Diferente citiri distante Laser mini prisma prisma cu k 0

Creat de bstcad, Noi 27, 2011, 12:26 AM

« precedentul - următorul »

John Doe


bstcad

Am verificat azi constanta pentru masuratorile RL. Este 34.4 - si nu se poate modifica.
Prismele cu care am masurat sunt prisme originale Leica, cu K=0 (prisma mare), si K=17.5 (miniprisma).
Tot nu-mi explic diferentele. Pana cand am sa aflu...... pergem pe laser. Sper sa nu avem surprize.

Numai bine.

dtoni

pt bstcad :
 eu zic sa o duci la un service bun ca sa iti regleze constantele interne ale distantelor. la leica nu stiu cum se face acest lucru doar la topcon .
acele constante poti sa le calculezi si tu  astfel.
-stabilesti trei puncte A B C ( pe asfalt , pe o suprafata dreapta)
-puntele trebuie sa fie coliniare( cat se poate mai bine eventual te folosesti de staie si trasezi un aliniament)
- distanta dintre punte sa fie intre 25 si 50 m
- stationezi in A si masori B si C de 5 ori si faci medile ( sa ai grija sa iti notezi distantele orizontale)
- aplici formula K=AC-(AB+BC) K este constanta
daca K este 0 atunci distomatul este calibrat cum trebuie ( daca este diferit de 0 atunci este o problema)
-poti face acesta verificare si la masuratoare IR dar te sfatuiesc ca tintele din  puntele pe care B si C sa fie cat de cat perpendiculare pe fascicul.
calculezi cele doua constante de mai sus si vezi ce diferenta este intre ele. Daca exista diferenta intre ele atunci ea ar trebuii sa fie exact diferenta constatata de tine .
cateva sfaturi utile :
sa eviti masuratoarea daca ai pe trareul fasciculeor praf, abur, miraj din acest motiv tintele pentru IR sa le montezi cam la nivelul ochilor.
poti totusi sa faci o incercare sa il calibrezi singur  modificand ( adunad sau scazand) valoarea constantei prizmei sau IR exact cu valoarea obtinuta de tine si repeti pasi de mai sus pana cand cele doua constante sunt egale cu 0 . Nu stiu daca poti la Leica mai ales la 805.
bafta.

doru2

e ciudat ca ai avut erori asemantoare cu ambele aparate.
  eu masor zilnic Rl si nu am probleme. mi s-a intamplat de doua ori pana acum sa am distante gresite cu EDM si s-a constatat ca EDM-ul avea probleme.
 stiind leica, as verifica constantele de la prisma si modul in care le selectezi, 0 pentru 34.4. Daca nu e constanta, s-ar putea sa ai probleme la EDM, dar greu de crezut ca  amble aparate au aceeasi eroare. Eu cred ca e vorba de constanta prismei.