Probleme la un TCR 805

Creat de simy_topo, Iun 08, 2012, 04:29 PM

« precedentul - următorul »

simy_topo

Buna ziua

Am urmatoarea problema la un Leica TCR 805:

Cam o data pe saptamana nu vrea sa mearga la viteza ei obisnuita respectiv apas pe o tasta si astept 15 sec sa percuteze. Merge ca si cum ar fi inreluare :).
O dau jos de pe trepied o pun in cutie astept 10 min si dupa merge.
Temperatura afara nu e ridicata si nici in umezeala nu sta.

Astept niste pareri, daca cineva a mai patit la fel cum s-a rezolvat si eventual niste costuri.

Va multumes

Modificat de simy_topo (08-06-2012 13:30:39)

simy_topo


Alin B.

ca la orice instrument electronic, problema poate fi de la software sau de la hardware. O reinstalare a firmware -ului ar trebui sa fie suficienta pentru remediere daca problema e de soft. Daca dupa reinstalarea firmware -ului problema persista, atunci ramane de verificat partea de hardware, ceea ce e recomandat sa o faci la o reprezentanta.

simy_topo

Merci Alin B.
La reinstalarea firmware -ului m-am gandit si eu,
Dar sincer mi-e putin teama sa-l reinstalez ca sa nu dea probleme mai mari.
Am uitat sa mentionez ca in statie erau toate job-urile ocupate dar nu pline, cred ca si de aici ar fi o problema.

gude2008

#4
Citat din: simy_topoMerci Alin B.
La reinstalarea firmware -ului m-am gandit si eu,
Dar sincer mi-e putin teama sa-l reinstalez ca sa nu dea probleme mai mari.
Am uitat sa mentionez ca in statie erau toate job-urile ocupate dar nu pline, cred ca si de aici ar fi o problema.

da e posibila treaba cu job-urile. Si eu am patit ceva de genu cu o leica cand am ocupat toate job-urile, mergea mult mai greu.

florinbh

#5
Citat din: simy_topoMerci Alin B.
La reinstalarea firmware -ului m-am gandit si eu,
Dar sincer mi-e putin teama sa-l reinstalez ca sa nu dea probleme mai mari.
Am uitat sa mentionez ca in statie erau toate job-urile ocupate dar nu pline, cred ca si de aici ar fi o problema.

Ai incercat sa o duci la un service autorizat ca sa-ti reinstaleze firmware-ul pe statie ? In majoritatea cazurilor cu asta se rezolva problema.

simy_topo

Am instalat firmware-ul si aceiasi problema o da. Cand temperatura e ridicata merge foarte greu. Azi o duc la baietii de la leica.

florinbh

#7
Citat din: simy_topoAm instalat firmware-ul si aceiasi problema o da. Cand temperatura e ridicata merge foarte greu. Azi o duc la baietii de la leica.

Parca au si in Cluj la tine punct de lucru - e foarte aproape ...  :)

Mit

Cu cat este mai avansata tehnica, cu atat e mai vulnerabila; am un prieten cu o Leica din 1990 si n-a avut niciodata bai.

simy_topo

Si eu am un prieten care are o Leica TC305 din 1999 si merge singurul dezavantaj le ea e ca nu are factor de scara si s-a scorojit un pic vopseaua intr-un loc in rest merge de numa (in santier nu cadastru)

Acuma ramane sa astept sa imi dea un raspuns cei de la Leica ca tare curios sunt de ce merge asa greu ... nu cred ca ii place caldura :)