probleme avizare OCPI Suceava - minim 4 puncte-retea GPS

Creat de kpra, Mar 06, 2009, 03:09 PM

« precedentul - următorul »

kpra

Am probleme cu avizarea a 2 lucrari la OCPI Suceava (2 lucrari de drumuri judetene). In Nota de Completare mi se spune: "Sa efectuati o indesire a RGS (consultati Ordinul 534/2001 al MAI), nu un transcalcul; daca nu ati gasit punctele solicitate si prevazute in aviz, se pot solicita OCPI Suceava alte puncte care sa suplineasca necesarul pentru o incadrare in sistemul de proiectie (minim 4 puncte);"

Mi se face trimitere la Ordinul 534/2001 al MAI, unde intradevar se spune ca "În configuraţia reţelei geodezice de îndesire vor fi incluse cel puţin 4 puncte din reţeaua geodezică de sprijin, astfel încât poligonul format să încadreze toate punctele reţelei de îndesire",dar inspectorul face abstractie de Decizie_GNSS / 2009, de pe siteul A.N.C.P.I. care spune ca: "Reteaua geodezica de ridicare va fi incadrata in RGN-GNSS prin minim 2 puncte (2 statii GNSS permanente, 2 borne clasa B sau C, o borna si o statie GNSS permanenta)".

Mi se cere sa refac reteaua GPS, si determinarea ei din minim 4 puncte, care implica timp si bani (eu nefiind din Suceava, ci din Bucuresti), si care duce la schimbarea coordonatelor intregului proiect.  Eu nu am folosit 4 puncte ci 2 pentru realizarea retelei, iar transcalculul s-a facut cu TRANSDAT. Pentru prima lucrare - o borna clasa B si o borna clasa C, iar pentru a 2 a lucrare am folosit o statie GNSS permanenta si o borna ordinul I.

Daca poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna daca au dreptate sau nu, il rog sa posteze.

Scuze daca n-am postat unde trebuia, rog un moderator sa mute topicul daca e cazul.

p.s. Nu mai zic ca m-au pus sa fac cerere "de a desfasura activitati de cadastru si topografie pe teritoriu administrativ al judetului Suceava", de parca nu-s autorizat ANCPI ci autorizat doar in scara mea de bloc; si ca imi cer sa ma inregistrez la Serviciul Arhiva si Informatica a OCPI Suceava, pentru a primi un cont pe serverul lor cu username si parola (unde trebuie sa trimit dxf_uri, CP_uri si reperajele bornelor intr-un programel local gen generare CP, etc), dar nimeni nu vrea sa-mi faca cont!

advex

1. Fiecare oficiu are reguli proprii, trebuie sa intocmesti documentatia dupa cerintele inspectorului altfel te prinde vara pe la Suceava!

2. Atentie: TRANSDAT nu este implementat oficial la Suceava, este posibil ca rezultatele obtinute la prelucrare sa nu fie corecte.

3. Decizia nr. 1 http://ancpi.ro/images/Decizie_GNSS.pdf  trebuie respectata.

4. Apeleaza la ajutorul unui localnic pentru operativitate.

John Doe

Da, cam asa trebuie sa faci. Si cam asa stau lucrurile. Nu te agata prea mult de Decizia nr. 1/2009, zic eu.

bad wolf

Daca se poate "localnicul" sa aiba oarece functie la OCPI Suceava.
Cu asta trebuia inceputa lucreea ! De tinut minte pentru alta data !
INCA CEVA: E PENTRU PRIMA DATA CAND AUDA CA PENTU DRUMUDI JUDETENE SE CERE AVIZUL OCPI !
MULTA BAFTA !
Sper sa gasesc cararea corecta !

advex

bad wolf:



Prietenul tau de pe Valea Prahovei dupa ce a intalnit un topograf!

klu_naravas

:rotfl:
ce rau esti advex :)))

Modificat de klu_naravas (06-03-2009 18:56:39)

mariancornel

Imi pare rau dar nu ai dreptate. am fost si eu la suceava, tot din bucuresti sunt. Dar eu am scapat mai eftin, pentru ca am promis ca nu mai fac . Adica nu mai fac nici lucrari in Suceava, nu mai incalc nici regulamentul.
Pentru inregistrarea lucrarilor e ca la bucuresti, daca n-ai user si parola, ai venit degeaba. Si de asta am scapat , la momentul respectiv, pentru ca aveam si un prieten pe interior, m-am mai rugat de ei, stiti sunt de la bucuresti, n-am stiut, etc.
Transdatul nu poti sa-l folosesti decat acolo unde e implementat. Oricum poti sa-ti dai seama din asta pt ca la interfata lui are si 2 ferestruici care-ti dau precizia transformarii, si asta nu-i deloc buna in zonele neacoperite de program.
In rest, teoretic, trebuie 4 puncte ca sa-ti faci incadrarea la retea. practic din toate OCPi pe unde am fost, doar aci la Suceava, am gasit oameni intr-adevar calificati sa-ti verifice o lucrare cu GPS, sa stie sa citeasca o anexa 15, si sa-si dea seama daca e fabricata.
Imi pare rau, dar trebuie sa mai pierzi niste timp si bani. Numai bine.

mariancornel

Imi pare rau dar nu ai dreptate. am fost si eu la suceava, tot din bucuresti sunt. Dar eu am scapat mai eftin, pentru ca am promis ca nu mai fac . Adica nu mai fac nici lucrari in Suceava, nu mai incalc nici regulamentul.
Pentru inregistrarea lucrarilor e ca la bucuresti, daca n-ai user si parola, ai venit degeaba. Si de asta am scapat , la momentul respectiv, pentru ca aveam si un prieten pe interior, m-am mai rugat de ei, stiti sunt de la bucuresti, n-am stiut, etc.
Transdatul nu poti sa-l folosesti decat acolo unde e implementat. Oricum poti sa-ti dai seama din asta pt ca la interfata lui are si 2 ferestruici care-ti dau precizia transformarii, si asta nu-i deloc buna in zonele neacoperite de program.
In rest, teoretic, trebuie 4 puncte ca sa-ti faci incadrarea la retea. practic din toate OCPi pe unde am fost, doar aci la Suceava, am gasit oameni intr-adevar calificati sa-ti verifice o lucrare cu GPS, sa stie sa citeasca o anexa 15, si sa-si dea seama daca e fabricata.
Imi pare rau, dar trebuie sa mai pierzi niste timp si bani. Numai bine.

kpra

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa renunt la lucrare, ca sa nu mai pierd si alti bani.

mariancornel

N-am zis sa renunti. Intr-o saptamana de stat pe acolo (inclusiv drumul 2 zile dus intors) cred ca se poate rezolva.

dangolesti

#10
Citat din: advexbad wolf:

http://www.imagehost.ro/pict/0618471649b15394dd48e.gif

Prietenul tau de pe Valea Prahovei dupa ce a intalnit un topograf!
da, da' topograful era dupa o vizita la OCPI Prahova. :wink2:

dora3mira

Ajutorul pe care un topograf de-acolo ti-l poate da ...eu cred ca ar fi solutia, cum ti-a spus Advex.
Un caz similar am avut cu o firma din Iasi care m-a contactat pentru a le rezolva problema trimiterii cp-ului si a dxf-ului . Din pricina ca nu reuseau sa-si creeze cont am folosit contul meu si in plus am mai facut "efortul" de a anunta inspectorul ca in contul meu va gasi acele informatii - desi atasasem si dovada trimiterii la documentatia respectiva.
Nu stiu ce sa zic... Poate ai bafta de a da peste un coleg inimos...totusi !

sagy

Oki...inca o victima :rotfl:
Faza cu ocpi suceava e mai complicata si multi se plang, inclusiv "localnicii".. chiar vb cu un  nenea din iasi cu o lucrare prin brodina (care are regim de carte funciara), ca s-ar putea sa isi faca pasaport..
deci kpra, da-mi un mesaj privat cu problemele tale si o sa incerc sa te ajut cu exemple si sfaturi.