incepator doresc sfaturi - problema generare cp

Creat de unnimeni, Mai 30, 2012, 03:38 AM

« precedentul - următorul »

unnimeni

Va salut,
Nu va enervati! Nu va suparati! Mai exista si ca mine :)

Am un teren mare ce a fost impartit in multe terenuri.

Majoritatea terenurilor sunt inconjurate de drumuri de acces.

Am o problema cu generarea CP-ului pentru acest proiect.. Mi s-a cerut ca "drumul" (intelegand suprafata rezultata din scaderea suprafetelor loturilor din suprafata initiala ) sa "aiba cp-ul lui"..

Nu prea inteleg clar ce doreste domnul inspector, si oricat mi-am batut capul cu programul GenerareCP se pare ca nu reusesc sa fac acest lucru..

Va atasez un mic exemplu pentru a intelege mai bine ce zic..

Va rog sa imi iertati naivitatea si astept un ajutor :D
Va multumesc!


573/581px 139.5KB

adrianc

Vezi figura de mai jos. Drumul de la mijloc va deveni un al trei-lea lot.
Banuiesc ca ai un teren mare pe care il lotizezi si drumul de la mijloc apare acum, altfel o dam in diverse.

Apropo, avem si sectiunea Cadastru, situatii, rezolvari. Trebuia postat acolo, nu la Software.

Bine ai venit pe forum


581/482px 16.8KB
La muncă! nu la întins mâna.

Mit

In cazul propus de @adrianc vei avea 4 parcele in urma dezlipirii si-ti va trebui PUZ !!!?
Ca sa-ti rezulte 3 parcele, foloseste solutia ca lot1 si lot2 sa fie enclave in lot3 (drum). Vezi tutorialul de constructie a enclavelor de pe site-ul ANCPI-ului.  :hi:

adrianc

Mai era un contur. La naiba. Am crezut ca drumurile laterale sunt drumuri existente. Fa cum zice Mit.
La muncă! nu la întins mâna.

unnimeni

Multumesc Mit,
Acum trebuie sa modific polilinia mea f complexa de drum in din jurul celor 60 si ceva de loturi, dar pare sa mearga solutia..
Multumesc

unnimeni

Asa incepusem si eu sa fac.. dar nu mi-a dat prin cap sa modific coordonatele din CP.. Eu eram la stadiul de tras de punctulete in dxf :)