Contributii obligatorii la fondul de pensii pentru PFA

Creat de alin victor, Mai 04, 2010, 11:22 AM

« precedentul - următorul »

alin victor

Stimati colegi de breasla,
Intr-un topic anterior v-am atentionat asupra faptului ca toate persoanele autorizate(chiar daca aveau carte de munca la alta societate) trebuiau sa plateasca la veniturile realizate 6.5 % suplimentar. Se pare ca multi dintre dvs. nu erau in aceasta situatie pentru ca desi comentariul a fost citit, nimeni nu l-a comentat.
Astazi am mai aflat, ca in conformitate cu noua lege a pensiilor, toate persoanele fizice autorizate vor plati obligatoriu 31% contributii la fondul de pensii. Stau si ma intreb: Ce va mai urma? Probabil 5 % pentru ANCPI, sau vreun impozit pe nastere, deces, casatorie, divort, contact s... s.a.m.d.
Facem eforturi zi de zi pentru a ne imbunatati tehnica si cunostintele cu scopul declarat de a realiza lucrari corecte d.p.d.v. tehnic si juridic iar acest efort ne-a costat o parte din sanatatea noastra. Am acceptat si acest lucru pentru ca pana la urma, credeam ca este un efort si in favoarea noastra si a familiilor noastre.
In aceste conditii, cred ca activitatea ca PFA nu mai are viitor. Nu stiu ce sa mai zic..
Chiar nu putem avea nici un cuvant de spus?


djxhouse

ce draguti...   "eroare de redactare" :nebun: