Lista nemultumiri fata de ANCPI OCPI BCPI

Creat de Maorientezpemovila, Noi 15, 2015, 01:59 AM

« precedentul - următorul »

Maorientezpemovila


                  Cred ca asta este rolul discutiilor ..sa ne contrazicem ..nu sa avem consens .Eu asa am inteles din cele doua postari si-mi mentin pozitia.Daca discutam poate va rezervati un pic mai mult timp pentru clarificari , se pare ca si alti participanti la discutie au inteles ca mine .
Mi-ati recomandat mai inainte sa mai explic inca  odata ce nu am fost inteles ..o recomandare buna a dvshttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de Maorientezpemovila (02-12-2015 11:19:49)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Toate lucrarile mele au fost facute cu GPS sau nr suficent de puncte conform normativelorhttp://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">
Imi pare rau dar ,,lipsa de experienta '' sau ,,tineretea'' mi-au dat sansa sa nu fiu nevoit sa fac ,,astfel de practici '' comune topografilor batrani.....II inteleg pe cei ce au fost nevoiti dar eu nu am suferit aceasta trauma http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


nu trebuie sa fii topograf ca sa tii un jalon/gps...; dar poti fi un topograf care n-a facut o intersectie sau drumuire ! (cand n-am ce face, ma urc pe hornurile caselor, in oras-sa am vizibilitate pentru un tur corect sau pe castelele de apa, sa determin centrul, separat de semnal)

Modificat de severcoman (02-12-2015 12:40:50)



               

John Doe


                  @Maorientezpemovila: Rolul discutiilor este acela de a comunica informatii cu scopul de a invata ceva din ele, contradictia cu orice pret si motiv se numeste altfel. Nu ma supar deloc daca ma contrazici, doar ma dezamagesti daca insisti sa faci asta.


               

Maorientezpemovila


                  
John Doe a scris:

@Maorientezpemovila: Rolul discutiilor este acela de a comunica informatii cu scopul de a invata ceva din ele, contradictia cu orice pret si motiv se numeste altfel. Nu ma supar deloc daca ma contrazici, doar ma dezamagesti daca insisti sa faci asta.


Poate e doar un sentiment de-al meu , eu nu am facut decat sa interpretez doua postari , dar am sentimentul ca nu intelegem acelasi lucru ce inseamna moderator .Din punctul meu  de vedere cand intri in ringul de box cu manusile puse  nu poti sa fii si pugilist si arbitru   in acelasi timp .Nici calitatea de moderator sau experienta de viata sau varsta  nu o putem folosi  pentru a obtine un avantaj intr-o discutie cat de cat amicala .  Parerile le exprim cu riscul de a dezamagi .Sper sa nu se simta nimeni jignit ,iar daca se simte cineva  imi cer scuze anticipat.
Contrazicerea o putem numi diseminare a informatiilor daca doriti http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de Maorientezpemovila (02-12-2015 14:23:15)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Contrazicerea o putem numi diseminare a informatiilor daca doriti http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">


contradictia este calea dezvoltarii (!)
daca limita nu e unica, atunci inseamna sa admitem existenta unui nr infinit de limite, toate in tolerante; la fel si suprafata; pai nu era mai bine cand se declara suprafata si dse masura rotunjita la "ar" intreg ?... pai autnci ar trebui masurat cu compasul, ca brigadierii! (asta e o discutie mai veche; in toate fisele premergatorare pt emiterea titlurilor trebuiau scrise rotunjit la ar intreg/asa am facut!; sa vezi in tp 1983mp din ruleta...))



               

John Doe


                  Asta e ultima postare pe aceasta tema, care risca sa devina altceva si se evidentiaza in special prin inutilitate.

@Maorientezpemovila: diferenta dintre noi este una singura, si se refera la motivul pentru care purtam diverse discutii aici, pe forum. Eu incerc sa ajut pe cine pot cu ceea ce stiu, tu incerci sa ai mereu dreptate in baza a ceea ce stii acum, dar nu fii convins ca stii destule ca sa-ti dai seama ce anume stii si ce nu stii. Nu numai profesional.

Sunt un fel de arbitru benevol, iar daca unii pugilisti nu pricep ca lovitura e cam jos vor lua niste suturi in fund - asta e situatia aici, daca nu-ti place cauta altceva. Am mai vazut multi, prea multi cu atitudinea ta adica moderatorul sa stea si doar sa-l asculte si sa-l mângâie pe crestet, nu cumva sa zica altceva ca e grav! e jignire! obligatoriu nu are dreptate!! ...astfel încât, cu regret, nu pot face decât afirmatia de mai sus.

Un mediu de discutie necenzurat de nimeni, unde fiecare poate spune ce vrea fara nici o obligatie este chatul - ai unul la dispozitie si pe acest forum gratuit. Asta ar fi cel mai simplu, insa eu propun ceva mai greu: te invit sa-mi demonstrezi ca am gresit spunând cele de mai sus - dar nu cu simple afirmatii si povesti, ci altfel: ramâi un membru activ al forumului, vino cu idei, continut, opinii profesionale si, in timp, daca te-am judecat gresit o sa revin cu siguranta. ID-ul sigur nu ti-l uit, ca tot cu copy-paste il iau...

Modificat de John Doe (02-12-2015 14:49:34)



               

Maorientezpemovila


                  Tehnica si ingineria  se bazeaza pe recunoasterea acestor imperfectiuni .Contabilii ,popii, juristii si birocratii cred in perfectiune http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png"> noi ar trebui sa credem ca prin masuratori estimam cat putem de bine realitatea (care este accesibila doar lui D-zeu )
In concluzie  daca Biserica s-ar pronunta asupra Limitei Unice ar trebui sa o excomunice impreuna cu cei ce au propus-o  http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Se rotunjea probabil pentru ca era mai simplu de calculat ,atunci nefiind PC-uri  disponibile.Suprafata din acte si suprafata din masuratori mi se par OK sa ramana pentru ca exprima foarte bine realitatea.



               

Maorientezpemovila


                  Se pare ca suntem doi care vrem sa avem ultimul cuvant http://www.3xforum.ro/img/smilies/mad.png"> ,doi berbeci pe o punte .Nu tin sa am dreptate , cum am mai repetat  .Nu cred ca am jignit pe cineva ca sa fie necesara o moderare , am crezut ca va implicati in discutie ca orice alt participant.Dupa cum am mentionat o consider o discutie amicala  ,personal am vazut ca  s-au emis ceva judecati despre valoarea mea profesionala sau despre caracterul meu , dar va asigur ca eu am incercat sa critic doar ideea si nu omul .Hai sa trecem peste orgolii si sa discutam depre idei si principii .Greseala este omeneasca si ne poate lovi fie de suntem inspectori , moderatori ,,benevoli'' ingineri cu experienta de-o viata sau incepatori http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

Modificat de Maorientezpemovila (02-12-2015 16:39:14)



               

Maorientezpemovila


                  Stie cineva daca Limita Unica poate fi obiectul unei sesizari la Curtea Constitutionala , procedura si temei ?


               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

Se pare ca suntem doi care vrem sa avem ultimul cuvant....


nici asta nu e unic : ultimul cuvant vor fi doua sau mai multe !
(dupa cum coordonatele punctelor pe limita comuna nu sunt unice, tot asa nici coordonatele punctelor RGS nu  sint unice; cum ar sa notezi coordonatele unui punct ca un interval de valori "estimate", si tot asa sa faci si calculelelele ? iti ies mai multe limite decat te asteptai - in mod real asta se intampla, dar trebuie sa mergi sa-i spui proprietarului ca limita pe care o stie el si vecinul de peste 100 de ani, nu e aia! ce stie el este o iluzie!...limita este cam de p-aici pana cam p-aici, asa o brazda 40 de cm; si continui sa-i explici: stii mata METRUL ala? - Ee, masurat de mine are 60 de cm!), deci: LIMITA COMUNA intre doua imobile este UNICA (la str. colt gard-colt constructie-colt constructie-colt gard/3hotare in spate); Aa, fiecare topograf determina coordonatele acestor puncte si obtine valori diferite, care se incadreaza in tolerante...si prin conventie, R., admitem ca e in 10cm in intravilan, incat cei 19.99 de care vorbesti sunt deja greseala;
- pentru asta citeste art. 35/al.2, si art. 36/al.2, apoi spune-ne ce este "eroarea de identificare a punctului", "eroarea pozitiei reciproce" si "eroarea de pozitie absoluta"; (cei de la ANCPI au uitat sa publice definitiile, te asteptam!)
- Condiţiile de precizie pentru determinarea coordonatelor punctelor de detaliu sunt următoarele:
- în intravilan: § 10 cm pentru punctele de pe conturul sectoarelor cadastrale, al corpurilor de proprietate şi al proiecţiilor la sol ale construcţiilor cu caracter permanent şi § 20 cm pentru punctele de contur ale parcelelor din interiorul corpurilor de proprietate;
- în extravilan: § 20 cm în zonele de şes, § 30 cm în zonele colinare şi § 50 cm în zonele de munte, pentru punctele de contur ale sectoarelor cadastrale, parcelelor sau corpurilor de proprietate.

Modificat de severcoman (03-12-2015 00:55:43)



               

Maorientezpemovila


                  Recitirea din ODG 700 mi-a intarit convingerea ce o aveam despre el :

1. abuziv si jignitor la adresa persoanelor autorizate
2.incomplet
3.contine frustrarea sistemului vis a vis de autorizati
4.aruncarea raspunderii in spatele autorizatilor -Raul sistemului in viziunea lor

Daca s-ar fi vrut o aplicare unitara corecta , ar fi bibilit mai bine cadrul legislativ .
Editarea unui eventual  manual cuprinzator cu exemple explicate cu interpretarile ANCPI pe intelesul tuturor si cu recomandari .Bine ca au legiferat numerotarea paginilor , ca de asta aveam mare nevoie .


--Am gasit  o versiune a  art 35 al 2 in care esti obligat sa folosesti reteau de ridicare ale imobilelor inregistrate anterior -fapt interesant pt ca oficiul nu mai cere sa atasezi masuratori.....drept este ca am gasit si versiunea in care este scoasa treaba asta http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

---art 36 al 3 permite translatii de 20 cm imobile imprejmuite

exemplu imobil imprejmuit
10 cm din identificarea pctelor (erorea de 10 cm se refera pentru 2 pcte consecutive)
10 cm din eroarea retelei

sau
1 cm identificare punct de contur
19 cm din eroarea retelei

Modificat de Maorientezpemovila (03-12-2015 08:47:29)



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

--Am gasit  o versiune a  art 35 al 2 in care esti obligat sa folosesti reteau de ridicare ale imobilelor inregistrate anterior -fapt interesant pt ca oficiul nu mai cere sa atasezi masuratori.....drept este ca am gasit si versiunea in care este scoasa treaba asta http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">

---art 36 al 3 permite translatii de 20 cm imobile imprejmuite


nu mai atasezi masuratorile (pt a reduce volumul de hartie!) nu inseamna ca nu le faci; altfel cum ai putea sa verifici si sa preiei sau nu coordonatele ?

ai o interpretare proprie, ce-mi aminteste de faza cu zvoneru' si raspandacu' *(Divertis): nu scrie nimic de translatii, nimic despre reteaua de ridicare a imobilelor !
(postarea trebuia intitulata "Limita Unica".)



               

Maorientezpemovila


                  Nu mai atasezi masuratorile ca sa scape ei de-o grija .In schimb fara un timp reglemantat autorizatul le pastreaza , ca oricand un inspector sa le poata cere .Corecta lege n-am ce zice .
Translatia rezulta din textul legii .Daca nu doreau interpretari faceau ceva clar .
Ce spuneti si dvs este tot o interpretare ,un pic fortata in opinia mea .Pana la urma ar trebui sa vorbiti de eroarea pozitiei absolute a unui punct care este de 20 cm.

Babeste :
Atat timp cat  punctele luate 2 cate 2 respecta conditia de identificare a unui  punct de contur de 10 cm am o ridicare in sistem local ..corect?
mai am o retea  cu ajutorul careia aduc masuratorile din sistemul local in sistemul oficial

20 cm este precizia finala rezultata din cele doua operatii
q.e.d .



               

severcoman


                  
Maorientezpemovila a scris:

..Translatia rezulta din textul legii...


nu, iata o alta interpretare: conform definitiilor actuale, as zice ca rezulta "repozitionarea", translatia/rototranslatia nefiind definite...

Modificat de severcoman (03-12-2015 09:14:58)



               

Maorientezpemovila


                  deci v-am convins