ce statie totala sa-mi cumpar

Creat de pescaru32, Ian 24, 2009, 03:22 PM

« precedentul - următorul »

pescaru32

As dori sa-mi achizitionez o statie totala pana in 5000 de euro si sa fie noua.M-am uitat pe diferite siteuri si nu prea sunt preturile expuse , as dori sa imi dati un sfat referitor la ce statie totala noua as putea sa iau in banii astia si care ar fi mai buna. M-ar interesa parerea dumneavoastra si despre statiile totale chinezesti ca am inteles ca sunt mai ieftine. Sa aveti o zi minunata.

Alin B.

Iti recomand un brand cunoscut ( Leica, Trimble, Sokkia sau Topcon ) in defavoarea unui mai putin cunoscut despre care nimeni nu-ti poate da multe informatii , timpul scurs de la aparitia lor pe piata finnd relativ scurt . Personal prefer Leica, desi sunt si alte branduri serioase pe piata .

vicpo

seriile GTS-105N sauu GPT-3000N  de la Topcon sunt fiabile , compacte,  se utilizaza usor., masurare fara prisma
distribuitorul autorizat este din brasov
cat despre copiile chinezesti ... riscu e mare,  nu recomand

pescaru32

Poti sa imi dai si o adresa de site pe care o are distribuitorul din Brasov ?


mihailavram

Leica... defectoase si costa scump reparatia, tot respectul pentru ele in celelalte probleme
sokkia fuzioneaza cu topcon, meniu asemanator, fiabile, rezista in timp.
TRIMBLE fuzioneaza cu NIKONUL rezistente in timp, acumulatori durabili etc,ii tot ce trebe in conditiile in care nu-ti permiti sa cumperi un aparat la fiecare an.
SUCCES

topograful linistit

Am o Leica TCR307 din 2000, cumparata acum 4 ani la SH din Germania.

Nu am avut nici un fel de probleme cu ea, in afara de faptul ca rareori cand

schimb modul de masurare din IR in RL sau invers se blocheaza - ii dau restart

si totul e OK. Am masurat cu ea si pe ploaie de cateva ori, fara probleme.

I-am facut metrologia la Bucuresti si a fost OK.

Nu am lucrat cu alte statii de la alti furnizori, pt. ca sunt multumit de Leica.

Spor la masuratori!

Calin

La Bucuresti metrologia pentru LEICA se da ca sa o ai !!! Pentru ei este tot una daca statia-i buna sau nu. La standurile care le au ei pentru verificari LEICA ...

pescaru32

Am si eu o intrebare . Sunt o gramada de firme aici in Romania care comercializeaza statii totale noi , dar la nici una pe site nu gasesti pretul la statie. Care e smecheria ca doar nu li greu sa puna si pretul langa produs? Sau stiti voi vreun site nde gasesc si preturi?  :(

Alin B.

Face parte din strategia lor de vanzare . Preturile nu sunt fixe ci variaza in functie de fiecare client , cu alte cuvinte daca stii sa negociezi vei obtine un pret mai bun decat cineva care accepta primul pret. Iti recomand sa evaluezi bine toate ofertele ata de la dealerii oficiali cat si de la "comerciantii ambulanti " cum suntem noi numiti de cei oficiali pentru ca diferentele de pret s-ar putea sa fie considerabile iar in privinta garantiei si seriozitatii vreau sa-ti spun sa nu te astepti de la mare lucru din partea vanzatorilor oficiali . Eu, am in service-ul unei reprezentante oficiale,  in garantie, un receptor GPS din 24 octombrie 2008 si nici azi nu l-a primit reparat, scuzele fiind de la alfa la omega . Inca nu-i spun numele , dar o voi face in curand .
Analizeaza bine fiecare oferta !!

kod

eu, cred sincer ca in Romania, nu sunt inca tehnicieni calificati sa faca reparatii, sau "service-ul" la orice tip/marca de statie.
in concluzie orice marca ti-ai cumpara, ar fi bine sa nu se strice !
In rest, folosesc Leica de ani de zile, sunt multumit, pt. ce face, nu am avut probleme si nu as trece la altceva !

chase

reparatiile rar se fac in romania cam la orice produs/brand din gama electronicelor (statiile totale sunt incluse in acest termen pt ca sunt electronice). Nici o firma din RO nu isi permite sa faca scolarizare in acest sent pt ca trebuie sa isi trimita angajatii la cursuri peste hotare ceea ce ridica cheltuielile si sincer nu stiu cine ar fi dispus sa cheltuiasca atatia bani sa faca o reparatie in garantie. Sa fim seriosi ca sunt multe persoane care decat sa dea 4-5ooo de euro pt o reparatie iesita din garantie (un caz fff nefericit), prefera sa isi cumpere o ST noua.
Am vazut multe comentarii despre Leica, cum ca ar fi asa cum ca ar fi invers si multi dintre noi uitam de fapt ca sunt ca niste telefoane mobile pt aceia care folosesc ST in mod curent. Pt mine, de ex., Leica = Nokia in gama statiilor totale: fiabila, stabila, usor de utilizat si cu meniu intuitiv; nu stiu ce altceva mai doriti de la o statie totala!!!
Cat despre made in CHINA spun doar atat: am un amic ce are un Pentax cu windows mobile pe ea (touch screen, compensator pe 3 axe, etc.) si e f multumit pe ea si il si cred din moment ce are .DWG direct din teren, la birou nu-i mai ramane decat sa faca retusurile in vederea finalizarii planului de situatie, asta fiind doar un anumit aspect al statiei, celalalt ar fi si durata de functionare a bateriei tinand cont de afisajul color si touchscreen, adica undeva la 8 ore de functionare.

simy_topo

Eu lucrez cu un Pentax 325-NX si sunt multumit de el nu am avut nici o problema (o folosesc de 2 ani) si am folosit-o pe sentiere in praf, ploaie, soare si merge bine.
Daca ai nevoie de oferta de pret pt pentax da-mi un mesaj cred ca am o oferta de la ei pe undeva

bebemic

Service autorizat Leica --- Topgeocart

overlinex

Daca puteti sa-mi dati un sfat in legaura cu ce fel de statie sa-mi cumpar la nu prea multi bani.Ce spuneti de Tc 1010 leica ar merge pentru inceput? :zzz: