O intrebare

Creat de cadian, Dec 02, 2011, 12:50 PM

« precedentul - următorul »

cadian

Am o nedumerire. La o statie totala crucea de la catare nu e in acelasi loc ciu intersectia firelor reticulare. Care e problema? Multumesc

adrianc

Catarea e decalata/miscata.
Se intampla destul de des. Cam la orice model poti rectifica asta. Are doua suruburi pe ea (catarea). Le slabesti, pui catarea pe directia corecta si le stangi. Sau cauti in manual si vezi ce si cum. Trebuie sa explice acolo cum se rectifica.
La muncă! nu la întins mâna.

cadian


Mit

Tare mi-i ca statia a fost busita... "Cruciulita" nu se misca de la vant. :nono:

cadian

Asa cred si eu. Ca la statia veche desi am tras de ea 5 ani tot nu e modificat nimic. Dar am verificat statia si nu are asemenea probleme. Am intins un fir cu plumb si din miscarea fina am coborat pana jos si nu a deviat . Nu stiu ce sa zic

gude2008

Catarea cu intersectia firelor reticulare nu are cum sa fie niciodata in acelasi loc, ele sunt paralele, firele coincid doar pe verticala, daca nu coincid pe verticala atunci catarea trebuie calibrata.
Catarea sa fie in acelasi loc cu intersectia firelor trebuie sa-i reglezi unghiul paralactic pt fiecare distanta, ceea ce nu se poate la o statie totala, doar la o arma cu luneta:)

cadian

Am mai incercat ceva. Pe o foaie lipita pe peerete , (am avut grija sa fie dreapta) am tras o linie verticala marcata la fiecare centimetru cu o linie orizontala. Am pus catarea pe prima liniuta adica la 0 si m-am uitat la ce numar  e intersectia firelor reticulare. Aceste erau la 8 cm.  Adica 8 cm diferenta intre catare si intersectia firelor reticulare. Am masurat si cu liniarul pe aparat distanta intre catare si mijlocul lunetei. Erau tot 8.

Modificat de cadian (03-12-2011 11:07:46)

bad wolf

#7
Citat din: cadianAm mai incercat ceva. Pe o foaie lipita pe peerete , (am avut grija sa fie dreapta) am tras o linie verticala marcata la fiecare centimetru cu o linie orizontala. Am pus catarea pe prima liniuta adica la 0 si m-am uitat la ce numar  e intersectia firelor reticulare. Aceste erau la 8 cm.  Adica 8 cm diferenta intre catare si intersectia firelor reticulare. Am masurat si cu liniarul pe aparat distanta intre catare si mijlocul lunetei. Erau tot 8.
Pai si care-i problema?Catare(colimatorul) are rolul de a te ajuta sa vizezi mai usor directia , nu este niciodata centrata cu centrul(axul lunetei) de vizare al lunetei(centrul firel reticulare).La tine e foarte bine.
Sper sa gasesc cararea corecta !

cadian

atunci la aparatul mai vechi era gresit? ca era in acelasi loc catarea cu intersectia firelor reticulare?

cadian

eu asa am fost obisnuit si cand am observat chestii asta am presupus ca nu e bine.

bad wolf

#10
Citat din: cadianeu asa am fost obisnuit si cand am observat chestii asta am presupus ca nu e bine.

Ai fost norocos ! Eu nu am vazut in 30 ani de meserie asa ceva.

Dar poate mai citesti si vol II din "Manualul Inginerului Geodez " unde este prezentata constructia aparatelo si te vei convinge.

Constructia mecanica e la fel la statii ca si la theodolite.

Modificat de bad wolf (03-12-2011 19:54:31)
Sper sa gasesc cararea corecta !

adrianc

Cand ti-am raspuns am presupus ca ai problema pe care am avut-o si eu la statie, colimatorul s-a deplasat stanga-dreapta. Colimatorul si axa de vizare formeaza linii paralele (sau asa ar trebui). La majoritatea aparateler moderne liniile lor se intersecteaza la infinit. E problema ta daca vizezi la 2 metri si nu se duce luneta unde vrei.
Eu am avut problema in sensul ca la 200 de metri, efectuand serii pe tintele incastrate pe un baraj de beton, folosind colimatorul ma duceam cu 2 grade centa mai departe si trebuia sa compensez la fiecare viza deplasarea lui.
Problema rezolvata a doua zi cand am cumparat un inbus de dimensiunea surubului
La muncă! nu la întins mâna.

bad wolf

#12
Citat din: adriancCand ti-am raspuns am presupus ca ai problema pe care am avut-o si eu la statie, colimatorul s-a deplasat stanga-dreapta. Colimatorul si axa de vizare formeaza linii paralele (sau asa ar trebui). La majoritatea aparateler moderne liniile lor se intersecteaza la infinit. E problema ta daca vizezi la 2 metri si nu se duce luneta unde vrei.
Eu am avut problema in sensul ca la 200 de metri, efectuand serii pe tintele incastrate pe un baraj de beton, folosind colimatorul ma duceam cu 2 grade centa mai departe si trebuia sa compensez la fiecare viza deplasarea lui.
Problema rezolvata a doua zi cand am cumparat un inbus de dimensiunea surubului

Corect ! nu-i o ploblema, mai invata si colegul nostru cate ceva.
Toti am invata la timpul nostru siinca mai invatam.
Sper sa gasesc cararea corecta !

cadian

Inca nu ma pot numi coleg..... mai  trebuie sa termin facultatea  si dupa. Multumesc pentru raspunsuri.

gude2008

#14
Citat din: cadianInca nu ma pot numi coleg..... mai  trebuie sa termin facultatea  si dupa. Multumesc pentru raspunsuri.


cata indoctrinare..:)