Tarifare OCPI buna sau gresita

Creat de dora3mira, Ian 30, 2010, 02:59 AM

« precedentul - următorul »

MNC

multumesc dora de intentia de-a ma ajuta.0720217615

mihailavram

#16
interesant modul de aplicare a E-terrra
http://www.ancpi.ro/images/eterra.jpg
adica cei care l-au gandit nu-l folosesc

dora3mira

Da, interesant...Dar si mai interesant este faptul ca am fost nevoita sa platesc acei 120 lei pentru un cod fantoma - fara temei legal - insa cat se poate de activ in programul eterra. Am nota de completare in care mi se explica ce a de facut, copie dupa cele doua chitante - una pe cod 2.5.2 - perfect legal si una pentru codul 2.5.4. aparut in eterra din neatentia unui programator?!
Ca sa-i recuperez ....cam cate luni de zile sau ani....preconizati ?
Aveam alternativa de a ma incapatana sa nu platesc si sa astept respingerea.
Ca sa nu tin clientul pe loc, am platit si un gust amar plin de dezamagire la adresa OCPI ma face sa spun ca din sistem lipsesc oamenii care stiu si nu se feresc sa-si asume responsabilitati.
Insist sa solicit informatii din tara despre existenta unor cazuri similare.
Iar daca aveti la dispozitie un temei legal, am rugamintea de a-mi trimite o copie dupa acea circulara, nota, HG sau ce o fi ....

bad wolf

#18
Citat din: dora3miraDa, interesant...Dar si mai interesant este faptul ca am fost nevoita sa platesc acei 120 lei pentru un cod fantoma - fara temei legal - insa cat se poate de activ in programul eterra. Am nota de completare in care mi se explica ce a de facut, copie dupa cele doua chitante - una pe cod 2.5.2 - perfect legal si una pentru codul 2.5.4. aparut in eterra din neatentia unui programator?!
Ca sa-i recuperez ....cam cate luni de zile sau ani....preconizati ?
Aveam alternativa de a ma incapatana sa nu platesc si sa astept respingerea.
Ca sa nu tin clientul pe loc, am platit si un gust amar plin de dezamagire la adresa OCPI ma face sa spun ca din sistem lipsesc oamenii care
Insist sa solicit informatii din tara despre existenta unor cazuri similare.
Iar daca aveti la dispozitie un temei legal, am rugamintea de a-mi trimite o copie dupa acea circulara, nota, HG sau ce o fi ....

Dora,
 La o discutie , pe care a avuto ,unul din prietenii nostri de pe acest forum , cu doua persoane din conducerea ANCPI , la intrebarile lui , i s-a raspuns , citez:"pentru orice respingere sau nota de completare solicitati in scris TEMEIUL LEGAL petru ceea ce se solicita.Si daca nu pot sa prezinte asa ceva actionati in judecata in Contrencios judiciar".
In legatura cu oamenii care " stiu si nu se feresc sa-si asume responsabilitati" , dar lipsesc de la ocpi , ti-am mai spus : eu am lucrat la ocpi si am plecat (prin intelegerea partilor) si in acest moment nu m-as intorce in conditiile in care functioneaza in prezent ocpi-urile. Ai inteles , sunt convins, de prefer sa fac lucrari care nu au legatura cu ANCPI.
In ceeace priveste recuperarea banilor  de la ocpi , tine de domeniul sf, probabil timpul este de ordinul erelor geologige.
Oricum ,eu iti doresc bafta.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Bad wolf, cand vii din Golf, adu-mi un baril de petol masurat de tine  :rotfl:  :hi:

bad wolf

#20
Citat din: MitBad wolf, cand vii din Golf, adu-mi un baril de petol masurat de tine  :rotfl:  :hi:

Sper , inca, sa obtinem vizele , dar dupa ultimele declaratii ale lui Berlusconi(sper ca am scrs corect) facute la Tel Aviv ,s-au cam imputit relatiile dintre Italia si unele tari din Golf  (respectiv Iranul) si nu se stie ....

Stii ceva , metode topografice pentru a masura lichidele stiu doar "unii geodezi" (ex. cei care au castigat licitatia cu directia cimitirelor) . Topografii obisnuiti , asa ca noi, nu au asemenea pretentii.

Iti propun o vizita pe: www. gisromania.ro , exista si acolo un forum interesant.
Bafta.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Claudiu

#21
Citat din: dora3miraPentru o documentatie care modifica suprafata terenului si limitele ( caz care aproape mereu presupune cuplarea acestor doua operatiuni) - mi s-a solicitat sa achit la OCPI doua coduri 252(120 lei) si 254(120 lei) = 240 lei total , deoarece programul de tarifare la care faceau referinta cei care inregistreaza lucrarile la OCPI - desparte aceste operatiuni in doua coduri , netinind cont de Ordinul 39/06.04.2009 si publicat in MO nr 253/16 aprilie 2009 - unde aceste operatiuni se gasesc reunite in codul 252 ( 120 lei) iar codul 254 ....nici nu mai exista !

Va rog, in functie de locatia unde ati depus dosare similare , sa-mi transmiteti care sunt codurile pe care ati platit si care a fost suma pe care ati platit-o .

Claudiu

#22
Citat din: dora3miraPentru o documentatie care modifica suprafata terenului si limitele ( caz care aproape mereu presupune cuplarea acestor doua operatiuni) - mi s-a solicitat sa achit la OCPI doua coduri 252(120 lei) si 254(120 lei) = 240 lei total , deoarece programul de tarifare la care faceau referinta cei care inregistreaza lucrarile la OCPI - desparte aceste operatiuni in doua coduri , netinind cont de Ordinul 39/06.04.2009 si publicat in MO nr 253/16 aprilie 2009 - unde aceste operatiuni se gasesc reunite in codul 252 ( 120 lei) iar codul 254 ....nici nu mai exista !

Va rog, in functie de locatia unde ati depus dosare similare , sa-mi transmiteti care sunt codurile pe care ati platit si care a fost suma pe care ati platit-o .


410/580px 48.4KB

Claudiu

#23
Citat din: dora3miraPentru o documentatie care modifica suprafata terenului si limitele ( caz care aproape mereu presupune cuplarea acestor doua operatiuni) - mi s-a solicitat sa achit la OCPI doua coduri 252(120 lei) si 254(120 lei) = 240 lei total , deoarece programul de tarifare la care faceau referinta cei care inregistreaza lucrarile la OCPI - desparte aceste operatiuni in doua coduri , netinind cont de Ordinul 39/06.04.2009 si publicat in MO nr 253/16 aprilie 2009 - unde aceste operatiuni se gasesc reunite in codul 252 ( 120 lei) iar codul 254 ....nici nu mai exista !

Va rog, in functie de locatia unde ati depus dosare similare , sa-mi transmiteti care sunt codurile pe care ati platit si care a fost suma pe care ati platit-o .


410/580px 70.6KB

John Doe

claudiu, nu trebuie sa postezi de mai multe ori. O data si bine e perfect. Daca ai postat ceva din greseala, exista butonul "Modificati".

Modificat de John Doe (26-04-2010 08:08:10)

advex

#25
Citat din: John Doeclaudiu, nu trebuie sa postezi de mai multe ori. O data si bine e perfect. Daca ai postat ceva din greseala, exista butonul "Modificati".

John:
Moderatorul are posibilitatea sa corecteze sau sa stearga postarile gresite!!

John Doe

#26
advex: daca eram moderator la topicul asta, o faceam.