cine stie care e factorul de scara in Arad sau cum se calculeaza

Creat de vermessungen, Ian 22, 2012, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

topocad.ana


AlexGIS

CitatRaspunsul corect la intrebarea mea este :
Fac drumuirea cu puncte determinate GPS la 3 km si intre aceste puncte indesesc cu Statia totala la care este introdus factorul de scara . Acesta este rasounsul corect si asa trebuie facuta o retea daca o ai pe distante mari

Am o curiozitate. De ce nu vrei să laşi măsurătoarea intactă? Poţi modifica factorul când prelucrezi.


582/297px 30.2KB

vermessungen

ba da el se schimba.Ori il iei din Toposys sau poti sa-l calculezi.Si trebuie introdus chear daca faci compensare. Ce intrebare interesanta am pus dar sunt atatea pareri si unele dintre ele sunt partial incorecte.

bogdy

D-le vermessungen daca tot esti asa destept de ce ai mai intrebat pe forum!

chear=chiar ? :hi:

vermessungen

Eu mi-am spus parerea ( asta nu inseamna ca sunt destept), voi pe a voastra. Am vrut sa vad parerea si a voastra. dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu deacord cu voi.

AlexGIS

Citat din: vermessungenEu mi-am spus parerea ( asta nu inseamna ca sunt destept), voi pe a voastra. Am vrut sa vad parerea si a voastra. dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu deacord cu voi.

Având în vedere că vb de o ştiinţă exactă cu foarte multe variabile, părerile trebuiesc susţinute de argumente valide. Problema ta cea mai mare nu este factorul de scară, ci faptul că vrei să faci ridicarea utilizând puncte determinate RTK. Acest lucru se deduce din orice manual de "Vermessung".
Personal cred că mi-am argumentat părerile destul de pertinent, astfel că ar trebui să nominalizezi pe cei care au exprimat păreri parţial greşite şi să argumentezi de ce sunt greşite.
Cred că @bogdy a făcut aluzie la faptul că ai deschis un subiect adresând o întrebare şi apoi tot tu ai revenit dând "răspunsul corect", ca şi când ceilalţi ar fi greşit.
Aşa cum ţi-am răspuns şi la întrebarea pusă pe privat, modul în care ai proiectat măsurătorile este greşit.

vermessungen

Ai dreptate. Dar eu am pus intrebare nu ca nu stiam raspunsul. Eu am vrut sa aud si late pareri. Unele dintre ele m-au ajutat dar unele erau partial gresite. Acum  problema am lamurit-o si raspunsurile mi-au fost de folos. Acuma schimb subiectul :
In jud. Alba am infintat o Asociatie a Topografilor si vroiam sa fac apel si la voi pt. a infinta si in judetele voastre. e timpul sa devenim si noi o forta si sa avem un cuvant de spus.

Ionica34

Dragul meu,
Cand faci drumuire sprijinita si constransa la capete pe puncte tari, asa cum ti-am recomandat mai multi pe forum, nu e nevoie sa introduci factorul de scara. Factorul de scara reprezinta de fapt reducerea distantelor de la planul tangent la planul secand in proiectia Stereo 70.
Tu nu ai nevoie de acest factor de scara in masuratorile tale, atat timp cat constrangi aceste masuratori la compensare pe puncte GPS determinate in Stereo 70 prin metoda statica.
Tine minte ca ceea ce ridici in teren si inregistrezi in carnetul de teren, nu trebuie modificat.
La statia totala e usor sa ridici utilizand "factorul de scara", dar intrebarea mea este urmatoarea : presupunand ca nu ai o statie totala ci doar un tahimetru, care iti masoara doar unghiuri si distante electronic, fara a-ti permite sa modifici distanta cu "factorul de scara", se mai aplica metoda ta??!!!
Succes.
 :nono:

bogdy

Ionica cum naiba nu ai nevoie de reducerea la planul de proiectie??

citez "Tu nu ai nevoie de acest factor de scara in masuratorile tale, atat timp cat constrangi aceste masuratori la compensare pe puncte GPS determinate in Stereo 70 prin metoda statica."  :uimit:

Nu cred ca e ortodox sa distribui corectia de reducere la planul de proiectie ca si o eroare de masurare in compensarea ulterioara. Masuratorile dupa parerea me le lasi nealterate de nici un factor de scara si la birou faci toate cele (sau programul).

Dar e parerea mea !  :hi:

Modificat de bogdy (30-01-2012 07:55:48)

Mit

Fratilor, voi astia care aveti boala cu factorul de scara, bagati-l si de 10 ori. Nu-i obligatoriu sa tineti cont de parerile altora, care spun ca nu se baga FS in instrument, ci se calculeaza la birou.
@bogdy, daca asa ai inteles tu din cele scrise de @Iinica34...
Da, si ce faceti daca masurati drumuirea cu Theo-010 si cu firul de invar?  :hi:

Ionica34


                  Bodgy,
Poate nu m-am exprimat corect : cand am zis ca nu are nevoie de factorul de scara in masuratorile sale, m-am referit strict la faptul ca masuratorile in teren nu trebuiesc afectate de nici o distorsiune. Si am scris acest lucru in randul urmator "Tine minte ca ceea ce ridici in teren si inregistrezi in carnetul de teren, nu trebuie modificat"
Iar Mit a punctat exact lucrul pe care l-am exprimat : factorul de scara se aplica la efectuarea calculelor, nu la realizarea masuratorilor.



               

bogdy


                  Probabil ca cei care masoara direct in coordonate il folosesc. Altfel nu ii vad sensul. Sincer la mine in aparat nici nu stiu unde se introduce.  http://www.3xforum.ro/img/smilies/zzz.png"> . Si da exprimarea nu a fost tocmai corecta.