Rectificare titluri de proprietate

Creat de advex, Iul 06, 2012, 04:08 PM

« precedentul - următorul »

advex

Rectificarea titlurilor de proprietate pe cale administrativa se va putea face direct la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara!
info: http://www.7est.ro/stiri/Agenda/16961-Rectificarea-titlurilor-de-proprietate-pe-cale-administrativa-se-va-putea-face-direct-la-Cadastru" target="_blank">http://www.7est.ro/stiri/Agenda/16961-R ... a-Cadastru

Anton Pann

este o decizie care trebuia luata de mult timp, si este un pas inainte in activitatea de cadastru . Consider ca este primul semnal ca ANCPI prin cei ce au decis emiterea acestei hotarari , dovedesc profesionalism si responsabilitate.

djxhouse


bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Ba mai mult, poate genera siuatii in care se vor muta terenuri pe alte amplasamente...
Daca ai schimbat nr. tarlalei, ai schimbat TOTUL. :nebun:

topocad.ana

normal.... liber la sobolanit amplasamentele :)

John Doe

La cate titluri gresite am vazut numai eu, se umpleau instantele ; mai bine sa le corecteze OCPI cu primaria, oricum sunt mai in cunostinta de cauza decat judecatorii. Ca cine le-a gresit... ca de ce... asta e alta poveste decazuta din termen, dar sa ma puna pe mine sa-mi pierd vremea, banii si nervii e chiar aiurea. Cu planurile parcelare ne-au incaltat, ajunge.

Totusi, despre ce e vorba? "Se va putea face" nu-mi spune nimic concret, iar de sperante mi-e plin podul.

bad wolf

Singurele situatii in care este admisa modificare de primarie si oCPi este  pentru aplicarea  L 255/2010 privin Exproprierea pentru utilitate publica.Deocamdata ata.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Anton Pann

Este totusi o HCL, care va scuti multi oameni de procese pentru a corecta o vecinatate trecuta gresit, un nume trecut gresit, radierea unei parcele care este inscrisa in doua TP , un numar cadastral gresit inscris si multe alte situatii . Deci fara avocat, fara expert, cu mai putin timp si bani, doar cu o PFA si acordul celor implicati, comisia locala si judeteana si proprietar s-ar putea solutiona multe din problemele legate de TP.  Asta este partea buna.
Daca totusi se vor face si magariile de care vorbiti, si este posibil, acestea se vor face tot de " PFA si acordul celor implicati, comisia locala si judeteana" , chiar fara existenta acestei HCL, prin documentatii bine ticluite si .... avizate. PFA (angajat sau la Primarie) va fi coada la toporul care taie padurea. Asta este partea rea.

Modificat de Anton Pann (07-07-2012 09:17:55)

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !