Angajari

Creat de edy_45, Apr 20, 2011, 01:15 PM

« precedentul - următorul »

edy_45

Firma autorizata angajeaza ing. Topograf pentru trasari industriale.
Jud. Db.

Marian

Angajare cu carte de munca sau subantrepriza?!!

symplu

Buna seara. Urmaresc de ceva vreme forumul. Am invatat cateva lucruri destul de folositoare de la unii dintre voi. In cele din urma m-am hotarat sa-mi fac cont, iar asta ar fi primul meu post.

As fi interesat sa imi schimb locul de munca. Caut o slujba in Bucuresti. Vin saptamanal in capitala si cheltui o caruta de bani pe drumuri.

Mentionez ca in prezent sunt angajat cu carte de munca pe perioada nedeterminata la o firma de cadastru din jud.Galati. Lucrez de mai mult de 2 ani la aceasta firma si m-am saturat ca toti banii pe care ii castig sa ii dau pe naveta.

Cunostinte:
- intocmirea documentatiilor cadastrale de intabulare, dezlipire, alipire, apartamente, ridicari topo etc.
- masuratori cadastrale
- cunostinte PC avansate ( hardware si software )
- autocad 2D avansat vers.2000 - 2011
- generare CP
- autodesk automap
 DETALII IN CV

IMPORTANT:Nu am studii superioare in domeniu.

Cunostintele in domeniu le-am dobandit la locul de munca si prin studiul la domiciliu.
Pentru mai multe detalii contactati-ma pe mail: E-mail ( o sa afisez si nr de tel in curand ).
Acum, sa fiu direct. Ma intereseaza in primul rad salariul, deoarece nu am un domiciliu stabil in Buc si vreau sa stiu daca-mi pot permite o chirie + utilitati.

Multumesc anticipat,
Dan Diaconu

gabi b

pentru edy_45
sunt interesat pentru subantrepriza

symplu

Offtopic - Ce inseamna subantrepriza ?
Multumesc.

John Doe

Cand executi o lucrare la mâna a treia. La a doua (în antrepriza) a luat-o cel care ti-o da tie, de la contractantul principal, care de fapt nu face nimic dar e baiat "destept".

kod

..da dar si cand teremenii contractuali nu sunt respectati din vari motive, la cine i se sparg oalele in cap ? :D

gabi b

John Doe a avut raspunsul corect iar oalele se sparg in capul executantului de la ultima mina  :zzz:
da' am iesit din criza si poate impartim responsabilitatile  :D

symplu

Si treaba asta este una legala ?
Asa oricine se pricepe sa intocmeasca un dosar pentru carte funciara, ar putea sa se apuce sa faca lucrari. Ii da un 10-15% din banii pe care ii ia el de la o persoana unui inginer cu drept de semnatura, sa ii stampileze cateva foi si asa se mai naste un "topograf", nu?
Eu asta inteleg din ce mi-ati explicat voi.

Uite, de exemplu, eu mai lucrez cu cateva persoane, se numesc ei ingineri topografi. De ce au apelat la mine? Pentru ca:
- Nu au calculator personal.
- Daca au, nu stiu sa il foloseasca.
- Daca stiu sa il foloseasca sunt prea comozi sa o faca.
- Nu stiu sa foloseasca o statie totala
- Daca masoara un teren, o fac cu ruleta, iar daca vin eu cu aparatul din urma lor si fac ridicare la vecinul celui intabulat deja cu ruleta, mi se spune tot mie sa fac rectificare, ca asta e deja intabulat, ca e masurat corect, adica tot ei sunt cu gura mare.
Si totusi acesti oameni fac Carti Funciare, au stampila si drept de semnatura, iar pe langa toate astea, fura painea de la gura altuia, in sensul ca:
- o documentatie cadastrala costa 1000 lei ( sa zicem )
- eu care am firma, aparatura si angajati, cer pretul asta de 1000 lei.
- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia, dar totusi e P.F.A si cere 500 de lei, ca lui ii ajung banii astia. Din astia 500 de lei, imi da mie 50 de lei ca sa ii fac masuratoarea si documentatia tehnica, iar el de 450 de lei semneaza cererile de inscriere in cartea funciara si pune o stampila.
- oamenii, in general de pe la sate, vorbesc intre ei si urmatorii clienti in loc sa vina la tine ca esti inginer cu diploma, se duc la pensionarii astia care au fost dati afara din armata cu calificare de topograf, ca e normal: tu cu firma ei 1000 lei, iar ala care nu face nimic ia la jumatate.

Daca sunt printre co-forumisti "Ingineri Clandestini" sa nu ia in consideratie post-ul acesta, persoanele de fata se exclud  :zzz:

AlexGIS

#9
Citat din: symplu- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia,

Ai vrut sa spui "cu cadastrul", nu?

bad wolf

#10
Citat din: AlexGIS
Citat din: symplu- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia,

Ai vrut sa spui "cu cadastrul", nu?

Crezi , cumva, ca exista cadastrul fara topografie??
Sper sa gasesc cararea corecta !

symplu

@AlexGIS, cred ca m-am exprimat corect, daca ma insel, imi cer scuze.

AlexGIS

#12
Citat din: bad wolf
Citat din: AlexGIS
Citat din: symplu- ei, vine un "nea" de asta care nu are nici o legatura cu topografia,

Ai vrut sa spui "cu cadastrul", nu?

Crezi , cumva, ca exista cadastrul fara topografie??

Vroiam sa subliniez faptul ca, daca o persoana are legatura cu topografia, nu inseamna neaparat ca stie cadastru.

Mit

Doresc tuturor sa faca numai si numai topografie si niciodata, dar niciodata cadastru (sa nu se-nerveze cu OCPI-urile, primariile, suprapunerile... etc) :nod:

AlexGIS

#14
Citat din: MitDoresc tuturor sa faca numai si numai topografie si niciodata, dar niciodata cadastru (sa nu se-nerveze cu OCPI-urile, primariile, suprapunerile... etc) :nod:

Suprapunerile invrajbesc autorizatii. :rotfl: Oricum, pana la alegeri e gata si cu cadastrul pe Romania. Pana la alegeri, zic.