plan de incadrare in tarla conf Ord 415 2009 la Bistrita

Creat de simy_topo, Feb 28, 2010, 02:31 PM

« precedentul - următorul »

bad wolf

#15
Citat din: danutzaVa avea bad wolf mai mult de lucru la expertize  :nod:

Ai eva personal cu mine ? Sa stii ca in 2004in iunie, amparasit un ocpi pentru ca nu puteam sa ma suport cee ce se intampla in aceste asezaminte de cultura si meditatie.
Din acceste motive m-am hotarat sa caut lucrari de topografie adevarat (asa-mi place mie sa spun) si am lucrat o perioada la reabilitarea DN 56 A facand consultanat pentru firma MOCHLOS din Grecia(ca PFA ), apoi din 010.01.408, am inceput ca director tehnic al firmei PFANDL & MAYER din Timisoara, sa lucrez pentru firma austriaca PORR la reabilitarea liniei ferate Campina predeal si a reabilitarii Raului Prahova. Lucrez atat ridicari de detaliu pentru proiectare, indesirei de retele, nivelment de inalta precizie cat si trasari pentru predarea amplasamentelor de lucru, firmelor executante.

In ce priveste expertizele judiciare , din iunie 2007 pana in prezent am mai efectuat 12 expertize care mi s-au impus de persoane importante si pentru care patronul mi-a permis sa ma duc sa le efectuez.
Pentru celellalte ca 350 de expertize la care am fost numit si nu am avut posibilitatea sa le efectuez a primit amenzi in valoare cca4500 RON, amenzi care se pot gasi spe site-ul ANAF. Pana acum , prin contestatii judecate de aceleasi instante am reusit sa anulez ccca 2500 ron, si continuii judecatile.
Aa ca sa stii ca, cu toate ca mie imi place , efectiv sa efectuez expertize judiciare si sa dovedesc adevarul,imi este, momentan o sila imensa de modul cum sunt tratati experti de catre instantele de judecata si cand vezi cat de slab sunt pregatiti atat magistratii cat si judecatorii , pr Fond funciar.
De ce nu renunt (poate vrei sa ma intrebi)?
Pentru ca am sustinut un exmen foarte dur  pe 4 martie 2002, iar peste 250 de candidati (nu era concurs), am luat examenul doar 7 si ntamplator am fost al doilea .
Toate cele bune !
Sper sa gasesc cararea corecta !

danutza

Bine d-nu' wolf, REFORMULEZ:

Vor avea expertii topo mai mult de lucru.

Si acum, dezvolt putin: fiecare TP are anexata o schita la PV de punere in posesie.
Actualele planuri parcelare nu tin cont de acele schite. Omul se va duce in instanta, pt. ca el nu mai are aceleasi dimensiuni... ba mai mult, sunt muuulte cazuri unde nu are nici suprafata din TP.  :hi:

Marian

Pt. Romario: Pe linga intabulare(Incheiere si extras) i se da si un "Plan de amplasament" cu coordonatele pe el. Este o procedura deja existenta la oficii.

kod

#18
Citat din: RomarioDe unde mai afla proprietarul unde este terenul, ce dimensiuni are, ce coordonate, daca i se da doar intabularea ???
Bafta!

Pai conform Modif. Ordinului 634/2009 autorizatul are datoria de a parcela terenul, si mai mult de a tarusa fiecare parcela avizata de ospiciu, indicand acest lucru tuturor proprietarilor. Art. 26. lit a)

Citat din: danutzaActualele planuri parcelare nu tin cont de acele schite. Omul se va duce in instanta, pt. ca el nu mai are aceleasi dimensiuni... ba mai mult, sunt muuulte cazuri unde nu are nici suprafata din TP.

Conform Modif. Ord. 634/2009 Art. 26 lit. b) si e), modificarile aduse de orice natura terenului: dimensiune, suprafata, coordonate nu se face decat cu acordul scris al proprietarului. Anexa 5. :hi:

bad wolf

#19
Citat din: danutzaBine d-nu' wolf, REFORMULEZ:

Vor avea expertii topo mai mult de lucru.

Si acum, dezvolt putin: fiecare TP are anexata o schita la PV de punere in posesie.
Actualele planuri parcelare nu tin cont de acele schite. Omul se va duce in instanta, pt. ca el nu mai are aceleasi dimensiuni... ba mai mult, sunt muuulte cazuri unde nu are nici suprafata din TP.  :hi:

Stiu danutza, ti-am mai spus , am lucrat 10 ani la fond funciar, cinci am aplicat direct legile pe la primarii,iar cinci am fost sef birou fond funciar la un ocpi.-nu-ti mai spun toata metodologia care trebuia  aplicata, dar documentatia pentru intocmirea si eliberarea t.p. trebiuie sa contina:
-cpie dupa cererea prind constiurea sau reconstiuirea dreptulyi de proprietate asupra terenului revendicat.
-copie dupa procesul verbal in care s-a discutat cererea respectiva.
-anexa , unde este trecut autorul imobiluli revendicat (daca este defunct  trec si toti mostenitorii legali).
-proces verbal de punere in posesie unde sunt scrise toate parcele -in travilan si separat in extravilan.parcela scrsa trebuie sa cuprinda nr. Tarla . nr , parcela, categoria de flosinta , suprafata , vecinii, in ordinea, N,E, S, V. La finalizare se face untotal pe intravilan , un total pe extravilan, un total general care cuprinde si totalurile pe categorii de folosinta.
Acest Pv este semnat de Presedintele  Comisiei locale(care poate sanu sa fie primarul,l- secretatrul, comisiei , persoana care l-a intocmit si membrii comisiei si sa fie satampilate cu stampila primarului(niciodata cu cea a consiliului local).
--anexa cu schitele parcelelor care cuprin forma parcelei , dimensiunile laturilor(nu cotele asa cum se exprima mai sus un cole-in topografie cota , are alt sens) , numarul de tarla, de parcla, cat, de folosinta, vecinatatile si orientarea (intotdeuna spre nord) si acesta trebuie sa aiba semnaturile si stampila la fel ca PV-ul.
-o copie a planului cadastral la scaa 1/2000 sau 1/5000 , editia 1985-1987 cu amplasarea corecta a fiecarei parcele.si acesta trebuie sa aiba semnaturile si stampila la fel ca PV-ul.
Aceste documente se fac in trei exemplare
-unul la comisia locala, =unul la comisia judeteana care ramane in arhiva OCPI(unde se si scrie T.P. si unde ramane si cotorul t.p.
Dupa aceea se semneaza de persoanele indreptatite (scrie pe el) , se inregidtreaza la OCPI si apoi pe baza de semnatura se preda la Comisia locala de unde este predat proprietarului ,IMPREUNA CU EXEMPLARUL TREI AL DOCUMENTATIEI !

In concluzie, parcelarile acesteea care se fac acum cu firme trebuie sa transpuna in teren t,p, asa cum au fost emise , nu sa faca parcelari dupa capul lor, sau al noului primar.
Trebuie sa se stie ca activitatea Comisiei locale are continuitate dela infiintare in 1992  ,indifwerent ca e mai schimba , unii dintre mebri ei sau primarul ,ori secretaru.
Nu se pot prevala de zicala:
"Nu stiu, Nu ma Intereseaza, Nu eu eram atunci primar."

Adevarul, insa,  este ca legile fondului funciar au fost aplicate dupa ureche , nu au fosr aplicate unitar in toate judetele.
Rezolvarea finala probabil se va rezolva de catre strane[potii nostii.
Pana atunci: SUCCES IN ACTIVITATE !
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf

#20
Citat din: kod
Citat din: RomarioDe unde mai afla proprietarul unde este terenul, ce dimensiuni are, ce coordonate, daca i se da doar intabularea ???
Bafta!

Pai conform Modif. Ordinului 634/2009 autorizatul are datoria de a parcela terenul, si mai mult de a tarusa fiecare parcela avizata de ospiciu, indicand acest lucru tuturor proprietarilor. Art. 26. lit a)

Citat din: danutzaActualele planuri parcelare nu tin cont de acele schite. Omul se va duce in instanta, pt. ca el nu mai are aceleasi dimensiuni... ba mai mult, sunt muuulte cazuri unde nu are nici suprafata din TP.

Conform Modif. Ord. 634/2009 Art. 26 lit. b) si e), modificarile aduse de orice natura terenului: dimensiune, suprafata, coordonate nu se face decat cu acordul scris al proprietarului. Anexa 5. :hi:

Kod, tot ce se face acum este ilegal.
Ca sa intabulezi , trebuie mai intai sa pui in posesie , sa aplici legile fonului funciar.
Tot ce se face acum va genera o multime de procese.
\Sau se fac aceste intabulari numai acolo unde sunt interese primind comasarile , interesele celor cu bani multi si care stiu pe unde se va construi o autostrada , o cale ferata, ceva ferme agricole.
Pentru astia nu mai conteaza nimic..
Si REvin:\Ordinele oricarui ministru sau oice este el (presedinte ocpi) nu poate modifica o lege organica !
Sper sa gasesc cararea corecta !

Romario

bad wolf a scris:
Kod, tot ce se face acum este ilegal.
Ca sa intabulezi , trebuie mai intai sa pui in posesie , sa aplici legile fonului funciar.

Din moment ce s-a semnat Pv de punere in posesie de proprietari din acel moment acestia sunt legal pusi in posesie de comisia locala.(prin anii 2000 sew faceau si vanzari-cumparari doar pe baza PV-ului).
Problema este daca este corect sa intabulezi un act fara cererea proprietarului si fara sa ai siguranta ca omul e de acord cu acel amplasament, daca mai este in viata, etc..
Asa cum stiti si voi foarte, foarte rar comisiile locale efectiv traseaza in teren terenurile din titlu, in principal pt. ca nu au oameni, iar cei care sunt sunt ffff prost platiti (~600 ron pe luna). Cate primarii au aparate, ei nu au nici macar o ruleta de 50 m, asa ca ...
Si daca ar fi asa de ce nu se intabuleaza direct (sau acorda nr. cad.) pentru toate parcelele pentru care exista plan parcelar avizat.
Bafta!

Romario

Pt. Marian: Nu ti se da din pacate nimic dpdv tehnic, asa spune adresa de la ospiciu. Trebuie sa te prezinti doar cu actele la BCF. Obtii extras de plan parcelar cu cerere separata.
O sa fie interesant sa vezi notarii citind un plan parcelar si cautand sa scrie in act vecinatatile, care e nordul si dimensiunile.
Bafta!

Modificat de Romario (07-03-2010 22:29:29)

bad wolf

#23
Citat din: Romariobad wolf a scris:
Kod, tot ce se face acum este ilegal.
Ca sa intabulezi , trebuie mai intai sa pui in posesie , sa aplici legile fonului funciar.

Din moment ce s-a semnat Pv de punere in posesie de proprietari din acel moment acestia sunt legal pusi in posesie de comisia locala.(prin anii 2000 sew faceau si vanzari-cumparari doar pe baza PV-ului).
Problema este daca este corect sa intabulezi un act fara cererea proprietarului si fara sa ai siguranta ca omul e de acord cu acel amplasament, daca mai este in viata, etc..
Asa cum stiti si voi foarte, foarte rar comisiile locale efectiv traseaza in teren terenurile din titlu, in principal pt. ca nu au oameni, iar cei care sunt sunt ffff prost platiti (~600 ron pe luna). Cate primarii au aparate, ei nu au nici macar o ruleta de 50 m, asa ca ...
Si daca ar fi asa de ce nu se intabuleaza direct (sau acorda nr. cad.) pentru toate parcelele pentru care exista plan parcelar avizat.
Bafta!

Se pare ca, totusi, incepi sa pricepi ca ce se intampla cu aceste sa zise intabulari si inscrieri in cf este o mare prostie pe langa o mare ilegalitare !
Sper sa gasesc cararea corecta !

malakai

pentru plan de incadrare in tarla ... respecta tot ce scrie in Ord.634/2006 cu mod si compl ulterioare si nu o sa ai necazuri ... daca e sa ai probleme ... trimite o adresa la ANCPI si anexeaza respingerea facuta si documentatia depusa (in copie) si solicita-le un punct de vedere sa-ti zica de ce ai primit respingerea ...

cipriangrigoras


                  ma poate ajuta cineva, daca se poate cu un plan topo, cu nomenclatura L-35-106-C-c?
E pe judetul Tulcea
Va multumesc
 E-mail