ce statie totala sa-mi cumpar

Creat de pescaru32, Ian 24, 2009, 03:22 PM

« precedentul - următorul »

Ionica34

Sfatul meu este sa-ti cumperi o statie noua.
Poti cere oferte de la urmatoarele firme :
D&M Topografie - http://www.dmtopografie.ro" target="_blank">www.dmtopografie.ro
Giscad Arad - http://www.giscad.ro" target="_blank">www.giscad.ro
SysCAD Solutions - http://www.cadsolutions.ro" target="_blank">www.cadsolutions.ro

Iti pot oferii astfel o multitudine de solutii si preturi.
Si uita-te la urmatoarele chestii, parerea mea :
- garantie
- metrologia sa fie inclusa in pret
- instruirea sa fie asigurata
- manualele sa fie in limba romana
Succes,

dora3mira

Pescaru32, uite sfat :
Daca vrei sa-ti iei o prima statie totala, apeleaza mai intai la discutii cu prietenii dar si colegii de meserie care-ti sunt in preajma. Intereseaza-te care dintre ei este dispus sa te invete efectiv sa utilizezi tipul de statie pe care il are, insoteste-l la teren de cateva ori si fii atent la viteza de lucru, la felul in care acel coleg foloseste statia. Repeta operatiunea de insotire si observare si a altui coleg. E bine sa alegi pe final o statie care deja este cunoscuta de cineva apropiat. In acest fel vei avea mai putina bataie de cap cu descarcarea si prelucrarea datelor, cu utilizarea efectiva a statiei, eliminand in acest fel timpii de batut pasul pe loc din pricina logisticii.
De pe forum poti culege apoi informatiile cele mai pertinente si cele mai noi despre preturile practicate pe intreg teritoriul tarii si nu numai.
Sa nu uiti ca orice aparatura ai alege are puncte de plus si puncte de minus. Nu s-a inventat inca aparatul ideal ! Daca prietenii tai nu utilizeaza statiile totale in cazul operatiunilor pe care tu ai dori sa le faci, o sa-ti vina mai usor sa afli de pe-aici daca statia ce te-ai hotarat sa iti cumperi - stie sau nu stie sa faca !
Una este sa iti iei o statie de "nu mai are nimeni din targ" si alta sa ai statie ca a prietenului tau, statia sa aiba softul cu operatiunile pe care tu le doresti si sa-ti ramana de facut doar munca de investigare a lui "cum sa fac sa lucrez si asta", sa te folosesti de experienta deja capatata de prietenul tau , tu trebuind doar sa urmezi pentru o vreme poteca deja croita.
Fiind la prima statie, sfatul meu ar fi sa iti iei un sh bine intretinut, folosit de un coleg de meserie care a lucrat efectiv cu statia pana sa ti-o dea. Te ajunge mai ieftin, iti faci stagiatura si in functie de lucrarile la care o vei folosi, vei sti exact ce cerinte ai de la statie . Urmatoarea o vei cumpara pe noile cerinte aparute datorita experientei si a situatiilor pe care le vei traversa.
Oricum, o statie odata cumparata, fie ea si noua - tipla, incepand de a doua zi va incepe sa valoreze sub costurile de achizitie, asta e clar.
Asa ca pentru inceput, nu prea vad de ce ai investi - pe perioada determinata in ceva care nu poate fi amortizat rapid! Dar faci cum crezi ca e mai bine.
Bafta!

PS Sfat valabil si pentru overlinex, desigur.

dora3mira

pentru Chase

Cum zici tu "Pentax cu windows mobile" si in vreme ce se duce colegul pe statia urmatoare  mai faci un solitare asa, de plictiseala...
Glumesc, insa da, il cred pe colegul tau ca e multumit, softurile noi se straduiesc sa creeze interfata cat mai apropiata de cea a unui pc.

John Doe

Si cateva amanunte:
Nu poti sa stii intotdeauna dinainte ce fel de operatiuni ai sa faci cel mai mult cu statia; daca totusi e asa, orienteaza-te spre tipul de statie adecvat. De exemplu, la trasari merge bine Pentax (si e mai ieftin), dar la masuratori topo e cam enervant.
Nu te ghida neaparat dupa precizia statiei, daca e de 2'' e mai scumpa dar de precizia asta rar ai nevoie efectiv.
De masuratori RL (fara reflector) vei avea nevoie când nici nu te gandesti; daca poti, ia-ti una care masoara asa.
Chestie si de preferinte, totusi trepiedul de aluminiu e mai bun.
Daca dai peste Leica, miniprisma pe jalonul de 1,30m de descurca in majoritatea situatiilor; jalonul telescopic a mai mare (nu-ti incape de-a latul in masina), greu la mâna si iti trebuie mai rar. Si daca nu ai, te descurci si fara el.

Mai multe gasesti pe forum, cauta ca merita. Bafta !

Modificat de John Doe (29-10-2009 08:22:12)

kod

#19
Citat din: John Doe...Chestie si de preferinte, totusi trepiedul de aluminiu e mai bun.

Aici sunt de alta parere, ia-ti un trepied de lemn, cine stie, stie, ala de aluminiu este bun doar pt. ca este mai usor si atat !

Modificat de kod (30-10-2009 09:06:23)

Ionica34

Referitor la SH
1. Nu mi-as cumpara SH, avand in vedere ca un echipament nou este destul de ieftin, plecand de pe la 3500 - 4000 Euro cu accesorii cu tot.
2. Incearca sa-ti iei o marca consacrata in Romania, la care stii ca ai service-ul asigurat, garantie, echipament la schimb daca doamne fereste ai probleme. Vezi sa ai astea trecute in contract. Sa fie totul la vedere ca sa nu ai probleme.
E criza si multa lume incearca sa vanda si se taie exact acolo unde nu te astepti.
3. Incearca sa mergi sa vezi statia, sa ti-o arate, sa fii sigur ca instructajul iti acopera cerintele.

catalinutz

Subscriu la ce a spus kod, si mai este ceva acum cateva zile am lucrat si eu cu un pentax exact cu windows mobile, foarte asemanator cu topcon cu windows, pur si simplu nu am avut ce sa reprosez, meniu foarte usor, memorie cat cuprinde, un fel de aplicatie CAD care pe teren este pur si simplu de un real ajutor, compesatoarele axelor merg bine, face compensari direct pe teren adica atrage atentia daca este vreo diferenta mai mare , decat toleranta ce o astepti de la lucrare,si compenseaza drumuirile, lucru cu codurile este impecabil, cemai noile statii cu windows pe ele sunt deja alt nivel. De reprosat ce as putea spune ... sunt grele ca naiba, in fine ramane de vazut cat de fiabile sunt in timp se va vedea.

John Doe

Mai sta sa pice bateria si la Pentaxul asta ?

Mit

Cum am mai spus in postarile anterioare, mi-am cumparat toata aparatura SH din strainatate, direct de la neamt, italian, etc.
Nu am avut nici un fel de probleme, iar pretul a fost super OK. Am numai aparatura Leica cu vechime de 10 ani si merge brici.
A nu se intelege ca fac reclama la Leica.
Daca ai bani si lucrari pe masura, cumpara-ti aparatura noua.
 :hi:

Gzus

pot zice ca cele mai utile si mai practice statii totale sunt cele din gama Leica
usor de utilizat si poti trasa foarte mult intr-un timp scurt
eu am lucrat 4 ani cu statii leica seria 400, 800 ,1100 si 1201 sunt foarte bune in orice conditii de lucru si conditii meteo

femeioak


                  buna! ma puteti ajuta si pe mine  http://www.3xforum.ro/img/smilies/roll.png"> : de unde pot cumpara o sokkia powerset 1010 si cam la ce pret o gasesc..si mai ceva, stie cineva care model de la sokkia powerset are si reflectorless...nu vreau sa fie un model ultima generatie...multumesc mult


               

Alin B.


                  De regula , indiferent de marca sau model , statiile totale reflectorless au in denumirea modelului si un R ( ex. Sokkia SET630R , sau SET530RK, SET330RK3 etc.)

_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

hapl3a


                  salut ! vreau sa-mi cumpar si eu prima statie totala, de preferinta Leica .... am purtat nenumarate discutii cu colegii de breasla si am ajuns la o concluzie : Leica e sfanta .... acuma intrebarea mea este .... ce model sa aleg ??? ... unii ma sfatuie sa aleg o ST din seria 1100 .... altii spun ca un 407 pentru inceput e bine .... totusi e o investitie mare si tinand cont ca diferenta de pret nu e asa mare eu as opta pentru un TCR 1105 .... voi ce spuneti ??? ... multumesc


               

bad wolf


                  
hapl3a a scris:

salut ! vreau sa-mi cumpar si eu prima statie totala, de preferinta Leica .... am purtat nenumarate discutii cu colegii de breasla si am ajuns la o concluzie : Leica e sfanta .... acuma intrebarea mea este .... ce model sa aleg ??? ... unii ma sfatuie sa aleg o ST din seria 1100 .... altii spun ca un 407 pentru inceput e bine .... totusi e o investitie mare si tinand cont ca diferenta de pret nu e asa mare eu as opta pentru un TCR 1105 .... voi ce spuneti ??? ... multumesc



Daca ai bani cumpara un topcn sau un Trimble , nu aunca banii pe o Leica.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

hapl3a


                  
bad wolf a scris:


hapl3a a scris:

salut ! vreau sa-mi cumpar si eu prima statie totala, de preferinta Leica .... am purtat nenumarate discutii cu colegii de breasla si am ajuns la o concluzie : Leica e sfanta .... acuma intrebarea mea este .... ce model sa aleg ??? ... unii ma sfatuie sa aleg o ST din seria 1100 .... altii spun ca un 407 pentru inceput e bine .... totusi e o investitie mare si tinand cont ca diferenta de pret nu e asa mare eu as opta pentru un TCR 1105 .... voi ce spuneti ??? ... multumesc



Daca ai bani cumpara un topcn sau un Trimble , nu aunca banii pe o Leica.



argumente te rog .... multumesc