de posesie fapta de pătrundere este urmată de luarea în stăpânire a bunului, practic, se cere ca fapta să aibă o durată în timp suficientă pentru a fi considerată luare în stăpânire.

Masurati cu laserul pe unde vreti - atentie numai sa nu vatamati ochii cuiva ca dati de alte infractiuni ...fie ele si fara intentie savarsite.
Nu faceti acest lucru pentru a starni dfiscutii intre clientul dumneavoastra si vecin - ci numai si numai pentru a va ajuta in munca de pozitionare si determinare a suprafetei de teren masurate . Daca vi se cer amanunte despre proprietatea vecina, ar fi corect sa nu faceti discutii - mai ales ca intuiti sau deja sunteti informat ca este o situatie conflictuala acolo.

In mod sigur, nu gresim cand spunem clientului urmatorul lucru - Proprietatea privata presupune acordul proprietarului la verificarea prin masuratoare a terenului sau/si constructiei ce-i apartin. Daca vecinul ne permite sa masuram, va trebui sa fie luat in calcul faptul ca e inca o masuratoare care necesita si niste costuri suplimentare pe langa acordul vecinului - si aici trebuie sa ne gandim ca cele doua proprietati masurate vor fi tratate in mod individual, cu aceeasi atentie, fiind echidistanti fata de cei doi si avand grija ca afirmatiile pe care le facem de fata cu acestia sa nu starneasca posibile discutii .


In concluzie -Clientul trebuie sa inteleaga ca nu masurati decat avand acordul proprietarilor si faceti discutie despre suprafete dupa studierea actelor coroborate cu masuratorile. Datele suplimentare culese din teren ca radiate la laser , sunt bucataria noastra .

Dora , observ ca te pregatesti sa devii expert judicair .Ma bucur !
Numai ca legea lasa loc de interpretari.
Sa stii insa ca interpretarea intre cele doua infractiunii este foarte mica!
Nu ti-as dori sa ajungi sa " dai cu sbsemnatul" pe la Cercetari penale, pentru ca ai trecut cu prisma peste terenul unui reclamgiu , dorind sa ajungi sa masori drumul din apropiere...si sa ai parte de un politist incuiat sau de un procuror la fel ca politistul.
Iti spun asta din experienta personala.

Succes !
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

una e sa masori cladirile vecini apropiate, si alta e sa masori intregul imobil.

La urma urmei nu am primit un raspuns concret. sa masori un imobil aflat in intravilan, avand garduri fara acordul proprietarului ... sub ce clauza intra?

nu de altceva e posibil o alta varianta...
ca pot masura conturul unui imobil cu acordul vecinilor (acordul vecinului din stanga, dreapta si din spate, iar din fata e drum (sa luam cazul ce mai simplu)).. si in asa fel nu am intrat pe terenul respectiv, dar ii stiu suprafata. si il pot pune pe plan...
si in asa fel nici unda de laser nu a patruns pe imobilul respectivului.  masurandui doar conturul
 :hi:

bad wolf

#18
Citat din: djxhouseuna e sa masori cladirile vecini apropiate, si alta e sa masori intregul imobil.

La urma urmei nu am primit un raspuns concret. sa masori un imobil aflat in intravilan, avand garduri fara acordul proprietarului ... sub ce clauza intra?

nu de altceva e posibil o alta varianta...
ca pot masura conturul unui imobil cu acordul vecinilor (acordul vecinului din stanga, dreapta si din spate, iar din fata e drum (sa luam cazul ce mai simplu)).. si in asa fel nu am intrat pe terenul respectiv, dar ii stiu suprafata. si il pot pune pe plan...
si in asa fel nici unda de laser nu a patruns pe imobilul respectivului.  masurandui doar conturul
 :hi:

In intravilan se numeste  intotdeuna Violare de Domiciliu.
Au fost cazuri cand s-a facut uz de arma letala .
Am avut nesansa sa fiu expert asistent la un asemenea caz cand s-a tras cu arma de vanatoare cu glonte de mistret , cel care a folosit arma avea 75 ani (si doi ginei comisari de politie), celalat care a murit avea 40 ani.
In urma expertizei s-a consatat ca nu a fost vorba de Violare de Domiciliul ci Crima cu premeditare . A primit 25 ani de inchisoare  (ginerii lui nu au intervenit-nu puteau pentru ca situatia a fost usor de constata-iar unul dintre ei l-a incatusat si l-a depus in arestul politiei.).
Oricum nu doresc nimanui sa participe la o astfel de cercetare !
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

bad wolf chiar ca e situatie urata...

dar in legatura masurarea conturul unui imobil si il pun pe plan, topograful poate avea probleme?  :uimit:

bad wolf

#20
Citat din: djxhousebad wolf chiar ca e situatie urata...

dar in legatura masurarea conturul unui imobil si il pun pe plan, topograful poate avea probleme?  :uimit:
Daca il masori fara sa intri in curtea sa(da nu ai acordul sau) nu este nicio problema , indiferent daca folosesti masuratore fara prisma sau masuratoare pe conturul terenului , folosindu-te de acceptul vecinilor.
Sper sa gasesc cararea corecta !