ajutor descarcare sokkia

Creat de rock4ever, Ian 14, 2013, 06:47 PM

« precedentul - următorul »

rock4ever

Am instalat win7 pe calculatorul de birou. Acum nu mai pot sa descarc statia totala Sokkia in Terramodel. Cand conectez cablul de download, windowzu care e prea destept, descarca direct de pe internet ceva driver si zice ca e ok. problema e ca il pune pe com 10 sau mai mare, si softul de descarcare nu te lasa sa alegi numai pana la com8. Am schimbat din device manager numarul portului dar nu merge. Am instalat driverul de pe cd-ul cablului dar nici asa nu merge. Oricum de cd nu este decat driver de xp. Ma poate ajuta cineva? Ms

Alin B.

cauta prolink 1.51, e gratuit si poti face descarcarea aparatelor Sokkia cu el ! Merge si pe win 7 !

adrianc

Probabil ai windows pe 64 de biti. Fa cum zice Alin B. sau incearca cu Topcon Link (Sokkia si Topcon au fuzionat), oricum, incearca un soft mai nou.
Daca nu, instaleaza Windows XP Virtual Machine, il gasesti gratuit pe site-ul Microsoft si ai acolo optiunea de a atasa dispozitive USB atasate la PC. Instalezi versiunea ta de soft in acea masina virtuala si.. si merge.
La muncă! nu la întins mâna.

rock4ever

Am rezolvat, driveru era problema, am gasit pana la urma driver de win7. ms pentru sugestii