Ordinul prefectului pentru garaje si balcoane

Creat de allcad, Mar 31, 2010, 02:07 AM

« precedentul - următorul »

allcad

Vin cu un alt subiect la fel de ciudat de care ne lovim la ocpi-ul nostru drag si vreau sa stiu daca ceea ce va povestesc se aplica si in celelalte judete din tara.
Din septembrie-noiembrie 2009 ocpi-ul nu mai accepta intabulari pentru garaje sau extinderi la parter de bloc fara acte de proprietate pe teren, adica in afara de contractul de inchiriere pe care il are omul de obicei cu primaria, cert. de urbanism si aut. de construire , vor in cazul in care terenul este inchiriat de la primarie , ordinul prefectului pe terenul respectiv.
Si asta nu e totul, nu mai accepta nici ridicarea topo in vederea obtinerii ordinului prefectului fara numar postal pentru orice teren, cei de la primarie sunt blocati complet si toate documentatiile de tipul acesta, pentru ca nu inteleg si nu au stabilita o procedura pentru asa ceva.Nu imi pot da numar postal pentru o baterie de garaje situata intre blocuri cum bine stiti ca s-au construit si care nu au o cale de acces legal si fizic  stabilita,adica ajung la garaje fie pe trotuar fie pe spatiul verde , iar cei de la urbanism cer sa le instituim cale de acces pentru a obtine numar postal. EX: Au venit cu cerinta ca pentru a intabula un garaj, trebuie masurata toata bateria de garaje din care face parte, intocmita ridicarea topo pt obtinerea ordinului prefectului pe tot terenul de sub garaje, in numele primariei, idem pentru balcoanele de la parter de bloc care sunt si mai simpatice ca trebuie masurat tot blocul si obtinut numar postal si ordinul prefectului pe suprafata  din balcon ce depaseste cota indiviza pravazuta in contract si apare o nebunie ca apartamentul are o adresa si balconul alta, plus ca oamenii nu sunt datori sa suporte documentatii pentru a obtine primaria acte pe trenuri si in al 2-lea rand dureaza luni de zile toata istoria si poate la bateriile de garaje mai e ceva ca se face odata dar pentru un balcon la parter de bloc este aberant.
Am discutat si dpdv juridic cu mai multi notari si au zis ca acest lucru este o aberatie si o ilegalitate si au sesizat la Uniunea Notarilor Publici acest aspect poate se va rezolva.
Stiu ca suna foarte incurcat ce am scris dar astea sunt cerintele...
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa citit atata "poveste"! :)

djxhouse

allcad...
in aceasi situatie eram si eu...
aveam de intabulat 50 de garaje dar am ramas in urma ca nu putem rezolva.

Din pacate imi pare rau ca noi topografii nu avem pe nimeni sa ne reprezinte. :|
ca merg la primarie, ocpi, notar, prefect... toata lumea ridica din umeri si nu putem face un pas inainte.
iar eu singur.. nu pot castiga

si cel mai tare, ca unii ne iau peste picior, cu un ton de intimidare... ca esti inginer, ce ai facut timp de 4-5-6 ani, esti autorizat, cum nu stii, si alte minuni

 :hi:

allcad

Asa e! Suntem singura profesie care nu are o organizatie sau pe cineva care sa ne reprezinte. Poate asta e si motivul pentru care suntem luati peste picior sau dati deoparte mai ales in randul arhitectilor, proiectantilor, notarilor, etc. Sunt obisnuiti cu "topografi" de duzina care nu au facut altceva decat sa creeza probleme si sa denigreze si mai mult profesia!
Cele bune!

mariancornel

si mie imi pare rau ca la ocpi prahova am depus o documentatie pt cadastru pe ordinu prefectului si mi-au zis ca nu-i bun ca de ce n-am titlu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????????????????
asa ca o sa scriu o scrisoare la ancpi sa vedem ce parere are domnu busuioc de treaba asta.

John Doe


cristea

Am de facut o documentatie cadastrala de inscriere in cartea funciara a proprietatii societatilor comerciale cu capital de stat care au obtinut certificatul de atestare a dreptului de proprietare asupra terenurilor conform H.G.834/1991.
mai precis este vorba de inscrierea incintei unui baraj al CHE pe r.Olt.

detin documentatia topografica avizata care a stat la baza eliberarii certif de atestare a dreptului de proprietate si anexa nr.2 din criteriile nr.2665/1C/311/1992 si copii dupa actele necesare in vederea identificarii societatii comerciale


Concret as vrea sa stiu cam ce anume trebuie sa fac?

Multumesc