Schimbare procedura pentru receptia planurilor parcelare

Creat de AlexGIS, Apr 07, 2011, 11:00 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Mari meseriasi... insa fisierul CP a fost gandit de la inceput altfel: pentru o singura parcela, adica sa aiba cati proprietari sunt in TP si un singur contur.
Acuma, l-au actualizat si poti baga mai multe parcele in acelasi fisier, insa nu exista nici o legatura intre proprietari si contururi. Adica n-ai de unde sa stii cati oameni (unul, doi sau mai multi) sunt proprietari pe care parcela.
De ce n-au putut lasa treaba ca inainte, cu câte un fisier de parcela ?

djxhouse

auleu  :x
chiar s-au gandit serios la treaba cu intabularea terenurilor gratis
in acest mod ocpi-ul listeaza doar extrasul CF si cu asta basta
iar autorizatul ramane cu munca  :finger:

John Doe

Poate vor sa faca la loc CAP-urile si de aia se pot baga numai toti proprietarii gramada si nu separat...

djxhouse

in CP-ul 2.78.9 se pot importa mai multe imobile.  :nebun:

John Doe

Mai multe imobile cu mai multi proprietari ? Si stii care imobil al cui este ?
Eu am 2.78.6 si serverul de actualizari nu merge.

djxhouse

downloadeaza de pe net 2.78.8  si dupa aia se actualizeaza singur
dar nu uita inainte sa dezinstalezi 2.78.6  :nod:

John Doe

Mama cuiva a sughitat astazi, am pomenit-o eu...

Dezinstalat, instalat, actualizat. Si tot nu pot sti care parcela a carui dintre proprietari este, daca fac un CP pentru toata tarlaua. Sau gresesc undeva?

PULEIMEN

Totusi la fiecare parcela exista si rubrica mentiuni. Acolo poti sa treci proprietar: xulescu.

John Doe

Da, pot sa trec mentiunea asta dar rubrica aia e pentru altceva. Proprietarul unel parcele nu e asa, o chestiune pe care o trec la observatii. Fisierul arata ca un pachet de carti de joc amestecate, nu e normal.
Nu mai zic nimic acuma de autorii programului, ca sa nu le jignesc inteligenta si sa nu le sughite mamicile...

damaris

eu nu am reusit sa vad acel filmulet, pentru ca nu il pot deschide cu nici un program pe care il am instalat. voi cu ce l-ati deschis?

John Doe

E un fisier AVI, ar cam trebui sa mearga cu un video player obisnuit. Incearca VLC media player, gasesti pe Net.

damaris

din cate stiu eu in momentul cand intocmesti un plan dinasta definitiv, e-terra aloca un nr cadastral pentru fiecare imobil (numere VALABILE 1 AN), pe care inspectorul il trece in acea anexa 21 "tabelul parcelar" si/sau pe tabelul din anexa 20 "planul parcelar".

dupa accea, aceste 2 acte vor fi transmise primariei, iar primaria are datoria sa anunte proprietarii sa se prezinte  (daca vor) la ocpi cu actele pentru a se face inscrierea in cartea funciara.

deci nu prea ma incurca pe mine cu nimic daca in generarea CP exista vreo legatura intre proprietar, acte, si imobile, atata timp cat eu am introdus imobilele in planul parcelar si tabelul parcelar si in generare CP in acceasi ordine (adica nr 1 din plan, sa corespunda cu nr 1 din tabel, si nr 1 din generare) - pentru ca e-terra o sa aloce nr tot in ordinea asta

ca sa fiu mai explicit atunci cand inspectorul solutioneaza cererea, asta inseamna ca s-a deschis cate o foaie funciara pentru fiecare din acel imobil, si i sa alocat un numar cadastral, dar documentatia nu ajunge si pe la cartea funciara ca sa se faca inscrierea actelor si a proprietarilor decat in momentul cand merge omul cu actele pe care le detine.

mentionez ca nu am intocmit inca plan definitiv de cand s-a modificat CP-ul, si nici nu am vazut filmuletul, asa ca , daca am scris vreo prostie imi cer scuze

Modificat de damaris (15-04-2011 14:45:32)