Violare de domiciliu

Creat de djxhouse, Sep 22, 2010, 01:26 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Salutare tuturor...
revin cu o intrebare destul de interesanta.

sunt cazuri cand pe un teren aflat in intravilan trebuie sa masuram un imobil, iar proprietarul ne cere sa masuram imobilul vecinului.
raspunsul este destul de simplu, daca vecinul ne da voie, masuram, daca nu, nu putem masura cu forta....
DAR!!!
avand aparat care poate masura si fara prisma, am posibilitatea de a masura imobilul vecinului ..

daca masor si pun pe plan imobilul vecinului.. ce probleme pot sa am??
este violare de domiciliu? fizic nu am fost pe terenul lui.. doar o raza de infrarosu :))
sau incalc alte drepturi?

ma gandesc cand au facut ortofotoplanurile.. nu era violare de domiciliu sau ceva de genul.. adica cam acelasi caz ar fi.

intreb si eu din curiozitatea

numai bine tuturor :hi:

Modificat de djxhouse (22-09-2010 10:40:39)

John Doe

Pai masoara-l cu laserul, si daca te intreaba cineva zici ca l-ai pozitionat pe plan prin metode expeditive, adica din ochi... si daca chiar verifica, asa s-a nimerit sa fie exact, care e problema?
Sau poti spune ca ai determinat coordonatele colturilor casei vecinului prin metoda intersectiei inainte (intersectie de vize) si gata.
Ca sa poata comenta ceva vecinul, trebuie sa poata dovedi ca l-ai deranjat serios, ca i-ai incalcat cumva intimitatea sau ca ai intrat pe proprietatea lui privata fara  acordul lui. Daca are impresia ca vrei sa-i furi terenul s-ar putea sa comenteze, dar practic si legal nu cred ca poate face ceva.
In plus, pe planul pe care-l faci tu ar trebui pozitionate si detaliile inconjuratoare din teren, nu e chiar OK daca masori numai din gard in gard si restul e alb.

Modificat de John Doe (22-09-2010 12:21:59)

Trinity

VIOLARE DE DOMICILIU :Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.


MASURAREA PE EXTERIOR A PROPRIETATII , RESPECTIV A PUNCTELOR DE CONTUR ALE IMOBILULUI , PRIN ORICE PROCEDEU CARE NU IMPLICA ACCESUL PERSOANEI IN PERIMERTRU, NU ESTE VIOLARE .
LIPSESTE " Subiectul activ al infractiunii "CARE CONFORM LEGII : Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana " - ESTE PERSOANA

SI CRED CA INTODEAUNA SUNT BINEVENITE INFORMATIILE REZULTATE DIN MASURAREA IMOBILELOR VECINE, PENTRU A EVITA O NOUA IESIRE IN TEREN ,
SI DACA E POSIBIL  DISTANTA DE LA UN COLT AL  CVARTALULUI ( TARLALEI ) LA IMOBILUL OBIECT AL LUCRARII . ASIGURA O IDENTIFICARE MAI PRECISA A TOPOGRAFICELOR

Modificat de Trinity (22-09-2010 12:29:05)

bad wolf

#3
Citat din: TrinityVIOLARE DE DOMICILIU :Consta in patrunderea fara drept, in orice mod, intr-o locuinta, incapere, dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea, fara consimtamantul persoanei care le foloseste, sau refuzul de a le parasi la cererea acesteia.
Obiectul juridic special al infractiunii il reprezinta relatiile sociale referitoare la apararea libertatii persoanei sub aspectul vietii domestice. Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana, iar cel pasiv este detinatorul de fapt al imobilului, persoana care foloseste domiciliul violat.


MASURAREA PE EXTERIOR A PROPRIETATII , RESPECTIV A PUNCTELOR DE CONTUR ALE IMOBILULUI , PRIN ORICE PROCEDEU CARE NU IMPLICA ACCESUL PERSOANEI IN PERIMERTRU, NU ESTE VIOLARE .
LIPSESTE " Subiectul activ al infractiunii "CARE CONFORM LEGII : Subiectul activ al infractiunii poate fi orice persoana " - ESTE PERSOANA

SI CRED CA INTODEAUNA SUNT BINEVENITE INFORMATIILE REZULTATE DIN MASURAREA IMOBILELOR VECINE, PENTRU A EVITA O NOUA IESIRE IN TEREN ,
SI DACA E POSIBIL  DISTANTA DE LA UN COLT AL  CVARTALULUI ( TARLALEI ) LA IMOBILUL OBIECT AL LUCRARII . ASIGURA O IDENTIFICARE MAI PRECISA A TOPOGRAFICELOR

Corect Trinity ! Daca se masoara fara a intra pe terenul masurat nu constituie infractiune !
Am avut astfel de cazuri si la expertize !Numai ca situatia se numeste(daca intri pe ternul unei persoane fara acordul sau) TULBURARE DE POSESIE  si nu VIOLARE DE DOMICILIU !

Modificat de bad wolf (22-09-2010 14:48:31)
Sper sa gasesc cararea corecta !

djxhouse

bun bun...
mai invat cate ceva (si cred ca si altii cine mai citeste topicul)

una e sa masori terenul vecinului, sa te ajute la lucrare  si alta e sa-l pui pe plan toate datele din terenul vecinului...

ca daca ai pus pe plan, te au la mana... doar ai stampilat si semnat planul, nu?

Trinity

TULBURAREA DE POSESIE SE CONSIDERA ATUNCI CAND PRIN ACTIUNEA TA, ( FACI ARATURI, OCUPI O PARTE DIN TEREN , ETC) SI PRACTIC TULBURI POSESIA , RESPECTIV O DURATA MAI MARE DE TIMP .
VIOLAREA DE DOMICILIU PRESUPUNE O ACTIUNE VIOLENTA ( SPARGERE DE LACATE, SARI PESTE GARD, DISTRUGERE DE USI , SI ...CRED .....DE SCURTA DURATA , PRIN CARE SUBIECTUL -PERSOANA ACCESEAZA O PROPRIETATE FARA ACORDUL PROPRIETARULUI .
iNTRAREA PE O POARTA ( CHIAR IN CASA ) FARA INCUIETORI SAU PE TEREN NEIMPREJMUIT NU ESTE NICI VIOLARE NICI TULBURARE. dar sa faci dovada cu martori ca accesul a fost liber - usa, poarta  descuiata

Modificat de Trinity (22-09-2010 13:46:00)

Marian

Apropo de intrare prein efractie(nu vreau decit sa ne mai descretim fruntile):
"-Alo! Familia Ionescu??
 -Nu stiu domnule, ca eu acum am intrat!"

ace

Masori in interiorul curtii vecine numai daca iti da voie proprietarul de acolo,altfel iese cu scandal mai ales daca vecinul a facut casa fara autorizatie de constructie si sunt destui care te-ar lua la bataie sau sa iti strice sculele.
In alta ordine de idei pe proprietar ar trebui sa il intereseze doar limitele proprietatii lui dar asa e romanul "sa-i moara si capra vecinului".
Daca ai masurat si casa vecinului nu o pui pe planul care ajunge la oficiu.
Trinity daca djxhouse nu avea "reflectorless" si masura cu prisma,pe care trebuia sa o puna pe coltul cladirii vecine si vecinul nu e de acord, aia se numeste ce ai scris tu la primul rand adica "violare de domiciliu" pentru ca tu ai intrat pe proprietatea respectiva cu jalonul de la prisma.
Da John Doe ai dreptate trebuie sa dai si detaliile inconjuratoare: drumuri,limite de proprietate cu directia limitei,stalpi,canale de irigatii etc dar nu casele vecinilor.
Sper ca ai inteles Djxhouse, mai bine intrebi vecinii decat sa iasa scandal.
Bafta  :hi:

kod

Si mie imi place sa ridic mai mult in teren decat trebuie, asa ca la mine functioneaza principiul "Mai bine sa am de unde scoate pe urma de pe plan decat sa trabuiasca sa bag din burta" ...asa ca daca dau cate o viza pe colturile proprietatii vecinului, cred ca nu dau la nimeni in cap. :hi:
Oricum pe planul ce merge la OCPI nu apare nimic din obiectivele vecinilor.
Iau punctele cu laserul, si numai unde se poate, si trebuie musai ma bag cu prisma in rest nu ma mai complic.

bad wolf

#9
Citat din: TrinityTULBURAREA DE POSESIE SE CONSIDERA ATUNCI CAND PRIN ACTIUNEA TA, ( FACI ARATURI, OCUPI O PARTE DIN TEREN , ETC) SI PRACTIC TULBURI POSESIA , RESPECTIV O DURATA MAI MARE DE TIMP .
VIOLAREA DE DOMICILIU PRESUPUNE O ACTIUNE VIOLENTA ( SPARGERE DE LACATE, SARI PESTE GARD, DISTRUGERE DE USI , SI ...CRED .....DE SCURTA DURATA , PRIN CARE SUBIECTUL -PERSOANA ACCESEAZA O PROPRIETATE FARA ACORDUL PROPRIETARULUI .
iNTRAREA PE O POARTA ( CHIAR IN CASA ) FARA INCUIETORI SAU PE TEREN NEIMPREJMUIT NU ESTE NICI VIOLARE NICI TULBURARE. dar sa faci dovada cu martori ca accesul a fost liber - usa, poarta  descuiata


Gresit! Chiar daca terenul este marcat doar prin tarusi si intri pe el sa-l masori sau doar il traversezi fara acordul proprietarului tot tulburare de posesie, iar daca intri in curtea sau casa cuiva, chiar daca nua re usa sau poarta tot violare de domiciliu este.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dora3mira

O precizare se impune cu privire la diferenţa dintre infracţiunea de tulburare de posesie şi cea de violare de domiciliu, astfel, dacă în cazul violării de domiciliu fapta se realizează (se consumă;) prin simpla pătrundere în locuinţa altuia, în cazul tulburării de posesie fapta de pătrundere este urmată de luarea în stăpânire a bunului, practic, se cere ca fapta să aibă o durată în timp suficientă pentru a fi considerată luare în stăpânire.

Masurati cu laserul pe unde vreti - atentie numai sa nu vatamati ochii cuiva ca dati de alte infractiuni ...fie ele si fara intentie savarsite.
Nu faceti acest lucru pentru a starni dfiscutii intre clientul dumneavoastra si vecin - ci numai si numai pentru a va ajuta in munca de pozitionare si determinare a suprafetei de teren masurate . Daca vi se cer amanunte despre proprietatea vecina, ar fi corect sa nu faceti discutii - mai ales ca intuiti sau deja sunteti informat ca este o situatie conflictuala acolo.

In mod sigur, nu gresim cand spunem clientului urmatorul lucru - Proprietatea privata presupune acordul proprietarului la verificarea prin masuratoare a terenului sau/si constructiei ce-i apartin. Daca vecinul ne permite sa masuram, va trebui sa fie luat in calcul faptul ca e inca o masuratoare care necesita si niste costuri suplimentare pe langa acordul vecinului - si aici trebuie sa ne gandim ca cele doua proprietati masurate vor fi tratate in mod individual, cu aceeasi atentie, fiind echidistanti fata de cei doi si avand grija ca afirmatiile pe care le facem de fata cu acestia sa nu starneasca posibile discutii .


In concluzie -Clientul trebuie sa inteleaga ca nu masurati decat avand acordul proprietarilor si faceti discutie despre suprafete dupa studierea actelor coroborate cu masuratorile. Datele suplimentare culese din teren ca radiate la laser , sunt bucataria noastra .

dora3mira

pentru ace

"Masori in interiorul curtii vecine numai daca iti da voie proprietarul de acolo,altfel iese cu scandal mai ales daca vecinul a facut casa fara autorizatie de constructie si sunt destui care te-ar lua la bataie sau sa iti strice sculele.
In alta ordine de idei pe proprietar ar trebui sa il intereseze doar limitele proprietatii lui dar asa e romanul "sa-i moara si capra vecinului".
Daca ai masurat si casa vecinului nu o pui pe planul care ajunge la oficiu.
Trinity daca djxhouse nu avea "reflectorless" si masura cu prisma,pe care trebuia sa o puna pe coltul cladirii vecine si vecinul nu e de acord, aia se numeste ce ai scris tu la primul rand adica "violare de domiciliu" pentru ca tu ai intrat pe proprietatea respectiva cu jalonul de la prisma.
Da John Doe ai dreptate trebuie sa dai si detaliile inconjuratoare: drumuri,limite de proprietate cu directia limitei,stalpi,canale de irigatii etc dar nu casele vecinilor.
Sper ca ai inteles Djxhouse, mai bine intrebi vecinii decat sa iasa scandal."


In situatia in care Ridicarea ta topografica va fi depusa intr-un dosar de solicitare Autorizatie de desfiintare sau de construire si nu ai dat detalii de pozitionare si inaltime la streasina pentru constructiile aflate la 1 metru (distanta minima legala de amplasare) de jur imprejurul proprietatii ce face obiectul lucrarii tale.....
Ia gandeste-te ! E drept ca nu ma apuc sa masor casa vecina de jur imprejur - oricum nu mi-e necesar - dar de lungimea sa , distanta fata de hotar si inaltimea la streasina ....SIGUR AM NEVOIE !

merlin

CAPITOLUL II
Sanctiuni


Art. 64. - (1) Ministerul Administratiei si Internelor, prin Agentia Nationala, este imputernicit sa controleze activitatea tuturor persoanelor fizice si juridice, care desfasoara activitati pe teritoriul Romaniei in domeniile cadastrului, geodeziei si cartografiei.
(2) Constituie contraventii urmatoarele fapte:
b) refuzul proprietarilor de imobile de a permite accesul personalului de executie pentru realizarea lucrarilor de cadastru, a celor geodezice, topografice si fotogrammetrice, cu exceptia Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor, Serviciului Roman de Informatii, Serviciului de Informatii Externe, Serviciului de Protectie si Paza si persoanelor juridice din sectorul de aparare;

Legea 7/1996

John Doe

merlin: in cazul la care se refera legea este vorba de masuratorile de utilitate publica, care au ca beneficiar statul. Si nu uita ca in 1997 comunistii erau inca la putere, de-abia aflasera de proprietatea privata.

Off-topic: cand am lucrat cu prima statie, am fost curios de ce scrie peste tot ca sa nu te uiti in raza laser si m-am uitat... in aia de masurat, nu in RL ... e suparator, dar nu patesti nimic.

Mit

TOTDEAUNA masor si parcelele vecine si eventual casele vecinilor pe partea dinspre parcela beneficiarului, pt. a putea trage concluzii pertinente fata de limitele existente in teren, si tot TOTDEAUNA masor colturile cvartalului pt. a putea identifica corect parcela prin suprapunere pe planurile vechi.

Am multe CU in care pt. obtinerea AC se mentioneaza CLAR "pozitionarea pe plan a cladirilor invecinate".

Sa nu ne gandim nicicum ca i-am deranjat intimitatea lu' vecinu in cazul masurarii proprietatii lui (bineinteles neintrand pe proprietatea acestuia).

In concluzie, recomand seria de st. totale cu RL. :hi: