Problema TPS 1203

Creat de IKar, Aug 16, 2012, 06:17 PM

« precedentul - următorul »

IKar

Salut, am o problema cu statia TPS 1203+ cand incerc sa dau "export to" pe cardul CF a datelor masurate imi apare: "No format file has been selected", You must first create a format file in Leica Geo Office and then transfer it to the intrument" Am instalat LEIca Geo Office dar imi apare "unnable to communicate with the sensor". Am instalat prolificul am pus acelasi port si in aparat si in pc.....

adrianc

Iti cere sa selectezi formatul in care vrei sa exporti.
Tu ce formate ai incarcate pe statie?
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

http://www.fileshare.ro/80115321529.6" target="_blank">http://www.fileshare.ro/80115321529.6
Acestea sunt formatele oferite de Leica Geosystems pe site-ul de suport. Daca te ajuta vreunul il poti uploada pe statie.
La muncă! nu la întins mâna.

IKar

ca sa pun fisierele pe statie trebuie sa conectez aparatul ?! sau le pun pe CF si dau impot de pe undeva. Daca trebuie sa conectez aparatul acolo e problema ca nu reusec ....

adrianc

La campul Format File alegi ce ti-am zis.
Scuze ca am scris atatea posturi.


319/240px 22.7KB
La muncă! nu la întins mâna.

IKar

ce ai trimis tu pun pe CF (pe card) sau trebuie sa conectez statia pe cablu si dau import

IKar

ma poate ajuta cineva cu descarcarea dintr-un TPS1203 pe cablu RS232....

Modificat de IKar (17-08-2012 17:42:49)

adrianc

E mai simplu sa le pui pe CF si sa le importi de acolo in memoria statiei.
Abia apoi le poti folosi.
E simpla si conectarea. Iti trebuie un calculator cu sistem de operare pe 32 de biti (daca nu, merge si pe 64) cablu, statia si Leica Geo Office. In Leica Geo Ofiice dai click dreapta pe port si selectezi tipul de aparat.
In 90% din cazuri e suficient. Daca nu, ai numarul meu pe privat.
La muncă! nu la întins mâna.

cadian

Ikar. Pot sa te ajut eu cu descarcarea aparatului.
Fisierul rezultat din descarcare este de forma:
Daca crezi ca e ok pentru tine o sa iti spun, ca daca nu e ok nu are rost sa scriu degeaba.


581/363px 53.8KB

raulsima

buna ziua.am o mica problema.vreau sa fac o trasare in coorodnate snu stiu sa activez optiunea aceea prin care aparatul se orienteaza exact pe punctul pe care urmeaza sa-l trasez a.i eu sa castig timp. va multumesc.