expertiza judiciara

Creat de pietroi, Iul 16, 2011, 01:40 AM

« precedentul - următorul »

pietroi

Buna seara.
Am o problema legata de legalitatea unei expertize judiciare.
La instanta de fond a fost facuta o expertiza judiciara care nu a a fost  contestata de pirita, am castigat, parita a facut recurs si a cerut o noua expertiza in  conditiile in care nu a contestat prima expertiza. Instanta de Apel a acceptat si a cerut o noua expertiza. M-a intreb daca e legal. si daca e legal in ce conditii.
Multumesc.  :hi:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

bad wolf: legat de ultima propozitie din postare: cred ca omul beneficiaza de prezumptia de nevinovatie, nu stiu de ce pui asemenea intrebari. Indiferent de ce banuiesti tu personal.

In instanta, cine vrea neaparat sa conteste contesta tot ce se poate contesta legal, indiferent daca are vreo valoare sau nu. Este logica pierzatorului: hai inca o data, poate se intampla ceva, poate-poate si castig eu...

pietroi

Buna ziua. Nu m-a simt cu musca pe caciula. Expertul numit de instanta de apel a fost vadit partinitor cu pirita, noroc ca am avut un expert parte, obligat fiind de faptul ca parita a cerut pe langa expertul numit de instanta sa aiba sia ea un expert parte.
 Practic la expertiza care a avut loc am avut pe proprietatea mea supusa expertizei trei experti. Expertul parte numit de mine reclamant a gasit o lipsa in terenul meu de 20 mp, la pirita fiind o lipsa de 39 mp(in urma modificarii actelor de vanzare cumparare ale paratei).
Actele piritei s-au modificat de la instanta de fond la cea de apel in sensul ca daca la fond din actele ei reesea ca a intabulat mai mult decat a cumparat, la apel reiese ca a intabulat mai putin decat a cumparat, motivand ca in urma unui contract de alipire notarul a gresit la adunare cu 151 mp?
Acesta este motivul pt,care am intrebat daca este legal sa fie ceruta o alta expertiza.

Anton Pann

In ordonanta 2 privitoare la expertiza tehnica judiciara la
Art. 5. - se mentionaea : Activitatea de expertiză tehnică se poate exercita la alegere de către experţii tehnici, individual sau în societăţi comerciale constituite potrivit legii, care au ca obiect de activitate efectuarea de expertize tehnice.

a_Expertul tehnic ca persoana fizica autorizata poate angaja 1-2 persoane pentru desfasurarea activitatii ?? Aveti ceva detalii privitoare la acesta posibilitate??
b_O firma constituita si autorizata de ANCPI ,(SRL)  poate include in domeniul de activitate si "efectuarea de expertize tehnice " daca are in personalul firmei un expert tehnic judiciar ? ce demersuri ar trebui facute ?

Modificat de Anton Pann (30-08-2011 21:34:47)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !