Loc de munca

Creat de geomer_topografie, Ian 30, 2011, 01:50 PM

« precedentul - următorul »

kod

critica ?! eu zic sa incerci cuvinte de genul:
"tragica, jalnica sau poate chiar dramatica" :hi:

Mit

Esenta este ca f. multi topografi nu fac nici 500 EUR pe luna.
Ca o comparatie, un maistru zidar este platit cu min.120Ron/zi x 23 zile = 2760 RON = 670 EUR /luna !!! ... si n-are nevoie de facultate, stampila, OCPI...

topocad.cristi

a tecut si asta cu zidarii si fierarii betonisti platiti cu 200 de lei pe zi. vezi ca ai 2 licitatii in zona cu niste linii electrice si amplasari de stalpi, din pacate prea departe pt mine :|

AlexGIS

Inginer Imbunatatiri Funciare, Topograf autorizat:

http://bit.ly/dVM4N3" target="_blank">http://bit.ly/dVM4N3

adrianab

situatia sta putin altfel decat pare la prima vedere...
Topografii(unii) , cei tineri in speta, doresc sa se angajeze si sa castige multi bani, doar se castiga in meserie.
Angajatorii, doresc topografi cu experienta, dar cu salariu cat mai mic.
Va dau un exemplu cat se poate de elocvent.
In luna februarie am aplicat la un job, ca "topomestrist", la o intreprindere care fabrica hale si poduri rulante...Am fost contactata, m-am dus la interviu.Proba practica, a fost o chestie ...nu a fost proba practica, aparatul era unul decalat, nu era o statie totala, sar nici nivela sau teodolit, era un "teodolit electronic, fara inregistrare" sau o "statie totala, fara carnet", care nu avea jalon si prisma, ci o stafie telescopica, formata din trei segmente din care unul lipsea....:)
La sfarsitul interviului ma intreaba domnul, care nu era de speialitate daca eu lucrez la inaltime, pentru montarea podurilor rulante....la care eu ii spun ca nu este nevoie sa urci pe grinzi la 20 de m , ca sa dai un nivel la montarea unui pod rulant, si ma mai intreaba de salariu, si ii spun omului ca de la 5000 de ron in sus.Postul prevedea naveta, deplasari in tara.
Va spun sincer, ca respectivul domn, care ma intervieva, nu s-a putut aptine, si a pufnit in ras, si m-a intrebat daca nu am gresit suma, voia sa ma intrebe daca nu sunt nebuna.eram ultima persoana la interviu, a 54-a persoana, aveam cea mai mare experienta in domeniu, dar eram femeie.Am aflat dupa cateva zile ca a fost agajat un baitzandru, care iesise de pe bancile facultatii cu jumatate de an in urma, , la un salariu de 1500 de lei...................trageti concluziile!!

kod

...concluzia este ca fiecare sac spart isi gaseste pana la urma petecul ;)
asa este la noi, toti angajatorii vor muzica multa pe bani putini, deci de cat dai atata face !
Si da, este normal ca odata cu trecerea timpului si acumularea experientei, sa-ti cunosti pretul exact pentru munca prestata !

Mit

Adriana, pe tine chiar nu te-as vedea cocotata pe-acolo...  :D
Pune la status ca esti din Lugoj.

Modificat de Mit (08-04-2011 10:01:41)




P.Dan


                  bad post.

Modificat de P.Dan (31-05-2011 19:02:11)