Probleme cu TransDat

Creat de marginean, Ian 31, 2012, 12:18 AM

« precedentul - următorul »

marginean

Buna seara,
Am achizitionat un GPS  Leica SR 530 care are incarcat programul TransDat, iar cu ajutorul aplicatiei Ntrip ( de pe telefon) primesc corectii ROMPOS. Elementele planimetrice sunt corectate si transformate corespunzator avand precizie de 1-2 cm, insa cota nu este transformata corect din WGS84 in Stereo '70 avand o abatere de aproximativ 68-69 m fata de cea reala.
GPS-ul este din 2002, nu stiu ce versiune de TransDat este implementata, si nici cum se poate incarca o versiune mai noua in ideea ca poate de aici rezulta problema cotei.
Astept opinii si ajutoare  :)
Multumesc!

adrianc

Stereo 70 nu este un sistem altimetric. Poate vrei sa spui Marea Neagra 75.
Daca diferenta este cum zici tu, de orninul a 70 de metri, ai de-a face cu altitudini elipsoidale. Adica nu face nici o transformare, ti le da p'alea din WGS.
Uita-te pe controller si vezi daca poti selecta si un geoid. Daca ai aceasta optiune alege EGG97, este modelul folosit de aplicatia TransDat.
Eu am obtinut in zonele unde am masurat diferente de 20cm fata de reperii de nivelment.
La muncă! nu la întins mâna.

marginean

La setarile de pozitionare e setat TransDat pentru sistemul de coordonate, elipsoidul Krasowski, proiectia Stereografica si geoidul EGG97.....deci nu de acolo e problema :(...mai ai alte idei??http://www.fileshare.ro/44163890280

bad wolf

Prin sistemul GPS nu poti determina cota dupa sistemul Marii negre 75 numai in sistem RTK daca stationezi cu baza pe o borna Stero 70 care are si cota determinata in sistemulMariinegre 75.
Altfel nu. Transdata n-are nicio treaba cu calculul cotelor.
Sper sa gasesc cararea corecta !

marginean

ideea e ca daca iau cota afisata de gps in sistem WGS 84  si o transform cu TransDat-ul de pe calculator imi returneaza valoarea corecta. Dar TransDatul din GPS nu face acelasi lucru. In schimb, valorile planimetrice sunt corecte!

Ionica34

Inseamna ca iti lipseste fisierul ptr cote. Transdat face ptr cote interpolare intr-un fisier de cote.
Cauta fisierul de cote in carnetul de teren.

adrianc

Mai cauta la setarile pentru export. vezi exact ce iti scoate din controller.
Si am mai gasit ceva in http://e-topo.web.auth.gr/TOMEIS_INDEX/TOMEASA/Pikridas/give/leica_manuals/techref.pdf" target="_blank">manual unde zice ca trebuie sa setezi cum stocheaza controllerul masuratorile/coordonatele. Din cate imi dau eu seama ar trebui sa alegi grid east/north/height (de evitat Eheight sau Elheight - altitudinile elipsoidale).
La muncă! nu la întins mâna.

ali_rosca

eu folosesc tdv4.0 implementata pe gps trimble r6 si merge foarte bine...pe leica nu stiu cu sa o instalezi...poate cineva care stie...