Angajari

Creat de edy_45, Apr 20, 2011, 01:15 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: AlexGIS
Citat din: bad wolf
Citat din: AlexGISAi vrut sa spui "cu cadastrul", nu?

Crezi , cumva, ca exista cadastrul fara topografie??

Vroiam sa subliniez faptul ca, daca o persoana are legatura cu topografia, nu inseamna neaparat ca stie cadastru.

In acest sens ai dreptate  !
Sper sa gasesc cararea corecta !

symplu

#16
Citat din: AlexGIS
Citat din: MitDoresc tuturor sa faca numai si numai topografie si niciodata, dar niciodata cadastru (sa nu se-nerveze cu OCPI-urile, primariile, suprapunerile... etc) :nod:

Suprapunerile invrajbesc autorizatii. :rotfl: Oricum, pana la alegeri e gata si cu cadastrul pe Romania. Pana la alegeri, zic.

Te referi la cadastrul general ?

adrianmonea

#17
Citat din: sympluSi treaba asta este una legala ?
Asa oricine se pricepe sa intocmeasca un dosar pentru carte funciara, ar putea sa se apuce sa faca lucrari. Ii da un 10-15% din banii pe care ii ia el de la o persoana unui inginer cu drept de semnatura, sa ii stampileze cateva foi si asa se mai naste un "topograf", nu?
Eu asta inteleg din ce mi-ati explicat voi.

Uite, de exemplu, eu mai lucrez cu cateva persoane, se numesc ei ingineri topografi. De ce au apelat la mine? Pentru ca:
- Nu au calculator personal.
- Daca au, nu stiu sa il foloseasca.
- Daca stiu sa il foloseasca sunt prea comozi sa o faca.
- Nu stiu sa foloseasca o statie totala
- Daca masoara un teren, o fac cu ruleta, iar daca vin eu cu aparatul din urma lor si fac ridicare la vecinul celui intabulat deja cu ruleta, mi se spune tot mie sa fac rectificare, ca asta e deja intabulat, ca e masurat corect, adica tot ei sunt cu gura mare.
Si totusi acesti oameni fac Carti Funciare, au stampila si drept de semnatura, iar pe langa toate astea, fura painea de la gura altuia, in sensul ca:
- o documentatie cadastrala costa 1000 lei ( sa zicem )
- eu care am firma, aparatura si angajati, cer pretul asta de 1000 lei.
- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia, dar totusi e P.F.A si cere 500 de lei, ca lui ii ajung banii astia. Din astia 500 de lei, imi da mie 50 de lei ca sa ii fac masuratoarea si documentatia tehnica, iar el de 450 de lei semneaza cererile de inscriere in cartea funciara si pune o stampila.
- oamenii, in general de pe la sate, vorbesc intre ei si urmatorii clienti in loc sa vina la tine ca esti inginer cu diploma, se duc la pensionarii astia care au fost dati afara din armata cu calificare de topograf, ca e normal: tu cu firma ei 1000 lei, iar ala care nu face nimic ia la jumatate.

Daca sunt printre co-forumisti "Ingineri Clandestini" sa nu ia in consideratie post-ul acesta, persoanele de fata se exclud  :zzz:


Te-a obligat cineva sa iti faci firma, sa ai angajati.Asa cum iti calculezi tu profitul ca SRL, din aia 1000 de lei, ca sa ramai si tu cu ceva dupa ce iti platesti datoriile la stat si angajatii, asa calculeaza si PFA-ul, si ai sa vezi ca profitul e tot cam la fel.Si in ziua de azi, omul merge unde e mai ieftin, sa terminat cu fitzele.Ia si el lista si da telefoane.

kod

merge unde e mai ieftin, pana il vorbeste lumea si dupa nu mai merge nici dracu` la el.
Avem noi o vorba: "De cat dai de atata face !" sfanta domle` ce mai :hi:

toptop

#19
Citat din: adrianmonea
Citat din: sympluSi treaba asta este una legala ?
Asa oricine se pricepe sa intocmeasca un dosar pentru carte funciara, ar putea sa se apuce sa faca lucrari. Ii da un 10-15% din banii pe care ii ia el de la o persoana unui inginer cu drept de semnatura, sa ii stampileze cateva foi si asa se mai naste un "topograf", nu?
Eu asta inteleg din ce mi-ati explicat voi.

Uite, de exemplu, eu mai lucrez cu cateva persoane, se numesc ei ingineri topografi. De ce au apelat la mine? Pentru ca:
- Nu au calculator personal.
- Daca au, nu stiu sa il foloseasca.
- Daca stiu sa il foloseasca sunt prea comozi sa o faca.
- Nu stiu sa foloseasca o statie totala
- Daca masoara un teren, o fac cu ruleta, iar daca vin eu cu aparatul din urma lor si fac ridicare la vecinul celui intabulat deja cu ruleta, mi se spune tot mie sa fac rectificare, ca asta e deja intabulat, ca e masurat corect, adica tot ei sunt cu gura mare.
Si totusi acesti oameni fac Carti Funciare, au stampila si drept de semnatura, iar pe langa toate astea, fura painea de la gura altuia, in sensul ca:
- o documentatie cadastrala costa 1000 lei ( sa zicem )
- eu care am firma, aparatura si angajati, cer pretul asta de 1000 lei.
- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia, dar totusi e P.F.A si cere 500 de lei, ca lui ii ajung banii astia. Din astia 500 de lei, imi da mie 50 de lei ca sa ii fac masuratoarea si documentatia tehnica, iar el de 450 de lei semneaza cererile de inscriere in cartea funciara si pune o stampila.
- oamenii, in general de pe la sate, vorbesc intre ei si urmatorii clienti in loc sa vina la tine ca esti inginer cu diploma, se duc la pensionarii astia care au fost dati afara din armata cu calificare de topograf, ca e normal: tu cu firma ei 1000 lei, iar ala care nu face nimic ia la jumatate.

Daca sunt printre co-forumisti "Ingineri Clandestini" sa nu ia in consideratie post-ul acesta, persoanele de fata se exclud  :zzz:


Te-a obligat cineva sa iti faci firma, sa ai angajati.Asa cum iti calculezi tu profitul ca SRL, din aia 1000 de lei, ca sa ramai si tu cu ceva dupa ce iti platesti datoriile la stat si angajatii, asa calculeaza si PFA-ul, si ai sa vezi ca profitul e tot cam la fel.Si in ziua de azi, omul merge unde e mai ieftin, sa terminat cu fitzele.Ia si el lista si da telefoane.


Aici nu prea ai dreptate. In mod normal nu ar prea trebui sa existe diferente intre pers. fizice si firme ca pret. Sau daca ar fi ar trebui safie f. mici. Pentru ca daca ar fi sa se gandeasca toata lumea numai la pretul cel mai mic am mai masura inca ,,,cu prajina si alte "instrumente de demult apuse.
O persoana fizica gandeste numai sa ii iasa 2 lei sa cumpere mancare si 2 surcele .Dar daca nu ar fi firmele care sa gandeasca la un profit real si sa investeasca in aparatura atunci societatile care fabrica instrumente nu ar mai fi investit in inventarea/imbunatatirea aparaturii pentru ca nu avea cine sa le cumpere. Autorizatii cumpara aparate "ieftine" deoarece exista societati care fac comenzi de multe aparate si permit astfel sa fie produse in serie deci sa se reduca costul de productie.La fel cu programele, daca nu ar fi firme sa cumpere licentele nu s-ar mai scoate programe si  autorizatii ar trebui sa faca toata lucrarea cu foaia de hartie si  rotringuri.Si asa mai departe..
Deci da nu obliga nimeni pe cei cu firme sa faca firme, dar daca nu ar exista firmele astea  autorizatii ar avea de munca nu gluma(munca in sensul de facut calculepe hartie, desenat ,masurat cu ruletain loc de statie totala etc etc).
Vad ca multi isi dau cu parerea dar nu prea au habar de ce inseamna  economia  si cum influenteaza asta progresul umanitatii in general.Suntem toti interdependenti ca ne place sau nu.Si foarrte mult depindem de niste lucruri pe care le blamam dar care daca ar fi cu adevarat de blamat ar fi disparut de mult din lume.

Modificat de toptop (24-05-2011 22:17:03)

advex

#20
Citat din: toptopVad ca multi isi dau cu parerea dar nu prea au habar de ce inseamna  economia  si cum influenteaza asta progresul umanitatii in general...
Cred ca asta este rolul forumului, sa-si dea fiecare cu parerea si sa respecte regulile jocului.
Din fericire, nu gandim toti la fel, invatam unii de la altii, aflam lucruri noi, lansam teme de discutie, ne punem intrebari, ne framantam....

kod

...invatam ce inseamna "economia de piata" de la unii colegi cu mai multa experienta in domeniu daca e nevoie, doar vointa sa avem  :D

AlexGIS

#22
Citat din: kod...invatam ce inseamna "economia de piata" de la unii colegi cu mai multa experienta in domeniu daca e nevoie, doar vointa sa avem  :D

Eu am inteles ca cei care "nu se gandesc la un profit real" stau in calea progresului.Sunt curios cum se calculeaza profitul real, ca ala net e "artimetica" si atat.

toptop

#23
Citat din: AlexGIS
Citat din: kod...invatam ce inseamna "economia de piata" de la unii colegi cu mai multa experienta in domeniu daca e nevoie, doar vointa sa avem  :D

Eu am inteles ca cei care "nu se gandesc la un profit real" stau in calea progresului.Sunt curios cum se calculeaza profitul real, ca ala net e "artimetica" si atat.

Hmm... hai sa dam un exemplu care e destul de comun zic eu:
masina.
-pe firma sa zicem ca o masina ajunge la 500 de euro. aici sa zicem ca includem rata si cheltuieli cu taxe si combustibili. Firma considera toti banii astia o cheltuiala
-pe persoana fizica nea costel mai foloseste masina si sa duca nevasta la piata , puradelul la gradinita etc etc. El considera ca masina nu il costa pentru lucrari decat benzina, deci sa zicem 250 euro.

Din exemplu asta ar iesi ca pers. fizica are un "castig" de 250 de euro(sau mai bine zis o cheltuiala mai mica care ii permite sa ia bani mai putini pe lucrari) , dar asta e o "eficienta" falsa,nu e real pentru ca daca nu ar face lucrari nu ar avea bani sa plateasca si ratele la masina deci in realitate el cheltuie cu masina tot 500 de euro ca si firma
M-am facut inteles sau nu?
Scuze daca am pus cuvinte ca puradel de ex. dar am zis sa fie  si un dram de amuzament  :nebun:

symplu

Cred ca m-am facut gresit inteles. Nu am firma personala. Sunt angajat, doar. Dar m-am implicat destul de mult in activitatea asta. Seful este inginer, are stampila si de P.F.A si de S.R.L.

Cand m-am referit ca altii iau mai putin, m-am referit la cei care inca masoara cu ruleta si la cei care se duc la primarii cer un plan de amplasament, iar apoi apeleaza la unul ca mine, care se bucura sa castige 50 de lei la o lucrare, si sa -i faca documentatia dupa planul ala de amplasament, din ochi sau dupa ortofotoplan.
Exemple de astfel de persoane, sunt garla. Si au stampila si drept de semnatura. La acest aspect m-am referit cand am spus ca nu mi se pare corect ce se intampla.

Nu ar fi mai bine sa se fixeze niste preturi pentru fiecare tip de lucrare in parte? Ca la tigari, si sa nu-si mai faca fiecare pretul cum vrea. Poate doar asa, painea s-ar imparti in mod egal si-ar ajunge pentru fiecare, sau ma insel?

bogdy


                  [/quota]Poate doar asa, painea s-ar imparti in mod egal si-ar ajunge pentru fiecare.[quota]  http://www.3xforum.ro/img/smilies/rotfl.png">
Esti naiv.

Modificat de bogdy (26-05-2011 20:37:00)



               

symplu


                  Poate, nu neg.
Dar ca sa revenim la subiect, ceva oferte prin Bucuresti http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> ?



               

gabi b


                  caut asistent topograf pentru santier zona suceava radauti. tel 0733 068 014


               

ovidiu46


                  Angajam personal pentru intocmirea planurilor parcelare .
Cerinte : sa stie lucra in  Autocad .
Judetul  Cluj .
CV pe email.  E-mail .