plan de incadrare in tarla conf Ord 415 2009 la Bistrita

Creat de simy_topo, Feb 28, 2010, 02:31 PM

« precedentul - următorul »

simy_topo

Intrebarea mea este daca a dupus cineva o documentatie cadastrala care sa contina si «planul de incadrare in tarla» in jud. Bistrita Nasaud si daca documentatia a fost avizata favorabil.

   Intreb aceasta deoarece am o lucrare care necesita «plan de incadrare in tarla», lucrare care se incadreaza la:

    "Art. 26. - (1) Prin exceptie de la prevederile art. 26, la receptia documentatiilor cadastrale pentru imobile situate in extravilan unde nu exista plan parcelar in arhiva oficiului teritorial sau a primariei, acesta va fi inlocuit cu un «plan de incadrare in tarla», pe care sunt reprezentate limitele tarlalei, limitele imobilelor care au numere cadastrale anterior atribuite, limitele imobilului in cauza si orice alte detalii fixe din teren. "
     
    Drept urmare am depus o cerere la OCPI Bistrita in care am cerut conf. Ord. 415/2009 urmatoarele:
"Art. 26. - (1) In aplicarea art. 261, oficiile teritoriale vor pune la dispozitia persoanelor autorizate, cu titlu gratuit, in baza solicitarii de informatii, urmatoarele:
   a) limitele tarlalei in format .dxf, determinate prin masuratori (daca exista in arhiva) sau digitizate de pe ortofotoplan;
   b) geometriile imobilelor anterior receptionate in format .dxf;
   c) lista titlurilor de proprietate aferente tarlalei."

   Iar ca raspuns de la OCPI Bistrita am primit o lista in format analog a tuturor parcelelor inscrise in cartea funciara din acea tarla, nu am primit nici macar .dxf-ul care sa contina conturul tarlalei (pe zona respectiva nu exista planuri la 5.00).
   Mentionez ca ridicarea am efectuat-o conf. definitiei din Ord. 415/2009 Art. 1 respectiv am ridicat toate detaliile situate intre 2 drumuri si 2 santuri respectiv
 "- tarlaua este diviziunea cadastrala tehnica a unitatii administrativ-teritoriale delimitata prin detalii fixe, identificabile in teren, care nu sufera modificari in timp, cum ar fi cai de comunicatie, ape, diguri etc."
   
Multumesc si astept vesti din partea celor care au trecut pe  la BN.

Nota:
Cunosc modul de intocmirea a planului de incadrare in tarla pe judetele Cluj, Alba si Maramures


266/303px 15.1KB

Modificat de simy_topo (28-02-2010 14:31:43)


mariancornel

eu n-am trecut pe acolo, dar pe aci pe la judetu ilfov articolu asta nu exista, chiar daca exista planuri 1:5.000. chiar daca e semnat de primar, planu de incadrare in tarla nu e acceptat de ocpi - te trimite sa faci avizarea planului parcelar. :x

simy_topo

Multumesc mariancornel
Pai sunt curios daca a depus cineva atunci si un plan parcelar pentru avizare si mai ales daca a fost avizat.

John Doe

In toate regulamentele scrie ce patim noi daca nu facem ce spune OCPI, dar chiar nu-mi aduc aminte sa scrie undeva ce sa facem daca OCPI nu face ce scrie in regulament. Atunci, probabil se aplica regula generala ca e bine numai daca merge cu lucrarea cine sau cum trebuie.
Daca aflu cum se face pe la Arad, o sa va spun.

danutza

Pai vezi la firmele care au castigat licitatiile pt. executare planuri parcelare  :hi:

Ionica34

Da, ar fi o idee sa aflam si noi cum au facut planurile parcelare.
Nu de alta, dar eu am facut un parcelar pe la Ostrov, la inceputul lui 2009, si nici pana in ziua de azi, primarul nu putut sa-mi dea toate actele pentru a intocmii planul parcelar.

simy_topo

Citat din: danutzaPai vezi la firmele care au castigat licitatiile pt. executare planuri parcelare  :hi:
Pai cine a castigat licitatiile pentru executarea planurilor parcelare s-au incadrat la alte criterii de intocmire a planurilor respectiv caietul de sarcini in care scrie cum si ce trebuie facut (stiu asta deoarece am intocmit planurile parcelare pe UAT Galda de Jos jud Alba lotul 9).
Si firmele care au castigat licitatiile pe Bistrita N parca sunt acelea care fac si cadastrul general.

Merci oricum de idee.

simy_topo

Citat din: Ionica34Da, ar fi o idee sa aflam si noi cum au facut planurile parcelare.
Nu de alta, dar eu am facut un parcelar pe la Ostrov, la inceputul lui 2009, si nici pana in ziua de azi, primarul nu putut sa-mi dea toate actele pentru a intocmii planul parcelar.

Pai am executat 26 de planuri parcelare in lotul 9 jud. Alba, dar aproape toate informatiile ne-au fost puse la dispozitie de catre OCPI, respectiv planuri la 5.000, inclusiv planuri in curbe de nivel, ortofotoplanuri, hartile silvice, toate titlurile de proprietate emise in format *.pdf si o baza de date cu titlurile de proprietate (la OCPI Alba Iulia am vazut o baza de date ff "faina" in care aveai toate informatiile despre proprietar si de toate inclusiv vecini si altele), de la primarie am luat si am scanat schitele de punere in posesie (tot OCPI-ul a facut scanarea), dar am gasit in arhiva OCPI schitele de punere in posesie care erau foarte bine conservate.

In cazul licitatiilor pentru planurile parcelare OCPI-ul a fost foarte amiabil (cel putin la Alba Iulia) si cred eu ca si ei au fost constransi sa terminam cu ele cat mai repede sa poata si ei raporta mai departe ca misiunea s-a incheiat cu succes.

Nota:
   Am uitat sa specific ca primaria nu are nici topograf, nici agent agricol singura care stia ceva ce e pe acolo era secretara (de profesie jurista) asa ca am petrecut vreo 2 zile prin dulapurile primariei)

Modificat de simy_topo (01-03-2010 20:38:45)

bradu13

planurile parcelare trebuiau executate de OCPI nu de diverse firme. este si mai scump cu tot felul de topo srl si in plus mai fac si presiuni sa-si ia banii si pe aici ti-e drumul.

simy_topo

#10
Citat din: bradu13planurile parcelare trebuiau executate de OCPI nu de diverse firme. este si mai scump cu tot felul de topo srl si in plus mai fac si presiuni sa-si ia banii si pe aici ti-e drumul.
Da asa ar fi fost frumos fiecare tarla sa aiba cate un plan parcelar frumos in care sa apara cotarile, suprafetele, proprietarul suprafetele din acte cu cele de pe teren sa corespunda, si mai ales sa nu fie 3 TP-uri pe o parcela cum am intalnit eu in zeci de cazuri.
     As vrea sa vad un OCPI care sa faca planuri parcelare (Doamne adu ziua aceeia) sa-i vad cum isi bat capul sa o scoata la un numitor comun si sa aleaga care TP din cele 3 e bun si multe alte ciudatenii care se intalnesc la intocmirea planurilor parcelare.
     Sincer nu cred ca OCPI de fapt ANCPI a iesit scump cu 44 ron/ha si fara sa aiba batai de cap numa sa-l receptioneze si sa-l verifice (daca doriti pot sa va pun la dispozitie caietul de sarcini) iar din experienta presiunea vine dinspre OCPI spre SRL ca sa poata raporta misiunea indeplinita.
     Asta in legatura cu planurile parcelare luate prin licitatie de la OCPI, iar la planul de incadrare in tarla sau planul parcelar credeti-ma ca nu am nici o placere sa-l fac, ce frumos ar fi sa merg la primarie sa le zic un "buna ziua" sa depun o cerere si copia TP-ului si sa-mi de-a un extras de plan parcelar si sa-l atasez documentatiei

Modificat de simy_topo (01-03-2010 23:44:58)

John Doe

Am auzit ca unele firme care au castigat licitatiile au facut parcelarile fara sa tina cont de niste amanunte, de exemplu drumuri care mai sunt sau nu ori nu mai sunt pe acolo, taluzuri si tufarisuri acum arate, directii de parcelare in teren si altele. Probabil din cauza informatiilor deficitare puse la dispozitie si a termenelor foarte scurte.
Asta ar fi cum ar fi, dar s-ar putea ca dupa toate parcelarile astea, oamenii sa mearga la cartea funciara cu actele si o cerere si sa i se faca întabularea direct, fara nici un topograf. Voi ati auzit ceva despre asta ?

Modificat de John Doe (02-03-2010 07:56:49)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

danutza

Va avea bad wolf mai mult de lucru la expertize  :nod:

Romario

Va sfatuiesc sa verificati la teren parcelele din aceste planuri parcelare facute prin licitatie. Avand in vedere ca au ramas tarlalele cu probleme (in spatele intravilanului si cu vii) si ca sa stii sa masori inseamna doar 10% dintr-un astfel de plan, restul fiind informatie si interpretare, pe unde lucrez eu doar tarlalele din camp au fost receptionate de ospicii, restul fiind respinse de primarii sau ospicii.
Eu altceva nu inteleg.
De unde mai afla proprietarul unde este terenul, ce dimensiuni are, ce coordonate, daca i se da doar intabularea ???
Bafta!